Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou neutralitu

Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou ztratit schopnost bojovat proti klimatické krizi v důsledku snížení absorpční kapacity uhlíku.

V Evropě lesy představují přibližně 38 % celkové půdy a jsou velmi důležité pro plán Evropské unie, který doufá v klimatickou neutralitu do roku 2050. Satelitní údaje však ukazují, že lesní plochy sloužící pro těžbu dřeva vzrostli o 49 % za období 2016 do 2018 ve srovnání s předchozími čtyřmi lety.

Studie zveřejněná v časopise Nature Research poukazuje na největší ztráty převážně na Pyrenejském poloostrově a v severních zemích. Plochy sloužící k těžbě dřeva se rozrostli o 34 % a vědci varují, že pokud se plocha bude nadále rozrůstat, může to mít vliv na erozi půdy, biologickou rozmanitost a regulaci vody. Vědci poukazují na fakt, že plán EU o klimatické neutralitě do roku 2050 nebude splněn.

Guido Ceccherini z výzkumného střediska EU a hlavní autor studie uvedl pro Guardian, že lesy nadále slouží k absorpci uhlíku, ale méně než v minulosti. „I když lesní biomasy nahrazují energicky náročnější materiály, jako je ocel a cement, stejně se většina z nich v krátké době vrátí do atmosféry jako CO2. Dokud se zásoba uhlíku nevrátí na předchozí úroveň je nárůst sklizně ekvivalentní ke zvýšení emisí oxidu uhličitého do atmosféry,“ objasnil Ceccherini.

Nejvýraznější ztráta lesní biomasy s 29 % je ve Švédsku a ve Finsku. Za nimi následovalo Španělsko nebo Polsko, které společně s dalšími 26 zeměmi tvořilo přibližně 30 % nárůstu sklizně lesní biomasy. Ačkoliv z dlouhodobého hlediska by zvýšení sklizně nepředstavovalo pro evropskou bilanci velký problém, protože sklizené oblasti se budou znovu zalesňovat, vědci naléhají k prozkoumání náhlého vzrůstu sklizně lesní biomasy. Podle vědců to může ukazovat na širší problémy ohledně evropské správy lesů a je zapotřebí dalšího výzkumu.

Thomas Crowther, zakladatel Crowther Lab a hlavní vědecký poradce kampaně OSN o bilionech stromů poukázal na zvýšenou poptávku po lesních produktech, která může snižovat uložený uhlík také v půdě. „Možná se to týká převážně toho, že odstraňování lesů může ohrozit ukládání uhlíku v půdě, které jsou největší na Zemi. Pokud opětovné zalesňování ohrozí integritu uhlíků v půdě, mohou být dopady na klima větší, než se očekávalo,“ míní Crowther.

Související

Lesy, ilustrační fotografie.

Na zlepšení stavu lesů do roku 2027 půjde 446 milionů Kč, schválila vláda

Na zlepšení životního prostředí v lesích nebo přípravu na změny klimatu a ochranu lesů půjde do roku 2027 jako součást Společné zemědělské politiky EU 446 milionů Kč. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe), podporu dnes schválila vláda. Peníze budou z evropských zdrojů i státního rozpočtu. 
Ilustrační foto

IT specialista se skrývá před Putinovou mobilizací v lese

Když ruský prezident Vladimir Putin ohlásil loni v září částečnou mobilizaci, trvalo to Adamovi Kalininovi (což není jeho pravé jméno) týden, než dospěl k rozhodnutí, že nejlepší, co může udělat, je se přestěhovat do lesa. Specialista v oboru IT byl od začátku proti válce, dostal pokutu a strávil dva týdny ve vazbě za to, že na zeď svého bytového domu vylepil plakát s nápisem "Ne válce". Když tedy Rusko oznámilo, že povolává 300.000 mužů, aby pomohli zvrátit vývoj konfliktu, který prohrávalo, Kalinin nechtěl riskovat, že ho pošlou do první linie zabíjet Ukrajince, píše stanice BBC News na svém webu.

Více souvisejících

lesy EU (Evropská unie) klimatická neutralita evropa

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy