Koronavirus někoho dostane do nemocnice, jiní jsou bez příznaků. Lékaři zjistili proč

V naprosté většině případů byly příznaky nákazy koronavirem označeny za „mírné“. Podle studie na Islandu polovina lidí prodělala onemocnění covid-19, aniž by to věděla. Na druhé straně je více jak 15 % lidí hospitalizováno s vážným průběhem nemoci. Kde se berou tak propastné rozdíly?

Věk a chronické zdravotní problémy jsou hlavním faktorem. Ale při pohledu do Velké Británie vidíme, že premiér Boris Johnson (55) má průběh nemoci těžší a je hospitalizován na JIP, než princ Charles, kterému je 71 let a je pouze v domácí péči.

Jeffrey Taunbenrger, expert na infekční choroby, napsal v časopise Fortune, že pokud nás virus zasáhl v horních cestách dýchacích, má onemocnění COVID-19 mírné příznaky. V případě, že se virus dostane dále do průdušnice, má cestu do plic volnou a tam teprve napáchá velké škody.

Příznaky onemocnění často začínají bolestmi v krku. Je to proto, že virus se snaží napadnout buňky v horních cestách dýchacích. Z důvodu, že náš imunitní systém nezná tento typ onemocnění, může mu chvíli trvat, než virus rozpozná.

Pokud se imunitní systém nezačne včas bránit a virus se dostane přes průdušnici do plic, nemoc dostává jiný rozměr. Tyto příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, výraznější kašel a dušnost, z důvodu větší zátěže na dýchací systém. Nicméně ve většině případů imunita rozpozná vir včas a dokáže s ním úspěšně bojovat.

„Vaše tělo se okamžitě snaží opravit poškození plic, jakmile toto stane,“ řekl Taubenberger. „Pokud to jde dobře, může infekci vyčistit během několika dnů.“ Ti, kteří zemřou, často zemřou na těžký zápal plic.

Vědci z Londýna se snaží zjistit, proč má virus tak odlišný účinek. Výzkum zahrnuje až 1000 zdravotníků z st. Bartholomew’s hospital, kteří poskytují krev. „Využití tohoto výzkumu je důležité pro vyhodnocení rizika na základě jejich předchozích virových zkušeností nebo genetiky. Poté jsme schopni detekovat změny nemoci před a po nakažení.“ sdělil James Moon, kardiolog na University College London pro Channel 4 News.

Rizikovou skupinou stále zůstávají starší lidé, ale pro průběh nemoci je důležité, jak hluboko se dostane do těla. Zatímco imunitní systém prince Charlese dokázal virus zastavit v horních cestách dýchacích, Johnsonův imunitní systém nerozpoznal virus včas a tím se dostal hlouběji do těla.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

17. března 2024 21:20

První východočeské derby v play-off zvládly po boji Pardubice, Sparta udolala Liberec v nájezdech

Vyrovnané souboje před ohromujícími diváckými atmosférami byly k vidění o prvním hracím dni čtvrtfinálové fáze play-off Tipsport extraligy. Oba první zápasy dvou sérií Pardubice vs. Hradec Králové a Sparta vs. Liberec navštívilo přes 10 000 fanoušků a oba zápasy se nerozhodly v základní hrací době. Zatímco východočeské derby rozhodl po remíze 4:4 po prodloužení symbolicky proti svému oblíbenému soupeři Martin Kaut, v pražské O2 Areně se čekalo na rozhodnutí až do samostatných nájezdů, ve kterých nakonec Pražané odčinili to, že nedotáhli vedení 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy