V etiopské oblasti Tigraj byli zmasakrováni civilisté, konflikt vyhnal z domovů tisíce lidí

Mnoho civilistů, jejichž počet může dosahovat i několika stovek, bylo zmasakrováno v sílícím konfliktu v severoetiopské oblasti Tigraj. Informovala o tom organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Abiy Ahmed

AI v prohlášení podle BBC uvedla, že může potvrdit smrt "mnoha a pravděpodobně stovek lidí, kteří byli ubodáni a rozsekáni ve městě Mai-Kadra v etiopské oblasti Tigraj v noci devátého listopadu". AI viděla a "digitálně ověřila příšerné fotografie a videonahrávky těl roztroušených po městě, anebo odnášených na nosítkách", dodává prohlášení.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové se situace v etiopském státě Tigraj zcela vymyká kontrole. Pokud se potvrdí, že jedna ze stran konfliktu spáchala hromadné vraždy, o nichž informovala AI, půjde o válené zločiny, dodala. "Musí proběhnout nezávislé vyšetřování a vyvozena plná zodpovědnost za to, co se stalo," uvedla Bacheletová.

Krize v oblasti Tigraj nadále pokračuje i na politické frontě. Etiopský parlament dnes jmenoval nového prezidenta Tigraje. Jmenování následovalo den poté, co byl v září zvolený tigrajský prezident Debretsion Gebremichael zbaven imunity, aby mohl být stíhán. Gebremichael je předsedou Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF).

zdroj: YouTube

Podle interní bezpečnostní zprávy OSN, z níž dnes citovala agentura Reuters, navštívila etiopská policie sídlo Světového potravinového programu (WFP) v oblasti Amhara a žádala seznam etnických Tigrajců, kteří jsou mezi zaměstnanci WFP. Policie WFP informovala, že jde o nařízení "identifikovat všechny etnické Tigrajce ve všech vládních agenturách a nevládních organizacích", dodala zpráva OSN. To podle ní jen zdůraznilo obavy, že je zákrok federálních sil proti vůdcům provincie Tigraj etnicky motivovaný. Tigraj v severní Etiopii hraničí s Amharou.

Svědci, na které se organizace odvolává, viní ze zabíjení civilistů síly loajální TPLF, ale tigrajští oficiální činitelé popřeli, že by do masakrů byly zapojené milice TPLF. Boje mezi vládními silami a TPLF propukly čtvrtého listopadu. Získat informace z oblasti je komplikované, protože je odpojené jak telefonní, tak internetové spojení.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. Od začátku listopadu podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) střety v Etiopii vyhnaly více než 14.500 lidí do sousedního Súdánu, kde pro ně vláda chystá uprchlický tábor. Mezi běženci jsou tisíce dětí, řekl dnes mluvčí UNHCR Babar Baloch. Mnoho z uprchlíků má s sebou jen velmi málo osobních věcí, což naznačuje, že utekli ve spěchu, dodal.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. V důsledku toho tisíce civilistů překročily hranice do Súdánu, který je umístí do uprchlického tábora.

Napětí v Etiopii se podle agentury AP neomezuje jenom na Tigraj, patrné je v celé zemi. Podle vlády bylo zadrženo 150 lidí za šíření "strachu a hrozeb" na území celé Etiopie. Tisíce lidí ve čtvrtek protestovaly proti TPLF v etiopských spolkových státech Oromije, Somali a Afar, uvedla agentura Reuters s tím, že demonstrace podpořila centrální vláda.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Ahmed je nositelem Nobelovy ceny za mír za dohodu s Eritreou, ale v případu Tigraje odmítl zahraniční výzvy k vyjednávání a zklidnění situace. Podle něj na to nemůže dojít dříve, než bude odstraněna vláda "kliky" TPLF a zničeny její zbraně, napsala agentura AP. Podle něj se vedení fronty snaží zničit celou Etiopii.

Africká unie (AU) na situaci v Etiopii reagovala odvoláním svého šéfa bezpečnosti, který je etiopské národnosti. K odvolání Gebreegziabhera Mebratua Meleseho došlo 11. listopadu - den poté, co ho etiopský ministr obrany obvinil z nedostatku loajality k zemi v rámci krize v Tigraji.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

V JAR zemřelo 22 lidí v klubu, příčina úmrtí zatím není známá

26.06.2022 17:19 Aktualizováno V jihoafrickém městě East London dnes ráno našli v nočním klubu 22 těl mladých lidí, kteří se tam o…

OSN: Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, nejsou…

20.06.2022 15:15 Uprchlíkům ve světě hrozí další snížení potravinové pomoci, varoval dnes podle agentury Bloomberg…

Související:

Právě se děje

reklama