Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou neutralitu

Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou ztratit schopnost bojovat proti klimatické krizi v důsledku snížení absorpční kapacity uhlíku.

lesy
doporučujeme

V Evropě lesy představují přibližně 38 % celkové půdy a jsou velmi důležité pro plán Evropské unie, který doufá v klimatickou neutralitu do roku 2050. Satelitní údaje však ukazují, že lesní plochy sloužící pro těžbu dřeva vzrostli o 49 % za období 2016 do 2018 ve srovnání s předchozími čtyřmi lety.

Studie zveřejněná v časopise Nature Research poukazuje na největší ztráty převážně na Pyrenejském poloostrově a v severních zemích. Plochy sloužící k těžbě dřeva se rozrostli o 34 % a vědci varují, že pokud se plocha bude nadále rozrůstat, může to mít vliv na erozi půdy, biologickou rozmanitost a regulaci vody. Vědci poukazují na fakt, že plán EU o klimatické neutralitě do roku 2050 nebude splněn.

Guido Ceccherini z výzkumného střediska EU a hlavní autor studie uvedl pro Guardian, že lesy nadále slouží k absorpci uhlíku, ale méně než v minulosti. „I když lesní biomasy nahrazují energicky náročnější materiály, jako je ocel a cement, stejně se většina z nich v krátké době vrátí do atmosféry jako CO2. Dokud se zásoba uhlíku nevrátí na předchozí úroveň je nárůst sklizně ekvivalentní ke zvýšení emisí oxidu uhličitého do atmosféry,“ objasnil Ceccherini.

Nejvýraznější ztráta lesní biomasy s 29 % je ve Švédsku a ve Finsku. Za nimi následovalo Španělsko nebo Polsko, které společně s dalšími 26 zeměmi tvořilo přibližně 30 % nárůstu sklizně lesní biomasy. Ačkoliv z dlouhodobého hlediska by zvýšení sklizně nepředstavovalo pro evropskou bilanci velký problém, protože sklizené oblasti se budou znovu zalesňovat, vědci naléhají k prozkoumání náhlého vzrůstu sklizně lesní biomasy. Podle vědců to může ukazovat na širší problémy ohledně evropské správy lesů a je zapotřebí dalšího výzkumu.

Thomas Crowther, zakladatel Crowther Lab a hlavní vědecký poradce kampaně OSN o bilionech stromů poukázal na zvýšenou poptávku po lesních produktech, která může snižovat uložený uhlík také v půdě. „Možná se to týká převážně toho, že odstraňování lesů může ohrozit ukládání uhlíku v půdě, které jsou největší na Zemi. Pokud opětovné zalesňování ohrozí integritu uhlíků v půdě, mohou být dopady na klima větší, než se očekávalo,“ míní Crowther.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama