Šance na mír v Libyi se hroutí, vládní vojska se snaží dobýt město Syrta

Síly loajální libyjské vládě v Tripolisu (GNA) dnes pokračují v postupu na město Syrta východně od metropole. Dochází k tomu za situace, kdy Egypt, který podporuje rivalské východolibyjské jednotky (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem, doporučil příměří mezi oběma znepřátelenými stranami libyjského konfliktu, informuje agentura AP.

Chalífa Haftar
doporučujeme

Příměří navrhoval o víkendu egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Návrh přijal východolibyjský parlament i Haftar. Nicméně ozbrojené síly loajální libyjské vládě, kterou uznává OSN, klid zbraní odmítly a místo toho se posouvají dále na východ k přímořskému městu Syrta. To podle jejich mluvčího podpořil také libyjský premiér Fáiz Sarrádž.

Postupu na Syrtu minulý týden předcházelo vytlačení jednotek Haftarovy armády z hlavního města Tripolisu a strategického města Tarhúna na západě země.

Syrtu do roku 2016 ovládala organizace Islámský stát, od ledna letošního roku ji mají pod kontrolou síly maršála Haftara. Jejím dobytím by vláda v Tripolisu získala strategický bod pro další postup na východ a možné získání kontroly nad životně důležitými ropnými poli a vrty. Ty byly kvůli akcím kmenů podporujících Haftara od ledna tohoto roku mimo provoz, a Libye tak byla odříznutá od největšího zdroje svých příjmů, ropné společnosti se ale podle informací AP nyní postupně začínají navracet k činnosti.

Snaha o dobytí Syrty ukazuje, že GNA a její hlavní spojenec Turecko se snaží navázat na sérii nedávných vítězství. GNA dostává kromě toho pomoc od Kataru a Itálie. Východolibyjská vláda se naproti tomu opírá o podporu Ruska, Spojených arabských emirátů, Egypta a Francie.

V Syrtě se narodil plukovník a libyjský diktátor Muammar Kaddáfí. Ten byl v roce 2011 s pomocí Západu svržen. O moc v zemi od té doby vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Sarrádže v Tripolisu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záhadných úmrtí slonů v Africe přibývá

02.07.2020 19:31 V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu.…

Protesty po vraždě zpěváka se šíří. Dav v Londýně strhl sochu bývalého…

02.07.2020 14:37 V parku na jihozápadě Londýna zničili neznámí pachatelé sochu bývalého etiopského císaře Haileho…

Kameruňan ničil sochy kolonialistů dříve, než to bylo populární

02.07.2020 08:39 Aktivista Andre Blaise Essama z Kamerunu se po desetiletí snažil od symbolů koloniální éry očistit…

Covid-19 zasáhl střední třídu v Africe. Milionům lidí hrozí extrémní…

30.06.2020 15:33 Od Keni po Nigérii, od Jihoafrické republiky po Rwandu: kvůli pandemii covidu-19 přicházejí o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy