Plíce Evropy nenávratně mizí. Těžba dřeva stoupá, ohrožuje klimatickou neutralitu

Lesy hrají v koloběhu uhlíku nezastupitelnou úlohu, ale kvůli zvýšené těžbě dřeva v Evropě mohou ztratit schopnost bojovat proti klimatické krizi v důsledku snížení absorpční kapacity uhlíku.

V Evropě lesy představují přibližně 38 % celkové půdy a jsou velmi důležité pro plán Evropské unie, který doufá v klimatickou neutralitu do roku 2050. Satelitní údaje však ukazují, že lesní plochy sloužící pro těžbu dřeva vzrostli o 49 % za období 2016 do 2018 ve srovnání s předchozími čtyřmi lety.

Studie zveřejněná v časopise Nature Research poukazuje na největší ztráty převážně na Pyrenejském poloostrově a v severních zemích. Plochy sloužící k těžbě dřeva se rozrostli o 34 % a vědci varují, že pokud se plocha bude nadále rozrůstat, může to mít vliv na erozi půdy, biologickou rozmanitost a regulaci vody. Vědci poukazují na fakt, že plán EU o klimatické neutralitě do roku 2050 nebude splněn.

Guido Ceccherini z výzkumného střediska EU a hlavní autor studie uvedl pro Guardian, že lesy nadále slouží k absorpci uhlíku, ale méně než v minulosti. „I když lesní biomasy nahrazují energicky náročnější materiály, jako je ocel a cement, stejně se většina z nich v krátké době vrátí do atmosféry jako CO2. Dokud se zásoba uhlíku nevrátí na předchozí úroveň je nárůst sklizně ekvivalentní ke zvýšení emisí oxidu uhličitého do atmosféry,“ objasnil Ceccherini.

Nejvýraznější ztráta lesní biomasy s 29 % je ve Švédsku a ve Finsku. Za nimi následovalo Španělsko nebo Polsko, které společně s dalšími 26 zeměmi tvořilo přibližně 30 % nárůstu sklizně lesní biomasy. Ačkoliv z dlouhodobého hlediska by zvýšení sklizně nepředstavovalo pro evropskou bilanci velký problém, protože sklizené oblasti se budou znovu zalesňovat, vědci naléhají k prozkoumání náhlého vzrůstu sklizně lesní biomasy. Podle vědců to může ukazovat na širší problémy ohledně evropské správy lesů a je zapotřebí dalšího výzkumu.

Thomas Crowther, zakladatel Crowther Lab a hlavní vědecký poradce kampaně OSN o bilionech stromů poukázal na zvýšenou poptávku po lesních produktech, která může snižovat uložený uhlík také v půdě. „Možná se to týká převážně toho, že odstraňování lesů může ohrozit ukládání uhlíku v půdě, které jsou největší na Zemi. Pokud opětovné zalesňování ohrozí integritu uhlíků v půdě, mohou být dopady na klima větší, než se očekávalo,“ míní Crowther.

Související

lesy Komentář

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Kvalitní jídlo by mělo být základním právem, ne nedostupným luxusem. Místo toho utrácíme za zbytečnosti, zlozvyky a statusové symboly, zatímco strava končí na chvostu priorit. Levné potraviny z velkochovů a průmyslové výroby snižují nejen kvalitu našeho života, ale také systematicky devastují přírodu. Ekosystémy trpí kvůli naší pohodlnosti, závislosti na levném a ochotě ignorovat důsledky. Pokud nezměníme spotřebitelské chování, nezachrání nás ani to, že plastové lahve házíme do žlutého kontejneru.
Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Devastace Země v přímém přenosu. Loňský rok přinesl tragický rekord

Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.

Více souvisejících

lesy EU (Evropská unie) klimatická neutralita evropa

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá

Bleskové povodně, které zasáhly oblast řeky Guadalupe v Texasu, si vyžádaly přes sto obětí, desítky lidí zůstávají pohřešovány. Mezi mrtvými je i 27 dívek a členů personálu z tábora Camp Mystic. Záchranné práce pokračují, i když šance na nalezení přeživších s každou hodinou klesá. Stát Texas mobilizuje všechny dostupné síly, do pomoci se zapojují i záchranáři z jiných států. Počasí zůstává nevyzpytatelné a hrozí další srážky.

před 3 hodinami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 9 hodinami

včera

včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali

Z ostudy kabát měla slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová (za SNS) po čtvrtečním zahájení folklorního festivalu Východná. Lidé ji na místě vypískali, přestože ministerstvo konání akce finančně podpořilo. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy