Vědci upozornili na další důkaz klimatických změn. Ukázali do Ruska

Na Sibiři je podle zjištění vědců od začátku roku o 5 stupňů Celsia vyšší průměrná teplota, než je obvyklé. Předpokládá se, že oblast kolem severního pólu se otepluje dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Podle odborníků jsou extrémní teploty na Sibiři jasným důkazem změny klimatu na naší planetě.

Teplotní rekord, ilustrační foto
doporučujeme

Nedávno se v sibiřském Verchojansku vyšplhala teplota na 38 stupňů Celsia. Jde o nejvyšší teplotu naměřenou za polárním kruhem. Studie vedená mezinárodním týmem vědců pod záštitou UK Met Office zkoumala změnu povětrnostních podmínek kvůli změně klimatu v důsledku lidské činnosti.

Počítačová simulace ukázala, že teplotní rekordy by nastaly pravděpodobně jednou za 80 000 let, kdyby lidskou činností nebyly vytvářeny emise skleníkových plynů. 

Začátkem června letošního roku byl ruský prezident Vladimír Putin nucen vyhlásit stav nouze, protože v důsledku extrémních teplot se stala řada přírodních katastrof. Příčinou havárie v ruském městě Norilsk bylo zřícení podpůrných pilířů nádrže v důsledku tání permafrostu. Uniklo 20 000 tun nafty.

Současně podle BBC došlo k přemnožení bourovce D. sibiricus, který likviduje a poškozuje stromy a činí je náchylnějšími ke vzplanutí. Zároveň se odhaduje, že z letošních červnových požárů na Sibiři bylo uvolněno více než 56 megatun CO2.

Sibiřská vlna veder má vliv i na počasí ve Velké Británii. „Čtyři ze šesti hlavních systému, které určují počasí naší země, jsou poháněny podmínkami v Arktidě,“ uvedla Katharine Hendryová, jedna z hlavních autorek práce.

Studie uvádí, že povodně ve Velké Británii v únoru letošního roku byly způsobeny právě vlivem extrémních teplot v Arktidě, stejně tak povodně v roce 2015. Povětrnostní podmínky, které se tvoří nad Arktidou, však ovlivňují počasí po celém světě.

„Když se podíváme na geologické záznamy, během pěti miliónů let nebyly úrovně CO2 tak vysoké jako nyní,“ varuje Hendryová, která dodala, že budoucnost je ohledně klimatu velmi nejistá. Studie závěrem dodává, že kdyby nebylo lidské činnosti, planeta by se nemusela potýkat s ohříváním kvůli emisím skleníkových plynů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NASA jako snímek dne opět zveřejní fotku českého astronoma, vznikala dva…

09.08.2020 15:49 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v…

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

09.08.2020 11:35 V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření…

Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká…

08.08.2020 13:16 Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a…

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama