Rusko zneužívá konflikt v Libyi pro svoje zájmy, hromují USA

Rusko podle Spojených států zneužívá konfliktu v Libyi pro svoje cíle na úkor místních obyvatel. Po nedělním setkání americké delegace s vůdcem východolibyjských sil polním maršálem Chalífou Haftarem to v noci na dnešek ve vyjádření napsalo americké ministerstvo zahraničí. Moskva svou účast v konfliktu dlouhodobě popírá.

Chalífa Haftar
doporučujeme

Američtí diplomaté na setkání s Haftarem podle tiskového sdělení zdůraznili, že plně podporují suverenitu a teritoriální jednotu Libye. V zemi panuje chaos od roku 2011, kdy byl svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu usiluje kromě východolibyjské vlády podporované Haftarovými silami také kabinet premiéra Faíze Sarrádže sídlící v metropoli Tripolisu a uznávaný OSN jako legitimní vláda země.

Mezinárodní experti a diplomaté se domnívají, že obě strany konfliktu získávají podporu od okolních států i přes zbrojní embargo vyhlášené OSN. Snahou těchto zemí je ovlivnit výsledek vnitřního konfliktu v Libyi ve svůj prospěch. Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Egypt stojí podle nedávno uniklé tajné zprávy expertů OSN za Haftarem při jeho tažení na metropoli, zatímco Turecko poskytuje vojenskou pomoc Sarrádžově kabinetu.

Z podpory Haftarových sil je podezříváno také Rusko, ačkoliv Moskva podíl na konfliktu dlouhodobě odmítá. Začátkem listopadu uspořádala tiskovou konferenci, v níž se ohradila proti zprávám o tom, že do země dorazilo na 200 ruských žoldnéřů, kteří mají východolibyjským silám pomoci zvrátit stagnující ofenzivu na Tripolis.

Podle listu The New York Times pocházeli vojáci z takzvané Vagnerovy skupiny, jejíž zaměstnanci podle ruských médií působí také v jiných afrických zemích nebo v Sýrii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvých nechtěly úřady ani předat pozůstalým.

Spojené státy podle některých expertů stranily v konfliktu Haftarovi, ačkoliv oficiálně nepřestaly uznávat tripoliskou vládu. Před necelými dvěma týdny po setkání s delegací Sarrádžovy vlády ve Washingtonu však vyzvaly polního maršála k ukončení ofenzívy na hlavní město.

Nedělní setkání s Haftarem navazovalo podle vyjádření USA na tyto nedávné rozhovory s mezinárodně uznávanou vládou a cílem bylo najít společný základ mezi oběma stranami pro možnou diskusi o klidu zbraní. Jednání se týkalo způsobů, jak se vypořádat s ozbrojenými milicemi a extremisty, kteří v zemi působí. Hovořilo se také o tom, jak rozdělit zdroje v zemi tak, aby z nich měli užitek všichni obyvatelé Libye.

Při bojích o Tripolis zemřelo od dubna již přes 1000 lidí, na 120.000 osob muselo opustit svoje domovy, uvádí OSN.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zadluženost a veřejné finance mnoha zemí budí obavy. Analytik nabádá k akci

08.04.2021 00:01 NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále chová naději ohledně výhledu rozvíjejících se tržních…

Z věznice v Nigérii uteklo po útoku přes 1800 vězňů

05.04.2021 19:49 Více než 1800 vězňů dnes uprchlo z věznice na jihovýchodě Nigérie, kterou přepadli neznámí útočníci…

Suezským průplavem proplula plavidla čekající na uvolnění Ever Given

03.04.2021 15:03 Aktualizováno Suezským průplavem proplula už všechna plavidla, která tam čekala od minulého týdne, kdy tuto…

V Mali zabili čtyři vojáky OSN, působí tam i česká armáda

03.04.2021 08:01 Radikální islamisté při útoku na tábor mírových sil na severu Mali zabili čtyři vojáky mise OSN z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama