Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s OSN

Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského státu Tigraj. S odvoláním na OSN o tom informovaly agentury AP a Reuters. Oblast byla uzavřena od počátku listopadu, kdy tam propukly boje mezi lokální a federální vládou.

Konvoj OSN
doporučujeme

"OSN a federální vláda Etiopie podepsaly dohodu, která má zajistit neomezený, trvalý a bezpečný přístup humanitárních pracovníků a služeb do oblastí v tigrajském regionu, které jsou pod kontrolou federální vlády," uvádí v prohlášení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).

Odhaduje se, že v důsledku konfliktu zemřely tisíce lidí a na 45.000 osob muselo uprchnout do sousedního Súdánu. Další lidé bez střechy nad hlavou zůstávají v Tigraji. Reuters připomíná, že již před konfliktem bylo v oblasti 600.000 lidí závislých na potravinové humanitární pomoci. Panují obavy, že v Tigraji dochází jídlo 96.000 uprchlíkům z Eritrey a Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) o víkendu upozornil, že v reginálním centru Mekele je nedostatek léků proti bolesti, rukavic i vaků pro zemřelé.

Současný konflikt v autonomním státě Tigraj propukl 4. listopadu, kdy tam premiér Abiy Ahmed vyslal armádu, když vláda obvinila Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontu (TPLF) z krádeže zbraní na vojenské základně a ze zrady. Šéf etiopské vlády po dobytí Mekele vyhlásil vítězství nad TPLF, tigrajští vůdci však upozorňují, že boje v hornatém státě ještě neskončily.

Zahraniční média opakovaně připomínají, že posoudit skutečnou situaci v Tigraji je těžké; stát je od počátku listopadu odříznut od telefonického i internetového spojení a přístup do oblasti podléhá přísné kontrole.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama