Vědci upozornili na další důkaz klimatických změn. Ukázali do Ruska

Na Sibiři je podle zjištění vědců od začátku roku o 5 stupňů Celsia vyšší průměrná teplota, než je obvyklé. Předpokládá se, že oblast kolem severního pólu se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Podle odborníků jsou extrémní teploty na Sibiři jasným důkazem změny klimatu na naší planetě.

Nedávno se v sibiřském Verchojansku vyšplhala teplota na 38 stupňů Celsia. Jde o nejvyšší teplotu naměřenou za polárním kruhem. Studie vedená mezinárodním týmem vědců pod záštitou UK Met Office zkoumala změnu povětrnostních podmínek kvůli změně klimatu v důsledku lidské činnosti.

Počítačová simulace ukázala, že teplotní rekordy by nastaly pravděpodobně jednou za 80 000 let, kdyby lidskou činností nebyly vytvářeny emise skleníkových plynů. 

Začátkem června letošního roku byl ruský prezident Vladimír Putin nucen vyhlásit stav nouze, protože v důsledku extrémních teplot se stala řada přírodních katastrof. Příčinou havárie v ruském městě Norilsk bylo zřícení podpůrných pilířů nádrže v důsledku tání permafrostu. Uniklo 20 000 tun nafty.

Současně podle BBC došlo k přemnožení bourovce D. sibiricus, který likviduje a poškozuje stromy a činí je náchylnějšími ke vzplanutí. Zároveň se odhaduje, že z letošních červnových požárů na Sibiři bylo uvolněno více než 56 megatun CO2.

Sibiřská vlna veder má vliv i na počasí ve Velké Británii. „Čtyři ze šesti hlavních systému, které určují počasí naší země, jsou poháněny podmínkami v Arktidě,“ uvedla Katharine Hendryová, jedna z hlavních autorek práce.

Studie uvádí, že povodně ve Velké Británii v únoru letošního roku byly způsobeny právě vlivem extrémních teplot v Arktidě, stejně tak povodně v roce 2015. Povětrnostní podmínky, které se tvoří nad Arktidou, však ovlivňují počasí po celém světě.

„Když se podíváme na geologické záznamy, během pěti miliónů let nebyly úrovně CO2 tak vysoké jako nyní,“ varuje Hendryová, která dodala, že budoucnost je ohledně klimatu velmi nejistá. Studie závěrem dodává, že kdyby nebylo lidské činnosti, planeta by se nemusela potýkat s ohříváním kvůli emisím skleníkových plynů.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Přírodní požáry globální oteplování sibiř Teplotní rekordy

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy