V etiopské oblasti Tigraj byli zmasakrováni civilisté, konflikt vyhnal z domovů tisíce lidí

Mnoho civilistů, jejichž počet může dosahovat i několika stovek, bylo zmasakrováno v sílícím konfliktu v severoetiopské oblasti Tigraj. Informovala o tom organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), kterou citoval zpravodajský server BBC News.

Abiy Ahmed

AI v prohlášení podle BBC uvedla, že může potvrdit smrt "mnoha a pravděpodobně stovek lidí, kteří byli ubodáni a rozsekáni ve městě Mai-Kadra v etiopské oblasti Tigraj v noci devátého listopadu". AI viděla a "digitálně ověřila příšerné fotografie a videonahrávky těl roztroušených po městě, anebo odnášených na nosítkách", dodává prohlášení.

Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové se situace v etiopském státě Tigraj zcela vymyká kontrole. Pokud se potvrdí, že jedna ze stran konfliktu spáchala hromadné vraždy, o nichž informovala AI, půjde o válené zločiny, dodala. "Musí proběhnout nezávislé vyšetřování a vyvozena plná zodpovědnost za to, co se stalo," uvedla Bacheletová.

Krize v oblasti Tigraj nadále pokračuje i na politické frontě. Etiopský parlament dnes jmenoval nového prezidenta Tigraje. Jmenování následovalo den poté, co byl v září zvolený tigrajský prezident Debretsion Gebremichael zbaven imunity, aby mohl být stíhán. Gebremichael je předsedou Tigrajské lidové osvobozenecké fronty (TPLF).

zdroj: YouTube

Podle interní bezpečnostní zprávy OSN, z níž dnes citovala agentura Reuters, navštívila etiopská policie sídlo Světového potravinového programu (WFP) v oblasti Amhara a žádala seznam etnických Tigrajců, kteří jsou mezi zaměstnanci WFP. Policie WFP informovala, že jde o nařízení "identifikovat všechny etnické Tigrajce ve všech vládních agenturách a nevládních organizacích", dodala zpráva OSN. To podle ní jen zdůraznilo obavy, že je zákrok federálních sil proti vůdcům provincie Tigraj etnicky motivovaný. Tigraj v severní Etiopii hraničí s Amharou.

Svědci, na které se organizace odvolává, viní ze zabíjení civilistů síly loajální TPLF, ale tigrajští oficiální činitelé popřeli, že by do masakrů byly zapojené milice TPLF. Boje mezi vládními silami a TPLF propukly čtvrtého listopadu. Získat informace z oblasti je komplikované, protože je odpojené jak telefonní, tak internetové spojení.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. Od začátku listopadu podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) střety v Etiopii vyhnaly více než 14.500 lidí do sousedního Súdánu, kde pro ně vláda chystá uprchlický tábor. Mezi běženci jsou tisíce dětí, řekl dnes mluvčí UNHCR Babar Baloch. Mnoho z uprchlíků má s sebou jen velmi málo osobních věcí, což naznačuje, že utekli ve spěchu, dodal.

Mezi etiopskou vládou a TPLF, která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil. V důsledku toho tisíce civilistů překročily hranice do Súdánu, který je umístí do uprchlického tábora.

Napětí v Etiopii se podle agentury AP neomezuje jenom na Tigraj, patrné je v celé zemi. Podle vlády bylo zadrženo 150 lidí za šíření "strachu a hrozeb" na území celé Etiopie. Tisíce lidí ve čtvrtek protestovaly proti TPLF v etiopských spolkových státech Oromije, Somali a Afar, uvedla agentura Reuters s tím, že demonstrace podpořila centrální vláda.

Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal etiopský premiér Abiy Ahmed z etnika Oromo, a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.

Ahmed je nositelem Nobelovy ceny za mír za dohodu s Eritreou, ale v případu Tigraje odmítl zahraniční výzvy k vyjednávání a zklidnění situace. Podle něj na to nemůže dojít dříve, než bude odstraněna vláda "kliky" TPLF a zničeny její zbraně, napsala agentura AP. Podle něj se vedení fronty snaží zničit celou Etiopii.

Africká unie (AU) na situaci v Etiopii reagovala odvoláním svého šéfa bezpečnosti, který je etiopské národnosti. K odvolání Gebreegziabhera Mebratua Meleseho došlo 11. listopadu - den poté, co ho etiopský ministr obrany obvinil z nedostatku loajality k zemi v rámci krize v Tigraji.

Čeští vojáci najeli v Mali s vozem na výbušninu

19.06.2021 16:38 Aktualizováno České vojenské vozidlo v Mali dnes dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku,…

WHO: Epidemie eboly v Guineji skončila, v Africe zabila přes 11 tisíc lidí

19.06.2021 15:03 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oficiálně vyhlásila konec epidemie eboly v…

Nejméně 15 lidí zemřelo při útoku na tábor v Mogadišu

15.06.2021 13:45 Neméně 15 lidí dnes ráno zemřelo při sebevražedném útoku na vojenské výcvikové středisko v somálské…

Maroko využívá uprchlíky k finančním i politickým ziskům

15.06.2021 11:50 Maroko začíná na uprchlíky pohlížet stále více jako na zdroj politického i finančního zisku. V…

Egypt chce proti covidu-19 letos naočkovat 40 procent své populace

02.06.2021 16:59 Egypt chce proti covidu-19 do konce letošního roku naočkovat 40 procent své populace. Podle…

Výbuch sopky podle MSF v Kongu odřízl půl milionu lidí od pitné vody

01.06.2021 22:05 O zásoby pitné vody přišlo ve východním Kongu na půl milionu lidí v důsledku nedávné erupce sopky…

Macron pohrozil stažením francouzských vojáku z Mali

30.05.2021 16:12 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická…

OSN v Mali vyzvala k propuštění zadržovaných představitelů vlády

25.05.2021 12:40 Aktualizováno Mise OSN v Mali vyzvala k okamžitému propuštění malijského prezidenta, premiéra a ministra obrany…

Malawi spálilo skoro 20.000 prošlých dávek vakcíny proti covidu-19

19.05.2021 16:04 Úřady v Malawi dnes spálily 19.610 dávek vakcín proti covidu-19 od firmy AstraZeneca, kterým prošla…

U Tuniska se potopila loď, nejméně 57 mrtvých migrantů

18.05.2021 17:15 Aktualizováno U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do…

Související:

Právě se děje