U Libye se převrátil člun s migranty, 16 lidí zemřelo

Nejméně 16 migrantů směřujících do Evropy utonulo ve Středozemním moři, když se u libyjského pobřeží převrhl jejich člun. Dalších 22 jich bylo z vody zachráněno, informovala dnes agentura AP. Mezi přeživšími jsou lidé z Egypta, Bangladéše, Sýrie, Somálska a Ghany.

Uprchlíci, ilustrační fotografie
doporučujeme

Potápějící lodi si podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve čtvrtek večer všimlo libyjské rybářské plavidlo, kterému se podařilo 22 migrantů z vody zachránit. Zatím byla nalezena těla tří utonulých, dalších 13 pohřešovaných lidí podle IOM pravděpodobně zahynulo.

Plavidlo s migranty vyplulo ve středu od libyjského pobřeží. Ti, co neštěstí přežili, byli převezeni do Tripolisu. Tam jim ošetřili popáleniny, což je podle mluvčí IOM Safy Msehliové obvyklé poranění způsobené uniklým palivem v kombinaci se slanou vodou. Libyjské úřady následně zprostředkovaly jejich převoz do dentenčního centra v libyjském Zlitánu.

Migranti zachránění na moři a navrácení do Libye obvykle končí v těchto zařízeních, kde dochází k mučení, vydírání a zneužívání, připomíná AP. Organizace Amnesty International ve čtvrtek navíc upozornila, že z libyjských záchytných táborů zmizely tisíce uprchlíků. V neoficiálních zadržovacích centrech v západní Libyi totiž lidem hrozí únosy, kterých se dopouštějí ozbrojené skupiny, milice loajální vládě v Tripolisu a převaděči.

Libye je jednou z tranzitních zemí pro migranty z afrických států prchajících před válečnými konflikty a chudobou do Evropy. Podle čtvrteční zprávy organizace Amnesty International bylo od začátku roku do 14. září na moři zachyceno a přinuceno k návratu do Libye 8500 uprchlíků včetně žen a dětí, od roku 2016 pak až 60.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egyptský prezident se v televizním projevu ohradil proti karikaturám…

28.10.2020 16:10 Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes v reakci na zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve…

Prezident JAR je v karanténě po večeři s nakaženým

28.10.2020 13:12 Prezident Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa nastoupil karanténu poté, co se nákaza koronavirem…

Klimatické změny jsou rostoucí hrozba pro Afriku, varuje OSN

26.10.2020 17:18 I když průměrné teploty se na africkém kontinentu zvyšují podobným tempem jako v jiných částech…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama