Úbytek světových lesů dosáhl v loňském roce nejvyšší úrovně od začátku měření, a to především kvůli bezprecedentnímu nárůstu požárů, které byly výrazně zesíleny globálním oteplováním. Podle nové analýzy University of Maryland zveřejněné prostřednictvím platformy Global Forest Watch zmizela z povrchu Země plocha lesů o velikosti Itálie.
Nejvíce alarmující je situace v tropických oblastech, kde se o ztrátu lesů vůbec poprvé nejvíce postaraly požáry – přestože tyto ekosystémy historicky ohněm netrpí. Důvodem je extrémní sucho a vysoké teploty, které z tropických pralesů činí výbušné prostředí, kde se i malý zdroj zapálení mění v katastrofu.
„Tato čísla jsou děsivá,“ varoval profesor Matt Hansen, spoludirektor výzkumné laboratoře Glad Lab při University of Maryland. Jeho tým provedl detailní analýzu dat, která sledují lesní pokryv planety více než dvě desetiletí. „Lesy jsou horké, suché a připravené hořet. A když je k tomu lidský faktor – byť jen malý oheň – požár se šíří nekontrolovaně.“
Loňský rok přinesl například drastický nárůst ztráty lesů v Brazílii, kde v důsledku historicky nejhoršího sucha a rozsáhlých požárů zmizelo přes 25 000 km² primárního deštného lesa. To je nejvíce od konce vlády bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, který byl často kritizován za liknavý přístup k ochraně Amazonie. Brazílie nyní tvoří 42 % veškeré tropické ztráty pralesů na světě.
V sousední Bolívii, která se loni vůbec poprvé zařadila na druhé místo v žebříčku největších ztrát, pokračuje devastace dosud neporušených oblastí pralesa. Hlavními důvody jsou požáry, sucho a státní podpora expanze zemědělství, zejména pěstování sóji, cukrové třtiny a chov skotu. Od roku 2020 se rozsah zničeného primárního lesa v zemi téměř zpětinásobil.
Výrazné ztráty hlásí také Kongo a Kongo-Brazzaville, kde byly zaznamenány historicky nejvyšší úbytky v deštných lesích povodí Konga – druhého největšího tropického pralesa na světě po Amazonii.
Navzdory slibu více než 140 světových lídrů na klimatickém summitu COP26 v Glasgow v roce 2021, že do roku 2030 zastaví odlesňování, je realita dnes zcela jiná. Aby bylo vůbec možné daný cíl splnit, musel by se úbytek lesů každoročně snižovat o 20 %. Data z roku 2024 ukazují, že svět se od tohoto cíle vzdaluje stále rychleji.
Elizabeth Goldmanová, spoludirektorka Global Forest Watch, nazvala nové údaje „globálním červeným poplachem“. „Jde o kolektivní výzvu k akci pro každou zemi, každého podnikatele i jednotlivce, kterýmu záleží na obyvatelné planetě,“ uvedla. „Bez lesů se neobejdou naše ekonomiky, komunity ani zdraví.“
Ze všech 20 zemí s největšími oblastmi pralesa nyní 17 vykazuje vyšší míru ztrát než před podpisem glasgowské deklarace. Výjimkou jsou Indonésie a Malajsie, kde se tempo úbytku výrazně zpomalilo a Malajsie se poprvé nedostala mezi deset nejpostiženějších států.
Profesor Peter Potapov z University of Maryland varoval, že se planeta může ocitnout v nebezpečné smyčce: „Rok 2024 byl nejhorší v historii, pokud jde o úbytek lesa způsobený požáry, a to jsme rekord překonali už v roce 2023. Pokud tento trend bude pokračovat, může to nenávratně přetvořit klíčové ekosystémy a uvolnit obrovské množství uhlíku, což dále urychlí klimatickou změnu – a spustí ještě ničivější požáry.“
Zpráva, která spojuje výzkumná data, satelitní snímky a klimatické analýzy, je důrazným varováním před tím, co by se mohlo stát novou normou, pokud státy nepřijmou rozhodné a systémové kroky ke zpomalení destrukce lesních ekosystémů.
Související

Problém, který jde za každým z nás. Leností ničíme ekosystémy, přitom stačí vyměnit oblečení za jídlo

Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí do Česka přinese příští týden tropy
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera
Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák