Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s OSN

Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského státu Tigraj. S odvoláním na OSN o tom informovaly agentury AP a Reuters. Oblast byla uzavřena od počátku listopadu, kdy tam propukly boje mezi lokální a federální vládou.

"OSN a federální vláda Etiopie podepsaly dohodu, která má zajistit neomezený, trvalý a bezpečný přístup humanitárních pracovníků a služeb do oblastí v tigrajském regionu, které jsou pod kontrolou federální vlády," uvádí v prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).

Odhaduje se, že v důsledku konfliktu zemřely tisíce lidí a na 45.000 osob muselo uprchnout do sousedního Súdánu. Další lidé bez střechy nad hlavou zůstávají v Tigraji. Reuters připomíná, že již před konfliktem bylo v oblasti 600.000 lidí závislých na potravinové humanitární pomoci. Panují obavy, že v Tigraji dochází jídlo 96.000 uprchlíkům z Eritrey a Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) o víkendu upozornil, že v reginálním centru Mekele je nedostatek léků proti bolesti, rukavic i vaků pro zemřelé.

The ICRC warned that food was also running low, the result of the Tigray region being cut off from outside aid for almost a month. https://t.co/YMpiiMiEVC

— Al Jazeera News (@AJENews) November 29, 2020

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér Abiy Ahmed vyslal armádu, když vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Šéf etiopské vlády po dobytí Mekele vyhlásil vítězství nad TPLF, tigrajští vůdci však upozorňují, že boje v hornatém státě ještě neskončily.

Zahraniční média opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Související

Velikonoce

Velikonoce ve světě. Jak se slaví v Asii, Africe nebo Austrálii?

Pomlázka, malovaná vajíčka nebo mazanec – to jsou typické symboly našich Velikonoc. Oslavy Velikonoc mají v různých zemích světa svou specifickou podobu, stejně tak charakteristické zvyky. Odráží se v nich zbožnost, staré rituály i prvky lidové kultury. Jak se slaví Velikonoce za hranicemi Evropy?

Více souvisejících

Etiopie uprchlíci OSN humanitární pomoc Abiy Ahmed (Etiopie)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy