Povstalci ve Středoafrické republice dobyli město Bangassou, středisko těžby diamantů

Povstalci se ve Středoafrické republice zmocnili města Bangassou, které patří mezi hlavní střediska těžby diamantů v zemi. Při střetech zahynulo pět povstalců a dva vojáci, uvedla mírová mise OSN Minusca, která v zemi působí. Středoafrická republika dnes očekává vyhlášení výsledků prezidentských voleb, které se uskutečnily na konci prosince, píše agentura AFP.

Podle vlády a OSN stojí za povstalci bývalý prezident François Bozizé, jehož kandidatura do loňských prezidentských voleb nebyla připuštěna. Na Bozizého je vydán zatykač kvůli tomu, že údajně nařídil vraždy a mučení.

Bangassou se nachází zhruba 750 kilometrů od hlavního města Bangui.

RCA ??/ #élections : l’ONU condamne les attaques à #Damara et #Bangassou et reste déterminée à protéger les civils@UNPeacekeeping @UNDPPA @UN_CAR https://t.co/wS4C9u1GUh

— ONU Info (@ONUinfo) January 4, 2021

V sobotu povstalci neúspěšně zaútočili na město Damara, které patří k baštám stávajícího prezidenta Faustina Archangeho Touadéry. Město se nachází zhruba 70 kilometrů od hlavního města Bangui. "Rebelové se domnívali, že se mohou dostat až do Bangui, ale neočekávali zásah ruských a rwandských vojáků," uvedl Roland Marchal, specialista na Středoafrickou republiku z pařížské univerzity Sciences Po.

Kvůli konfliktům nebylo v části země možné prezidentské volby uspořádat. Podle volební komise se nehlasovalo ve 29 ze 71 prefektur, v dalších šesti prefekturách bylo možné hlasovat jen na části území.

V roce 2013 v zemi vypukly boje mezi milicemi různých místních náboženských skupin. Od roku 2018 se ale intenzita konfliktu výrazně snížila. V zemi působí 11.500 příslušníků mise Minusca. Na konci loňského roku do země vyslalo 300 vojenských instruktorů a poradců Rusko, se kterým má Bangui uzavřenou dohodu o vojenské pomoci. Středoafrická republika disponuje výraznými zásobami zlata, uranu či diamantů.

Související

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Wagnerovci v Africe zůstávají. Kreml by je nezvládl nahradit, říkají analytici

Představitelé ruského ministerstva zahraničí několik hodin po ukončení vzpoury šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina telefonovali do Středoafrické republiky, aby ujistili prezidenta Faustina-Archangea Touadéra o pokračování nasazení tisíců bojovníků v jeho zemi. Pro Kreml by totiž mohlo být velmi náročné nahradit přítomnost Wagnerovy skupiny, která tamní prostředí už zná a má důležité kontakty. 

Více souvisejících

Středoafrická republika válka

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy