Rusko zneužívá konflikt v Libyi pro svoje zájmy, hromují USA

Rusko podle Spojených států zneužívá konfliktu v Libyi pro svoje cíle na úkor místních obyvatel. Po nedělním setkání americké delegace s vůdcem východolibyjských sil polním maršálem Chalífou Haftarem to v noci na dnešek ve vyjádření napsalo americké ministerstvo zahraničí. Moskva svou účast v konfliktu dlouhodobě popírá.

Přidejte svůj názor 90 komentářů

Chalífa Haftar
doporučujeme

Američtí diplomaté na setkání s Haftarem podle tiskového sdělení zdůraznili, že plně podporují suverenitu a teritoriální jednotu Libye. V zemi panuje chaos od roku 2011, kdy byl svržen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu usiluje kromě východolibyjské vlády podporované Haftarovými silami také kabinet premiéra Faíze Sarrádže sídlící v metropoli Tripolisu a uznávaný OSN jako legitimní vláda země.

Mezinárodní experti a diplomaté se domnívají, že obě strany konfliktu získávají podporu od okolních států i přes zbrojní embargo vyhlášené OSN. Snahou těchto zemí je ovlivnit výsledek vnitřního konfliktu v Libyi ve svůj prospěch. Jordánsko, Spojené arabské emiráty a Egypt stojí podle nedávno uniklé tajné zprávy expertů OSN za Haftarem při jeho tažení na metropoli, zatímco Turecko poskytuje vojenskou pomoc Sarrádžově kabinetu.

Z podpory Haftarových sil je podezříváno také Rusko, ačkoliv Moskva podíl na konfliktu dlouhodobě odmítá. Začátkem listopadu uspořádala tiskovou konferenci, v níž se ohradila proti zprávám o tom, že do země dorazilo na 200 ruských žoldnéřů, kteří mají východolibyjským silám pomoci zvrátit stagnující ofenzivu na Tripolis.

Podle listu The New York Times pocházeli vojáci z takzvané Vagnerovy skupiny, jejíž zaměstnanci podle ruských médií působí také v jiných afrických zemích nebo v Sýrii. Některá západní i ruská média uvádí, že společnost financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ruská opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v zemi je podle televize tak tajná, že těla mrtvých nechtěly úřady ani předat pozůstalým.

Spojené státy podle některých expertů stranily v konfliktu Haftarovi, ačkoliv oficiálně nepřestaly uznávat tripoliskou vládu. Před necelými dvěma týdny po setkání s delegací Sarrádžovy vlády ve Washingtonu však vyzvaly polního maršála k ukončení ofenzívy na hlavní město.

Nedělní setkání s Haftarem navazovalo podle vyjádření USA na tyto nedávné rozhovory s mezinárodně uznávanou vládou a cílem bylo najít společný základ mezi oběma stranami pro možnou diskusi o klidu zbraní. Jednání se týkalo způsobů, jak se vypořádat s ozbrojenými milicemi a extremisty, kteří v zemi působí. Hovořilo se také o tom, jak rozdělit zdroje v zemi tak, aby z nich měli užitek všichni obyvatelé Libye.

Při bojích o Tripolis zemřelo od dubna již přes 1000 lidí, na 120.000 osob muselo opustit svoje domovy, uvádí OSN.

Loading...
Vstupte do diskuze (90)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodyně marockého krále dostala 15 let natvrdo, ukradla hodinky

25.01.2020 14:11 Soud v marocké metropoli Rabatu v noci na dnešek odsoudil 15 lidí k trestům odnětí svobody od čtyř…

Válka u Kanárských ostrovů? Mezi Španělskem a Marokem vypukl vážný spor

24.01.2020 16:40 Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal…

Šíří se virus podobný ebole. Zemřelo už 24 lidí, desítky nakažených

24.01.2020 10:15 Nákaze krvácivé horečky lassa podlehlo v Nigérii od začátku roku nejméně 24 lidí. Virus podobný…

Válka, kterou již nelze ignorovat. Evropa se konečně probudila, soudí…

22.01.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - V uplynulých devíti letech Libye přestala být suverénní zemí, konstatuje Daniel R. DePetris…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama