Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři zjistili proč

V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na Islandu polovina lidí prodělala onemocnění covid-19, aniž by to věděla. Na druhé straně je více jak 15 % lidí hospitalizováno s vážným průběhem nemoci. Kde se berou tak propastné rozdíly?

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Věk a chronické zdravotní problémy jsou hlavním faktorem. Ale při pohledu do Velké Británie vidíme, že premiér Boris Johnson (55) má průběh nemoci těžší a je hospitalizován na JIP, než princ Charles, kterému je 71 let a je pouze v domácí péči.

Jeffrey Taunbenrger, expert na infekční choroby, napsal v časopise Fortune, že pokud nás virus zasáhl v horních cestách dýchacích, má onemocnění COVID-19 mírné příznaky. V případě, že se virus dostane dále do průdušnice, má cestu do plic volnou a tam teprve napáchá velké škody.

Příznaky onemocnění často začínají bolestmi v krku. Je to proto, že virus se snaží napadnout buňky v horních cestách dýchacích. Z důvodu, že náš imunitní systém nezná tento typ onemocnění, může mu chvíli trvat, než virus rozpozná.

Pokud se imunitní systém nezačne včas bránit a virus se dostane přes průdušnici do plic, nemoc dostává jiný rozměr. Tyto příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, výraznější kašel a dušnost, z důvodu větší zátěže na dýchací systém. Nicméně ve většině případů imunita rozpozná vir včas a dokáže s ním úspěšně bojovat.

„Vaše tělo se okamžitě snaží opravit poškození plic, jakmile toto stane,“ řekl Taubenberger. „Pokud to jde dobře, může infekci vyčistit během několika dnů.“ Ti, kteří zemřou, často zemřou na těžký zápal plic.

Vědci z Londýna se snaží zjistit, proč má virus tak odlišný účinek. Výzkum zahrnuje až 1000 zdravotníků z st. Bartholomew’s hospital, kteří poskytují krev. „Využití tohoto výzkumu je důležité pro vyhodnocení rizika na základě jejich předchozích virových zkušeností nebo genetiky. Poté jsme schopni detekovat změny nemoci před a po nakažení.“ sdělil James Moon, kardiolog na University College London pro Channel 4 News.

Rizikovou skupinou stále zůstávají starší lidé, ale pro průběh nemoci je důležité, jak hluboko se dostane do těla. Zatímco imunitní systém prince Charlese dokázal virus zastavit v horních cestách dýchacích, Johnsonův imunitní systém nerozpoznal virus včas a tím se dostal hlouběji do těla.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev českých vědců pomůže odhalit padělaná léčiva

27.05.2020 17:00 K odhalení padělků léčiv poslouží objev vědců z Vysoké školy chemicko-technologické(VŠCHT) v Praze…

Úspěch českých vědců: Mají evropský patent na diamantovou vrstvu…

27.05.2020 12:25 Řešení vědců z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze a Akademie věd ČR (AV ČR) pro…

Nová studie zjistila, proč byl pád meteoritu tak masivní, že vyhladil…

27.05.2020 09:59 Před 66 miliony let dopadl do oblasti dnešního Mexického zálivu meteorit, který zapříčinil masivní…

Vědci spouští rozsáhlou studii o covid-19, zapojí se 110 zemí včetně Česka

27.05.2020 09:36 Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy