Sacramento - Co se stane, když zavřete skupinu lidí do místnosti nebo budovy? Na to už odpovědělo mnoho hororových filmů. Vědci ale podobný pokus provedli také, jenže s přesně určenými rolemi. Z poloviny dobrovolníků z řad studentů udělali vězně, z té druhé dozorce. Poté je na dva týdny zavřeli do falešné věznice, kde měli vykonávat svoje role. Pokus ale zašel tak daleko, že musel být ukončen už po několika dnech. A díky šokujícím výsledkům se stal nejznámějším experimentem na světě.
Za experimentem stojí americký psycholog Philip Zimbardo, který v roce 1971 umístil 24 dobrovolníků do falešné věznice vytvořené na psychologickém oddělení Stanfordské univerzity.
Dobrovolníky rozdělil na dvě skupiny, vězně a dozorce. Jak už jejich role napovídají, vězni se měli chovat jako skuteční vězni a být omezováni na svobodě dozorci, kteří na ně měli dohlížet.
Zcela záměrně byli vybráni psychicky vyrovnaní a zdraví jedinci. Experiment měl zjistit, zda agresivita a brutalita spíše závisí na psychických predispozicích, nebo je způsobena okolnostmi, jako například povoláním.
Experiment ale velmi rychle ukázal děsivou stránku lidské mysli. Zatímco vězni začali v uzavřeném prostředí šílet, dozorci se vyžívali v brutalitě. Pokus musel být po šesti dnech předčasně ukončen kvůli neočekávané krutosti dozorců a psychickému stavu všech účastníků.
Dozorci se stále častěji uchylovali ke krutějšímu trestání vězňů, ti naopak vyvolali vzpouru. Způsob, jakým se v tak krátké době změnilo chování především dozorců, byl šokující jak pro ně, tak pro Zimbarda samotného. Ukázalo se totiž, že zdravý člověk vystavený extrémním podmínkám se může radikálně změnit.
Experiment tehdy šokoval vědeckou i laickou veřejnost po celém světě a v průběhu let o něm bylo natočeno několik filmů a vydána řada knih. Nesmazatelně se zapsal do historie jako jeden z nejslavnějších a nejhrůznějších experimentů všech dob.
We listen to the tape today and it was shocking—going well beyond what was already in the shocking blog.The audio tape included the Warden telling a reluctant guard exactly how to act! This was unlike anything I’ve ever heard of in a psychology experiment.6/n pic.twitter.com/T7SxyePl7G
— Jay Van Bavel (@jayvanbavel) 12. června 2018
Jak se ale nyní ukázalo, vše mohlo být jinak. Vězni i dozorci velmi dobře věděli, že se jedná o experiment, který za dva týdny skončí, a za účast v něm byli studenti zaplaceni. Co už se ale na veřejnost nedostalo je informace o tom, že studenti své role opravdu pouze hráli.
Vyplývá to z nedávno zveřejněného videa, které zachycuje jednoho z "vězňů" při mentálním zhroucení, jak křičí, že hoří. Tento účastník se ale psychologům přiznal, že o žádný záchvat nešlo. Prostě to jen hrál, protože si myslel, že to tak psychologové chtějí.
"Kdokoliv, kdo se zabývá klinickou psychologií, by viděl, že jsem to celé jen předstíral. Pokud se na to podíváte, uvidíte, že nejsem dobrý herec. Myslím si, že jsem odvedl kus práce, ale jsem až přehnaně hysterický namísto toho, abych byl spíše psychotický," poznamenal dobrovolník.
This tape makes tree things clear: -Zimbardo’s claim of mindless role conformity *did not* happen-the experimenters leaned heavily on identity appeals-they attempted identity leadership to elicit brutality from the guards9/n pic.twitter.com/OpnpCEvB45
— Jay Van Bavel (@jayvanbavel) 12. června 2018
Neurovědec Jay Van Bavel, který se experimentu věnuje na svém twitteru, ale přišel na další nesrovnalosti. Tvrdí, že zvukové nahrávky získané během experimentu odhalují, že skupina dozorců byla k brutálnímu chování vůči skupině vězňů vyzvána.
Tvrdí, že se Zimbardo skutečně snažil naplnit předpokládané výsledky experimentu, a proto je nafingoval. Podle něj tak dosáhl toho, že miliony lidí uvěřily falešnému pokusu, a celý nejslavnější experiment na světě je pouhým podvodem.
Související
Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie
Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci
Vědci , Stanfordský vězeňský experiment
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 1 hodinou
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 2 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 3 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 3 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 4 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 5 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 6 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 7 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 8 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 9 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 10 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 11 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 11 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 12 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák