V etiopské oblasti Tigraj byli zmasakrováni civilisté, konflikt vyhnal z domovů tisíce lidí

Mnoho civilistů, jejichž počet může dosahovat i několika stovek, bylo zmasakrováno v sílícím konfliktu v severoetiopské oblasti Tigraj. Informovala o tom organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Abiy Ahmed
doporučujeme

AI v prohlášení podle BBC uvedla, že může potvrdit smrt "mnoha a pravděpodobně stovek lidí, kteří byli ubodáni a rozsekáni ve městě Mai-Kadra v etiopské oblasti Tigraj v noci devátého listopadu". AI viděla a "digitálně ověřila příšerné fotografie a videonahrávky těl roztroušených po městě, anebo odnášených na nosítkách", dodává prohlášení.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové se situace v etiopském státě Tigraj zcela vymyká kontrole. Pokud se potvrdí, že jedna ze stran konfliktu spáchala hromadné vraždy, o nichž informovala AI, půjde o válené zločiny, dodala. "Musí proběhnout nezávislé vyšetřování a vyvozena plná zodpovědnost za to, co se stalo," uvedla Bacheletová.

Krize v oblasti Tigraj nadále pokračuje i na politické frontě. Etiopský parlament dnes jmenoval nového prezidenta Tigraje. Jmenování následovalo den poté, co byl v září zvolený tigrajský prezident Debretsion Gebremichael zbaven imunity, aby mohl být stíhán. Gebremichael je předsedou Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF).

zdroj: YouTube

Podle interní bezpečnostní zprávy OSN, z níž dnes citovala agentura Reuters, navštívila etiopská policie sídlo Světového potravinového programu (WFP) v oblasti Amhara a žádala seznam etnických Tigrajců, kteří jsou mezi zaměstnanci WFP. Policie WFP informovala, že jde o nařízení "identifikovat všechny etnické Tigrajce ve všech vládních agenturách a nevládních organizacích", dodala zpráva OSN. To podle ní jen zdůraznilo obavy, že je zákrok federálních sil proti vůdcům provincie Tigraj etnicky motivovaný. Tigraj v severní Etiopii hraničí s Amharou.

Svědci, na které se organizace odvolává, viní ze zabíjení civilistů síly loajální TPLF, ale tigrajští oficiální činitelé popřeli, že by do masakrů byly zapojené milice TPLF. Boje mezi vládními silami a TPLF propukly čtvrtého listopadu. Získat informace z oblasti je komplikované, protože je odpojené jak telefonní, tak internetové spojení.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. Od začátku listopadu podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) střety v Etiopii vyhnaly více než 14.500 lidí do sousedního Súdánu, kde pro ně vláda chystá uprchlický tábor. Mezi běženci jsou tisíce dětí, řekl dnes mluvčí UNHCR Babar Baloch. Mnoho z uprchlíků má s sebou jen velmi málo osobních věcí, což naznačuje, že utekli ve spěchu, dodal.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. V důsledku toho tisíce civilistů překročily hranice do Súdánu, který je umístí do uprchlického tábora.

Napětí v Etiopii se podle agentury AP neomezuje jenom na Tigraj, patrné je v celé zemi. Podle vlády bylo zadrženo 150 lidí za šíření "strachu a hrozeb" na území celé Etiopie. Tisíce lidí ve čtvrtek protestovaly proti TPLF v etiopských spolkových státech Oromije, Somali a Afar, uvedla agentura Reuters s tím, že demonstrace podpořila centrální vláda.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Ahmed je nositelem Nobelovy ceny za mír za dohodu s Eritreou, ale v případu Tigraje odmítl zahraniční výzvy k vyjednávání a zklidnění situace. Podle něj na to nemůže dojít dříve, než bude odstraněna vláda "kliky" TPLF a zničeny její zbraně, napsala agentura AP. Podle něj se vedení fronty snaží zničit celou Etiopii.

Africká unie (AU) na situaci v Etiopii reagovala odvoláním svého šéfa bezpečnosti, který je etiopské národnosti. K odvolání Gebreegziabhera Mebratua Meleseho došlo 11. listopadu - den poté, co ho etiopský ministr obrany obvinil z nedostatku loajality k zemi v rámci krize v Tigraji.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Humanitární krize v dobytém městě Mekele: Nemocnicím dochází i základní…

29.11.2020 20:30 Aktualizováno Do nemocnic ve středisku severoetiopské oblasti Tigraj proudí zranění a podle Červeného kříže v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama