Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou neutralitu

Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou ztratit schopnost bojovat proti klimatické krizi v důsledku snížení absorpční kapacity uhlíku.

lesy
doporučujeme

V Evropě lesy představují přibližně 38 % celkové půdy a jsou velmi důležité pro plán Evropské unie, který doufá v klimatickou neutralitu do roku 2050. Satelitní údaje však ukazují, že lesní plochy sloužící pro těžbu dřeva vzrostli o 49 % za období 2016 do 2018 ve srovnání s předchozími čtyřmi lety.

Studie zveřejněná v časopise Nature Research poukazuje na největší ztráty převážně na Pyrenejském poloostrově a v severních zemích. Plochy sloužící k těžbě dřeva se rozrostli o 34 % a vědci varují, že pokud se plocha bude nadále rozrůstat, může to mít vliv na erozi půdy, biologickou rozmanitost a regulaci vody. Vědci poukazují na fakt, že plán EU o klimatické neutralitě do roku 2050 nebude splněn.

Guido Ceccherini z výzkumného střediska EU a hlavní autor studie uvedl pro Guardian, že lesy nadále slouží k absorpci uhlíku, ale méně než v minulosti. „I když lesní biomasy nahrazují energicky náročnější materiály, jako je ocel a cement, stejně se většina z nich v krátké době vrátí do atmosféry jako CO2. Dokud se zásoba uhlíku nevrátí na předchozí úroveň je nárůst sklizně ekvivalentní ke zvýšení emisí oxidu uhličitého do atmosféry,“ objasnil Ceccherini.

Nejvýraznější ztráta lesní biomasy s 29 % je ve Švédsku a ve Finsku. Za nimi následovalo Španělsko nebo Polsko, které společně s dalšími 26 zeměmi tvořilo přibližně 30 % nárůstu sklizně lesní biomasy. Ačkoliv z dlouhodobého hlediska by zvýšení sklizně nepředstavovalo pro evropskou bilanci velký problém, protože sklizené oblasti se budou znovu zalesňovat, vědci naléhají k prozkoumání náhlého vzrůstu sklizně lesní biomasy. Podle vědců to může ukazovat na širší problémy ohledně evropské správy lesů a je zapotřebí dalšího výzkumu.

Thomas Crowther, zakladatel Crowther Lab a hlavní vědecký poradce kampaně OSN o bilionech stromů poukázal na zvýšenou poptávku po lesních produktech, která může snižovat uložený uhlík také v půdě. „Možná se to týká převážně toho, že odstraňování lesů může ohrozit ukládání uhlíku v půdě, které jsou největší na Zemi. Pokud opětovné zalesňování ohrozí integritu uhlíků v půdě, mohou být dopady na klima větší, než se očekávalo,“ míní Crowther.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama