Chystají se USA na válku? Expert promluvil o masivní přeměně armády

Jedním z mála slibů, které Donald Trump dal během své předvolební kampaně, byl ten, který rozplesal srdce konzervativců dbajících na národní bezpečnost, konstatuje Max Boot úvodem svého komentáře pro server Commentary Magazine. Americký vojenský historik v něm připomíná, že budoucí prezident USA přislíbil rekonstruovat americké ozbrojené síly, které postihly po sobě jdoucí vlny rozpočtových škrtů.

Posílení je nutné, ale chybí peníze

Trump volá po rozšíření stavu v pozemní armádě aktivně sloužících vojáků z 450 tisíc na 540 tisíc a počtu mariňáků u námořní pěchoty ze 182 tisíc na 200 tisíc, poukazuje Boot.  Doplňuje, že počet lodí námořnictva má stoupnout z 272 na 350 a vzdušné síly mají oproti současným 1141 letounům v budoucnu čítat 1200 strojů.

Podle vojenského historika jde o dobrý nápad: "Ozbrojené síly Spojených států se musí rozrůst, aby čelily vzestupu Ruska, Číny, Íránu, Severní Koreje a dalších hrozeb."     

Skutečnost, že republikáni kontrolují obě komory Kongresu činí možnost, že Trumpova vize bude realizována, pravděpodobnější, konstatuje expert. Dodává však, že rozhodně nejde o jistou věc a Trump především neoznámil, jak chce tyto ambiciózní plány financovat.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Boot odkazuje na poznámku Mackenzie Eaglenové z think tanku American Enterprise Institute, že již dosluhující prezident Obama plánoval v nadcházejících čtyřech letech utratit o 113 miliard dolarů více, než mu dovoluje rozpočtový strop. Realizace Trumpových plánů by pak vyžadovala minimálně dalších 250-300 miliard dolarů do roku 2020, zdůrazňuje odborník.

"Kde se tyto peníze vezmou?" pokládá otázku historik. Poukazuje, že během kampaně Trump tvrdil, že celá suma bude získána pouhým zastavením plýtvání, podvodů a zneužívání peněz v Pentagonu.

"Kdyby to tak šlo. Realitou, jak zkušené kruhy ve Washingtonu vědí, je to, že plýtvání pro jednoho znamená klíčový program pro druhého," pokračuje Boot. Vysvětluje, že každá položka v obranném rozpočtu USA má své obhájce a nebude jednoduché ji škrtnout. Některé rozmařilé výdaje lze vypustit, ale to podle experta nebude rozhodně stačit k financování Trumpových vojenských opatření.  

Někdo bude muset ustoupit

Kongres tak bude muset vyčlenit více peněz na obranu, ale zatímco takový krok potěší obranné jestřáby, zajisté se setká s odporem strážců rozpočtu, předvídá odborník. Podotýká, že Trump ve svém vítězném proslovu po volbách výdaje na obranu nezmínil, ale akcentoval plán najít bilion dolarů na obnovu infrastruktury.

"A pak tady je další Trumpova priorita - daňové škrty," poukazuje Boot. Konstatuje, že nezávislí rozpočtoví analytici naznačují, že plány budoucího prezidenta na snižování daní mohou v nadcházejících deseti letech připravit federální rozpočet o příjmy v závratné výši 10,8 bilionu dolarů.

Část těchto ztrát může být kompenzována vyšším hospodářským růstem, avšak podle experta jen za předpokladu, že Trump nerealizuje své záměry v oblasti dovozních cel, které mohou stát Spojené státy mnoho pracovních míst. "Trump nemá srovnatelné plány škrtů v rozpočtu. Ve skutečnosti během kampaně vyloučil škrty v mandatorních programech jako sociální pojištění a zdravotní péče," deklaruje nicméně Boot.    

Jak expert zdůrazňuje, pokud budou veškeré Trumpovy záměry realizovány, americký státní dluh - i s ohledem na rostoucí náklady na půjčky - by během nadcházejícího desetiletí vzrost o 5,3 bilionu dolarů. Dluh USA v poměru k HDP by tak stoupl na 105%, což je mnohem více, než pokud by se zavedla opatření navrhovaná Trumpovou protikandidátkou Hillary Clintonovou, případně se pokračovalo v současně nastavené politice, odkazuje Boot na analýzu organizace Tax Foundation.     

"Je těžké uvěřit, že republikány ovládaný Kongres se podvolí tak masivnímu zvýšení dluhu bez boje," předvídá historik s tím, že někdo bude muset nakonec ustoupit. Připomíná, že to není tak dlouho, kdy Trump škrty v rozpočtu Pentagonu oslavoval.  

Otázka podle odborníka tedy zní, za bude Trump bojovat o uzákonění obranných opatření, k nimž se zavázal v relativně pozdní fázi své kampaně. "Je to nejasné a to činí ještě důležitějším jmenování ministra obrany, jehož práce zajistí, že ministerstvo obrany bude mít prostředky potřebné k držení tempa s nepřáteli Ameriky," konstatuje závěrem Boot.    

Související

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 8 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 9 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 15 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy