Povstalci ve Středoafrické republice dobyli město Bangassou, středisko těžby diamantů

Povstalci se ve Středoafrické republice zmocnili města Bangassou, které patří mezi hlavní střediska těžby diamantů v zemi. Při střetech zahynulo pět povstalců a dva vojáci, uvedla mírová mise OSN Minusca, která v zemi působí. Středoafrická republika dnes očekává vyhlášení výsledků prezidentských voleb, které se uskutečnily na konci prosince, píše agentura AFP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle vlády a OSN stojí za povstalci bývalý prezident François Bozizé, jehož kandidatura do loňských prezidentských voleb nebyla připuštěna. Na Bozizého je vydán zatykač kvůli tomu, že údajně nařídil vraždy a mučení.

Bangassou se nachází zhruba 750 kilometrů od hlavního města Bangui.

V sobotu povstalci neúspěšně zaútočili na město Damara, které patří k baštám stávajícího prezidenta Faustina Archangeho Touadéry. Město se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavního města Bangui. "Rebelové se domnívali, že se mohou dostat až do Bangui, ale neočekávali zásah ruských a rwandských vojáků," uvedl Roland Marchal, specialista na Středoafrickou republiku z pařížské univerzity Sciences Po.

Kvůli konfliktům nebylo v části země možné prezidentské volby uspořádat. Podle volební komise se nehlasovalo ve 29 ze 71 prefektur, v dalších šesti prefekturách bylo možné hlasovat jen na části území.

V roce 2013 v zemi vypukly boje mezi milicemi různých místních náboženských skupin. Od roku 2018 se ale intenzita konfliktu výrazně snížila. V zemi působí 11.500 příslušníků mise Minusca. Na konci loňského roku do země vyslalo 300 vojenských instruktorů a poradců Rusko, se kterým má Bangui uzavřenou dohodu o vojenské pomoci. Středoafrická republika disponuje výraznými zásobami zlata, uranu či diamantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jihoafrická mutace koronaviru je nakažlivější o padesát procent

19.01.2021 07:39 Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější…

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama