Islámský stát opět na scéně. V Libyi vzniká nový chalífát? Experti varují

Občanskou válkou zmítaná Libye je jednou z hlavních os budoucích operací teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na zprávu expertů při Radě bezpečnosti OSN o situaci v zemi to napsala agentura AP. Podle dokumentu v Libyi působí také súdánské a čadské milice, jejichž přítomnost experti považují za přímé ohrožení bezpečnosti a stability země.

V Libyi spolu o moc bojují dvě vlády. Kabinet premiéra Faíze Sarrádže sídlící v metropoli Tripolisu OSN uznává jako legitimní vládu. Na hlavní město však v dubnu zahájila ofenzivu samozvaná Libyjská národní armáda (LNA) vedená polním maršálem Chalífou Haftarem, která podporuje vládu sídlící na východě země. Boje na jižním okraji metropole se však před několika měsíci ocitly na mrtvém bodě a teď nemá ani jedna strana vojenské kapacity na to, aby patovou situaci zvrátila ve svůj prospěch.

Obě vlády podnikají protiteroristické operace proti příslušníkům IS a teroristické sítě Al-Káida. V zemi je také stále aktivnější africké velení armády Spojených států, díky čemuž se daří narušovat strukturu obou skupin a dočasně omezovat jejich schopnosti provádět v zemi své operace.

Experti však varují, že se IS na chaosem zmítanou Libyi hodlá v budoucnu více zaměřit a posilovat tam svůj vliv. Podle vyjádření jednoho z vůdců IS tím chce teroristická organizace kompenzovat ztráty území, které utrpěla v poslední době v Sýrii.

Svou činnost v zemi IS financuje loupežemi, únosy za výkupné, vydíráním místních obyvatel a pašováním surovin a zboží do zahraničí. Peníze získává i vybíráním výpalného od pašeráků lidí, kteří si vydělávají převážením migrantů do Evropy.

Kromě bojovníků IS zpráva hovoří také o přítomnosti pěti ozbrojených milic ze Súdánu, z nichž čtyři stojí za LNA a jedna za Sarrádžovou vládou. Haftara podporuje také jedna čadská milice, dvě další bojují na straně tripoliské vlády. Poslední skupina čadských bojovníků je rozpolcená a její frakce bojují za různé strany konfliktu.

Experti jako příklad uvádějí přítomnost asi 1000 bojovníků z takzvaných Jednotek rychlé podpory (RSF), což jsou polovojenské oddíly ze Súdánu, které vede Mohamed Hamdan Dagalo. Ten je jedním z nejvlivnějších členů takzvané suverénní rady, nejsilnější z nedávno ustavených súdánských přechodných institucí. RSF v Libyi pomáhaly samozvané LNA hlídat kritickou infrastrukturu, aby umožnily Haftarovým silám podnikat útočné výpady. Experti tvrdí, že Súdán a Dagalo tím porušují sankce, které zavedla OSN.

Zpráva se však nezmiňuje o přítomnosti ruských žoldnéřů, o kterých už delší dobu mluví některá ruská a zahraniční média i americké úřady. Moskva přítomnost Kremlem podporovaných bojovníků přitom už dříve popřela. Podle agentury AP se však Sarrádžova vláda chystá ohledně žoldnéřů bojujících na straně Haftarových sil Rusko konfrontovat. Někteří diplomati se domnívají, že by se to mohlo stát na některém z budoucích jednání Rady bezpečnosti OSN.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Libye Chalífa Haftar Al-Káida OSN

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 56 minutami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico, slovenský premiér

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

před 3 hodinami

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelem to neskončí? Napětí kvůli válce v Pásmu Gazy může vyústit v masivní konflikt

Generální tajemník OSN António Guterres ve čtvrtek upozornil, že eskalující napětí ohledně války v Pásmu Gazy a útoku Íránu na Izrael může vyústit v "celoplošný regionální konflikt" na Blízkém východě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy