Kvalita vládnutí se v Africe zhoršuje, index poprvé od roku 2010 klesl

Kvalita vládnutí v Africe se v loňském roce poprvé za celé desetiletí snížila. Uvádí to světové agentury s odkazem na každoroční výzkum Nadace Mo Ibrahima. Ta sestavuje od roku 2007 index kvality vládnutí a správy veřejných věcí v Africe. Index vloni zaznamenal pokles o 0,2 na 48,8 bodů.

Afrika, ilustrační foto
doporučujeme

Ačkoliv v průměru africké země v posledních letech zaznamenaly zlepšení v oblasti rozvoje lidských zdrojů a ekonomických příležitostí, index v letech 2010 až 2019 klesal v oblastech bezpečnosti a práva a účasti na rozhodování a rovnoprávnosti.

"Nespokojenost a nedůvěra občanů ve vlády roste," uvedl šéf nadace a podnikatel Mo Ibrahim. Podle něj v tom roli má i to, že velkou část afrického obyvatelstva tvoří mladí lidé. "Mladí jsou nároční a vlády jim musí vyhovět," uvedl.

V letech 2010 až 2019 se index zvýšil o 1,2 bodu a pozvolné zlepšování o 0,1 bodu ročně trvalo od roku 2015. Zlepšení hodnocení zaznamenaly země, kde žije přes 60 procent obyvatel Afriky.

Skokanem je Gambie, jejíž skóre se zlepšilo o 9,2 bodů a mezi 54 africkými zemi se umístila na 16. příčce. V desetiletém hodnocení se naopak propadala zmatky zmítaná Libye, a to o 5,5 bodů. Severoafrická země je nyní na 46. příčce.

Nejlepšího hodnocení kvality vlády a správy veřejných věcí dosahují malé ostrovní státy jako Mauricius, Kapverdy nebo Seychely. Na konci hodnocení se nalézají státy, které byly poznamenány vleklými občanskými spory, jako Eritrea, Jižní Súdán nebo Somálsko.

Jak ale upozorňují autoři průzkumu v některých státech nemusí být vývoj jednoznačný ve všech kategoriích. Nejčastěji se africké státy zlepšovaly v kategorii lidských zdrojů, naopak zhoršení byla nejvíce zaznamenávána v oblasti účasti na rozhodování a rovnoprávnosti.

Index se utváří na základě 79 ukazatelů rozdělených do čtyř kategorií a bere v potaz kvantitativní údaje i hodnocení obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konflikt na severu Etiopie se zamotává. Rakety zasáhly metropoli sousední…

29.11.2020 08:44 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom…

Další útok Boko Haram: Islamisté na severu Nigérie uškrtili 43 farmářů

28.11.2020 21:40 Islámští radikálové ze skupiny Boko Haram zabili na severu Nigérie 43 místních farmářů. Oznámila to…

Etiopská armáda podle vlády dobyla metropoli oblasti Tigraj, lidé utíkají…

28.11.2020 21:02 Aktualizováno Etiopská armáda vstoupila do správního střediska oblasti Tigraj, proti níž bojuje od začátku…

Do Afriky dorazí vakcína proti covidu-19 později, varují experti

26.11.2020 18:51 Zatímco některé evropské státy očekávají, že očkování populace proti covidu-19 zahájí již v lednu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama