Proti zdi mezi Mexikem a USA bojuje indiánský kmen, hrozí mu zánik

Mexiko - Do boje proti zdi na americko-mexické hranici, kterou chce postavit prezident USA Donald Trump, vyrazili také indiáni z kmene Tohono O'odham. Ten se rozpadne, jestliže ho rozdělí bariéra.

Indiáni tancem a zpěvem vzývají svůj totem, orla, aby jim pomohl v boji proti Trumpově zdi. "Je to naše území. Nechceme na něm žádnou zeď!" říká Alicia (80), zástupkyně nejvyšší rady kmene, mezi vlajkami Mexika a Spojených států vztyčenými v této části pouště na znamení protestu.

Kmen Tohono O'odham má asi 3000 příslušníků, které Spojené státy uznávají jako autonomní národ, a jejich území se rozkládá od Arizony po mexický stát Sonora.

Hranici vytyčuje jakýsi plot ze zrezivělého kovu, který tu byl postaven v roce 1848 po válce Spojených států s Mexikem. Obě strany pak daly kmenu Tohono O'odham zvláštní povolení, aby se mohl volně pohybovat po obou stranách hranice, a to skrz devět bran umístěných na 120 kilometrech hranice, která prochází jejich územím.

Tyto brány však byly postupně pozavírány z bezpečnostních důvodů a dnes zbyla jen jedna, San Miguel, kterou se dá projet autem. Zpola nomádský kmen žije hlavně na americké půdě a jejich "metropolí" je město Sells v Arizoně. V jejich původním jazyce slovo "hranice" neexistuje.

Alicia vzpomíná na své dětství: "Když jsme sbírali pitayu (plod kaktusu) a kaktusové květy, chodili jsme na druhou stranu hranice. Tam jsme z kaktusových květů dělali med, který jsme pak prodávali," říká. Kmen se také živil lovem jelenů.

Ještě před deseti lety vozil autobus děti žijící na mexické straně do školy v Sellsu. Dnes však již jen málo Tohonů hranici překračuje. Jezdí jen za lékařskou péčí, na pohřeb nebo na "pochod válečníků" po posvátných stezkách.

"Zeď je porušením mezinárodních lidských práv," říká starý Tohon Mike Wilson, který sloužil při zvláštních operacích americké armády a dnes bojuje za lidská práva. Ujišťuje, že věc požene až před OSN za podpory dalších kmenů, které tvoří Národní kongres amerických Indiánů.

Kmen Tohono O'odham je však rozdělen: bojuje sice proti zdi, ale někteří jeho vůdci se obávají, že přijdou o americké subvence, jichž využívají "Samozřejmě, že nejsme jednotní, vidíte tu jen málo příslušníků kmene. Nemůžeme se vzdát subvencí, protože jsme velmi chudí," říká Mike Wilson.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko USA (Spojené státy americké) Donald Trump indiáni

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy