Islamisté v Africe útočí školy. Dva miliony dětí se nemohou vzdělávat

Státy střední a východní Afriky musely kvůli útokům uzavřít přes 9000 škol a 1,9 milionu tamních dětí bylo kvůli násilí donuceno přerušit vzdělávání, uvedl Dětský fond OSN (UNICEF). UNICEF místní úřady a bezpečnostní složky vyzval, aby udělaly, co je v jejich silách, a hrozbu vůči studentům i učitelům zastavily, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Útoky, které jsou nezřídka přímo cíleny na vzdělávací zařízení, se stupňují hlavně v Mali, Burkině Faso a Nigeru, kde se bouří skupiny islámských radikálů. Atentáty na školy se v těchto státech za poslední dva roky více než zdvojnásobily, počet zavřených škol se za stejnou dobu oproti minulým letům šestkrát zvýšil.

Nejvíce vzdělávacích zařízení musel zavřít středoafrický Kamerun - kvůli bojům úřady zavřely téměř 4400 škol; 2000 zařízení přestalo přijímat studenty v Burkině Faso. Uzavření škol také připravilo o práci bezmála 44.000 učitelů.

Děti, které přijdou o pravidelnou školní docházku, se častěji stanou oběťmi zneužívání. "Chlapci i dívky jsou snazším cílem pro obchodníky s bílým masem a nechají se rychleji přesvědčit, aby se přidali k ozbrojeným skupinám," popisuje možná riziko zpráva UNICEF. Dívkám navíc od útlého věku hrozí nucená manželství a s tím spojená nechtěná těhotenství, která je mohou ohrozit na zdraví i na životě.

Ve středoafrických a východoafrických státech se vzdělávání nedostává 40 milionům dětí ve věku šesti až 14 let. Server deníku The Guardian proto vyzdvihuje alternativy klasického vzdělávání, jako například stanice Rozhlasové vzdělávání v nouzi (REE), které pod záštitou UNICEF vysílají vzdělávací programy pro děti v zemích stižených konfliktem.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti tonuli u břehů Tuniska, minimálně 2 mrtví a 14 pohřešovaných

17.09.2019 19:45 Při potopení člunu s migranty u tuniského pobřeží zahynuli dnes nejméně dva lidé a dalších 14 se…

Tunisko bude mít nového prezidenta. Profesor, nebo mediální magnát?

17.09.2019 17:46 Ve druhém kole prezidentských voleb v Tunisku se proti sobě postaví univerzitní profesor bez…

V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

15.09.2019 22:19 V Tunisku dnes večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu…

V Tunisku začaly prezidentské volby, kandiduje 26 lidí

15.09.2019 10:45 Obyvatelé Tuniska dnes v předčasných volbách vybírají novou hlavu státu, o post se uchází 26…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama