Trump chce masivně zbrojit. Komentář politologa zmiňuje Pentagon, jako ukázkový příklad vládního plýtvání

KOMENTÁŘ - Během úvodních dnů války v Iráku sdělil americký generál David Petraeus politologovi Fareedu Zakariovi překvapivou věc. Známý analytik a komentátor ji nyní odhalil v komentáři pro server Washington Post, ve kterém zkritizoval záměry Donalda Trumpa posílit rozpočet amerických ozbrojených sil na úkor civilních úřadů.

Problémy řeší odrostlé děti

Ačkoliv se tehdy situace v Iráku nevyvíjela z pohledu USA příznivě, Petraeusovi se dařilo řídit jeho region na severu země šikovně a efektivně, připomíná Zakaria. Vzpomíná, že se generála zeptal, zda by si přál více vojáků. Petraeus byl natolik politicky zkušený, aby nekritizoval tehdejší strategii ministra obrany Donalda Rumsfelda, odbočil tedy od otázky a odpověděl jinak: "Přál bych si, abychom měli více představitelů Zahraniční služby, specialistů na rozvojovou pomoc a další nevojenské specialisty."

Petraeus pochopil, že jádrem problému, kterému USA v Iráku čelily, je hluboké sektářské rozdělení mezi ši'íty a sunnity, mezi Araby a Kurdy, poukazuje politolog. Odkazuje na generálovo tvrzení, že americká armáda potřebovala v těchto otázkách pomoc, jelikož v opačném případě je museli řešit dvacetiletí seržanti, "odrostlé děti", kteří ve skutečnosti neměli potuchy o historii, politice a neznali tamní jazyk.   

Zakaria si na Petraeusovy názory vzpomněl v souvislosti s návrhem prezidenta Trumpa navýšit rozpočet ministerstva obrany o 54 miliard dolarů (1,35 bilionu korun, pozn. redaktora), které by vykompenzovaly škrty ve stejném rozsahu v rozpočetech ministerstva zahraničí a civilních úřadů pro zahraniční pomoc. "Trump tvrdí, že to chce udělat, aby si nikdo nemohl dovolit zpochybnit naší vojenskou sílu. Ale to si nikdo nedovoluje," zdůrazňuje analytik. Vysvětluje, že americké ozbrojené síly hrají vlastní ligu a jejich rozpočet v roce 2015 devítinásobně převyšoval ruský a trojnásobně čínský.

"Žádný z problémů, kterým Spojené státy čelily v posledních 25 letech, nijak nezpůsobila jejich malá či příliš slabá armáda,"  konstatuje politolog. Odkazuje na názor tehdejšího ministra obrany Roberta Gatese z roku 2007, podle kterého představovalo jednu z nejdůležitějších lekcí z Iráku a Afghánistánu zjištění, že vojenský úspěch k vítězství nestačí a dlouhodobý úspěch vyžaduje ekonomický rozvoj, budování institucí a dobrou vládu, a proto vyzval k dramatickému navýšení financí pro civilní nástroje názorní bezpečnosti, včetně diplomacie a zahraniční pomoci.     

Jako příklad Zakaria uvádí strategii, která v roce 2013 přivedla k jednacímu stolu Írán -  vyžadovalo totiž intenzivní diplomatickou práci přimět Rusko a Čínu, aby souhlasily s opatřeními OSN, které izolovaly Írán od jeho sousedů, jako je Turecko. Byly to chytré a tvrdé sankce nastolené americkým ministerstvem financí, které prosazovaly americkou hospodářskou sílu, podotýká expert. Dodává, že takto funguje síla v moderním světě.  

Největší světová byrokracie

Trump nedávno prohlásil, že je třeba dělat více s méně prostředky, když apeloval na reformu vládnutí v USA, poukazuje odborník. Domnívá se však, že tento přístup by měl být v první řadě aplikován na Pentagon, který je ukázkovým příkladem vládního plýtvání. "Pentagon je nyní největší světovou byrokracií, provozuje kvazi-socialistický systém zaměstnanosti, ubytování, zdravotní péče a výsluh typu od kolébky po rakev pro své tři miliony zaměstnanců," píše Zakaria. Poukazuje na poslední zprávu americké Rady pro obranné zakázky, podle níž je možné jednoduše ušetřit 125 miliard během pěti let, pokud by se ministerstvu obrany podařilo odstranit neefektivitu provozu.    

Tyto prostředky by mohly financovat celé ministerstvo zahraničí a veškeré programy zahraniční pomoci na dva a půl roku, deklaruje politolog. "Máme více lidí ve vojenských kapelách než je představitelů Zahraniční služby," cituje Zakaria Gatesův bonmot a předkládá výmluvná čísla: Zahraniční služba má celkově 13 tisíc zaměstnanců, zatímco ministerstvo obrany zaměstnává hned 742 tisíc civilistů.  

Trump v poselství Kongresu zmínil, jako ostatně již v minulosti, že USA utratily na Blízkém východě 6 bilionů dolarů (na 150 bilionů korun, pozn. redaktora) a ačkoliv je tato suma dle experta nadsazená, konstatuje, že pokud Pentagon vytáhne do války, náklady skutečně letí do stratosféry. Zakaria připomíná zjištění auditu neziskové organizace ProPublica, podle níž americká armáda jen v Afghánistánu promrhala v různých projektech nejméně 17 miliard dolarů.

Politolog odkazuje i na knihu Rosy Brooksové, civilní poradkyně Pentagonu během Obamovy vlády, v níž je popsáno, jak americkou politiku ovládá armáda, která neustále expanduje, ačkoliv všechny ostatní úřady zeštíhlují. "Jedna z nejvíce k zamyšlení nutících knih, kterou jsem kdy četl. Je to jako bychom byli náměsíční v tomto novém světě a Rosa zapnula svítilnu," cituje Zakaria poznámku na obálce publikace pocházející z pera současného ministra obrany Jima Mattise. Ten by ji měl dát přečíst Donaldu Trumpovi, nabádá závěrem expert.   

Související

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. ARMY) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 4 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 11 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu

Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy