Za vysokou porodností je nepochopení islámu, tvrdí prezident Nigeru. Straší Evropu další vlnou uprchlíků

Za vysokou porodnost v Nigeru může špatné pochopení islámu. Ve dnes zveřejněném rozhovoru s britským listem The Guardian to prohlásil prezident země Mahamadou Issoufou. Vysoká porodnost podle něj ztěžuje přizpůsobení Nigeru na klimatické změny a vyčerpává jeho přírodní bohatství. Všechny tyto problémy budou mít stále větší přímý dopad na evropskou politiku, uvedl prezident.

Počet utečenců směřujících do Evropy by totiž v budoucnu mohl dosáhnout vyšší úrovně, než v období druhé světové války.

Issoufou tvrdí, že se mu postupně podařilo porodnost v zemi snížit na šest dětí na ženu. Podle posledních oficiálních údajů Světové banky dosahovala v roce 2016 porodnost v Nigeru 7,2 dětí na ženu. "Dokud nepřišel islám, ženy mívaly děti v 18 letech, ale kvůli špatnému pochopení islámu mají dnes děti dvanácti či třináctileté dívky. Co ale říká korán? [...] mluví o zodpovědném rodičovství. Islám praví, že byste měl mít děti, pouze pokud se o ně dokážete dobře postarat a vzdělat je," prohlásil prezident s ujištěním, že jeho postoj není v rozporu s názory místních imámů a dalších náboženských vůdců.

Niger měl v roce 1990 osm milionů obyvatel, v roce 2018 to bylo již 22,4 milionu. "Růst populace činí čtyři procenta za rok. Za dalších 17 let se obyvatelstvo zdvojnásobí," uvedl Issoufou.

Míra migrace z Nigeru potom podle něj bude záviset na tom, jak bude postupovat změna klimatu. Země se už nyní potýká s náhlým střídáním sucha a záplav, což vede k degradaci orné půdy a ztrátě lesního porostu. Z čadského jezera zmizelo 90 procent vody a problémy jsou i s místními řekami, upozornil prezident. Každý rok Niger přijde o 100.000 hektarů zemědělské půdy, tedy o plochu dvakrát větší, než je rozloha Prahy.

"Ti, kteří jsou za změnu klimatu nejméně zodpovědní, budou trpět jejími nejhoršími důsledky. Situaci nezlepšuje to, že státy s rozvinutým průmyslem ne vždy plní svoje sliby," poznamenal Issoufou s tím, že až lidé v jeho zemi začnou rozumět příčinám změn klimatu, mohlo by to vést ke vzteku a společenským nepokojům.

Do jaké míry povedou klimatické a demografické změny v Africe k růstu migrace do Evropy je předmětem sporů. Většina expertů se domnívá, že největší část přesunů obyvatelstva bude v rámci afrického kontinentu. Podle Issoufoua to záleží také na tom, zda se podaří najít práci pro téměř 30 milionů Afričanů, kteří mají podle demografických prognóz v roce 2050 každý rok vstoupit na pracovní trh. Pomoci by v tom měla kontinentální zóna volného obchodu, na kterou nedávno přistoupilo 54 afrických států. Jejím cílem je podle Issoufoua ukončit "balkanizaci kontinentu kolonialisty".

Evropská unie poskytla Nigeru 610 milionů eur (15,68 miliard korun) na zesílení dozoru na jeho severní hranici. Ta se po politickém kolapsu v Libyi stala v podstatě pomezím Afriky a Evropy. Cílem bylo zmírnit počet afrických migrantů, kteří míří za lepšími životními podmínkami do Evropy.

Související

Více souvisejících

Niger islám migrace uprchlíci klimatizace porodnost

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 43 minutami

před 59 minutami

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy