Wagnerovci v Africe zůstávají. Kreml by je nezvládl nahradit, říkají analytici

Představitelé ruského ministerstva zahraničí několik hodin po ukončení vzpoury šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina telefonovali do Středoafrické republiky, aby ujistili prezidenta Faustina-Archangea Touadéra o pokračování nasazení tisíců bojovníků v jeho zemi. Pro Kreml by totiž mohlo být velmi náročné nahradit přítomnost Wagnerovy skupiny, která tamní prostředí už zná a má důležité kontakty. 

Během sobotního povstání ruské jednotky v Sýrii obklíčily několik základen hostících wagnerovce. „Ruské vedení narazilo na určité problémy s hlavou polovojenských jednotek. Tyto problémy byly vyřešeny a Kreml má vše pod kontrolou,“ řekli ruští diplomaté prezidentovi Středoafrické republiky. Informoval o tom list NY Times

Nezávislý výzkumník John Lechner, který o wagnerovcích píše knihu, vnímá, že pro Kreml je důležité mít žoldáky i ve Středoafrické republice. „Znají lidi na místě, mají institucionální know-how. Kreml nemůže tyto lidi vyměnit a očekávat, že věci budou fungovat jako dříve,“ vysvětlil. 

Wagnerova skupina totiž mimo jiné poskytuje bezpečnost africkým prezidentům, podporuje diktátory, násilně potlačuje povstání a je obviňována z mučení, píše NYT. Organizuje zde také propagandistické kampaně, jednou dokonce zorganizovala soutěž krásy. Výměnou za tyto aktivity dostává peníze nebo lukrativní těžební licence na těžbu vzácných nerostů. 

Afričtí lídři jsou vyděšení z vidiny vládnutí bez podpory wagnerovců. „Rusko nám dalo Wagnera, zbytek není naše věc. Když už to nebude Wagner a pošlou třeba Beethovena nebo Mozarta, je to jedno, vezmeme je,“ uvedl zvláštní poradce středoafrického prezidenta Fidéle Gouandjika. Jména německých skladatelů dodal s odkazem na název skupiny, který je převzatý od německého hudebního skladatele Richarda Wagnera. 

Analytici považují Středoafrickou republiku za nejdokonalejší obchodní model wagnerovců. Škála jejich aktivit a zdrojů příjmů podle NYT dostatečně ilustruje problémy, s nimiž se Kreml bude potýkat ve snaze o zajištění kontroly.

Wagnerovci hojně využívají krycí společnosti. „Prostřednictvím nejméně půl tuctu známých subjektů ve Středoafrické republice provozuje rozhlasovou stanici a pivovar a brzy bude stáčet vodu do lahví,“ píše newyorský list. 

„Existuje tolik afrických dceřiných společností. Známe jen špičku ledovce,“ řekla vedoucí analytička Globální iniciativy proti nadnárodnímu organizovanému zločinu Julia Stanyardová.

Wagner často funguje přímo po boku ruských vojáků. Děje se tak například v Mali, kde asi 1500 žoldáků bojuje proti skupinám napojených na Al-Káidu a Islámský stát. Využívají přitom ruská vojenská dopravní letadla a dodávky těžkých zbraní. 

Pro změnu v Sýrii ruská armáda v roce 2015 zasáhla v občanské válce ve prospěch prezidenta Bašára Asada – neasistuje jí nikdo jiný než právě wagnerovci. Během toho, co Prigožinovy jednotky táhly na Moskvu, ruští vojáci v Sýrii obklíčili nejméně dvě vojenské základny s wagnerovci. 

Související

Více souvisejících

Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Středoafrická republika Rusko afrika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy