Po chaotickém vydání výnosu amerického prezidenta Donalda Trumpa o přistěhovalectví se částečně projevil rozum, když bylo oznámeno, že osoby s trvalým pobytem v USA se mohou vrátit do země, i když pocházejí ze sedmi muslimských států, jejichž občanům byl vstup na území Spojených států dočasně zakázán, konstatuje vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine kritizuje, že změna v přístupu se zatím netýká Iráčanů a Afghánců, kteří spolupracovali se Spojenými státy a nyní představují ty nejspolehlivější uprchlíky vůbec a navíc si zaslouží úctu.
Ostudná historie
Jedním z nich je i Hamíd Chálid Darvéš, který deset let pracoval pro americké síly v Iráku, přičemž riskoval svůj život, konstatuje expert s tím, že muž nedávno skončil s pouty na rukou a byl 19 hodin zadržován na letišti J. F. Kennedyho, než se podařilo vyjednat jeho propuštění. "Je úžasné, že neřekl jediné špatné slovo o Americe, zemi, která s ním jednalo ošuměle," dodává Boot. Poukazuje, že Darvéš naopak novinářům sdělil, že Amerika je největší země a má nejlepší lidi na světě.
"Může to tak být, ale Amerika má také ostudnou historii opouštění svých spojenců," zdůrazňuje historik. Tvrdí, že z tohoto důvodu bývalý prezident Jižního Vietnamu Nguyễn Văn Thiệu prohlásil, že je jednoduché být nepřítelem USA, ale těžké stát se jejich přítelem. Tento názor podle Boota nepochybně sdílí mnoho Iráčanů a Afghánců, kteří tolik riskovali při pomoci americkým vojskům v jejich misi.
Kirk Johnson, bývalý zástupce Americké agentury pro mezinárodní rozvoj v irácké Fallúdži, učinil víc než kdokoliv jiný pro to, aby pomohl odvézt tyto ohrožené tlumočníky do USA, poukazuje odborník. Doplňuje, že Johnson pro ně prosadil zvláštní víza, přičemž v rámci programu se podařilo přesídlit na 7 tisíc Iráčanů, avšak nyní byl tento program zastaven.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Johnson tak na sociálních sítích píše srdceryvné vzkazy, které podle Boota stojí za přečtení. "Jeden z těchto muslimských uprchlíků, můj irácký přítel, který vystupuje pod přezdívkou Homeboy, překládal pro 82. výsadkovou - za 5 dolarů denně - když jeho americký kamarád, štábní seržant z Minnesoty, byl zraněn explozí nastražené výbušniny," cituje historik. Poukazuje, že Homeboye nezajímalo náboženství či národnost, proběhl palbou, aby zachránil kamaráda, přičemž ho povstalci střelili do nohy.
Zdravotníci si mysleli, že Iráčan při útoku zahynul, hromadili na něj na korbě náklaďáku mrtvoly, dokud se mu nepodařilo zasténat, pokračuje historik. Dodává, že zatímco se Homeboy zotavoval, na jeho dům zaútočili teroristé granáty, jelikož jej považovali zrádce, ale přesto trvalo celé čtyři roky, než tento uprchlík porazil imigrační byrokracii.
Psali jsme: Merkelová se opět pustila do Trumpa, ve Švédsku kritizovala sporný dekret Proč Merkelová pozvala uprchlíky? Názor profesora je překvapivý Trumpův zákaz imigrantů cloumá Evropou. Merkelová přišla s další kritikou, Polsko to vidí jinakOhrožení národní bezpečnosti
"Existuje mnoho dalších Iráčanů a Afghánců jako Homeboy a ti momentálně nemají štěstí," píše expert. Nejde podle něj pouze o lidskou tragédii, ale též o velký problém pro americké zájmy, jelikož USA jsou v uvedených zemích stále přítomné a spoléhají na spolupráci nepřeberného množství tamních obyvatel v boji s nepřáteli jako Al-Káida, Islámský stát a Taliban. Boot soudí, že bude těžší přimět Iráčany a Afghánce, aby riskovali své krky při pomoci americkým silám s vědomím, že jim Spojené státy nekryjí záda.
Nejde pouze o otázku tlumočníků, které americké síly potřebují ke své činnosti, ale také o otázku morálky iráckých a afghánských bezpečnostních sil, k nimž jsou přiřazeni američtí poradci, konstatuje odborník. "Dnes jsem dostal tři zprávy od iráckého vůdce, který se ptal: Proč se to děje? My také bojujeme s Islámským státem!" cituje Boot nedělní tweet vysloužilého generála Marka Hertlinga s tím, že zákaz vydávání víz je široce a oprávněně chápán jako facka do tváří americkým spojencům v Iráku.
Irácký parlament předvídatelně reagoval schválením zákona, který doporučuje zastavit udělování víz pro Američany, a pokud vstoupí v platnost, zásadně ovlivní činnost instruktorů, na něž americká vojska spoléhají při službě v poli, připomíná odborník. Dodává, že americký krok je také vnímán jako podraz vůči relativně umírněnému premiérovi Hajdaru Abádímu ochotnému spolupracovat s USA a zároveň dochází k posílení ši'ítských radikálů hlásajících smrt Americe.
"Znovu mi tedy připomeňte, jak má Trumpův výnos posílit národní bezpečnost?" uzavírá řečnickou otázkou expert.
Související
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 2 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 4 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 4 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 5 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 6 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 7 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 8 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 8 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 10 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 11 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 11 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 12 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 13 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák