Nemusíte kašlat. Koronavirus možná šíří i mluvení a dýchaní, obávají se vědci

Dosud se uvádělo, že se nový typ koronaviru přenáší především kašlem a kýcháním. Skupina vědců ale na schůzi v Bílém domě představila teorii, která naznačuje, že se vir může šířit i pouhým mluvením nebo dýcháním.

Od zaregistrování prvního případu onemocnění COVID-19 se předpokládalo, že se virus šíří pomocí kapének při kýchání nebo kašli. Vědci se nyní domnívají, že to není jediný způsob. Přesvědčivá studie na to ale zatím chybí.

Harvey Fineberg, lékař a předseda National Academy of Medicine, řekl podle CNN, že je důležité, jak dlouho je virus ve vzduchu. „Pokud vytvoříte aerosol viru bez pohybu vzduchu v místnosti, je možné, že pokud plynem s částečkami později projdete, můžete virus vdechnout".

Fineberg také uvedl, že v současné době je výzkum v počátcích, ale z dostupných studií se přiklání k teorii přenosu i pouhým dýcháním. Podle vědců ale není dostatek důkazů pro podporu teorie, že člověk nakažený koronavirem vydechuje částice, který následně zdravý člověk vdechne a tím by se mohl nakazit.

Lékař dodal, že venku se virus pravděpodobně rozptýlí do ovzduší. Přesto ale podotknul, že když půjde do obchodu, raději si nějakou formu ochrany obličeje vezme. „Nebudu nosit lékařskou roušku, protože doktoři je potřebují. Ale mám pěkný šátek nebo kuklu,“ dodal bývalý děkan Harvardovy univerzity.

Trumpova administrativa vydala doporučení k nošení ochrany obličeje, která se vztahuje na obyvatele z oblastí nejvíce zasažených virem SARS-CoV-2. Úředníci navrhují zakrytí nosu a úst, pokud se lidé budou pohybovat mimo domov.

Prezident Donald Trump uvedl, že návrh doporučuje všem Američanům bez ohledu na to, kde žijí. „Není to špatný nápad, alespoň na nějakou dobu,“ řekl. Výjimku by dostali děti do dvou let a lidé s dýchacími obtížemi.

I přes nová tvrzení Světová zdravotnická organizace (WHO) naléhá, aby ochranu obličeje nosili pouze nakažení s COVID-19. „Nemáme žádné konkrétní důkazy, které by naznačovaly, že nošení masek má nějaký přínos," sdělil na tiskové konferenci epidemiolog Mike Ryan.

Podle Ryana by lidé měli především myslet na pracovníky ve zdravotnictví, kde jsou roušky nejvíce potřeba a masivně je nevykupovat. „Představa, že nemají masky, je hrozná, takže musíme být velmi opatrní" konstatoval. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 52 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy