Clintonová si nebere servítky. Cupuje Trumpa i migranty

Washington, D. C. - Nejen v Evropě, ale i za mořem, se teď v posledních dnech řeší otázka migrantů a azylové politiky. Velké vášně vzbuzuje v USA přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa k přistěhovalectví, zejména pokud jde o oddělování dětí od rodičů. Podle slov bývalé americké ministryně zahraničí neúspěšné kandidátky na americkou prezidentku Hillary Clintonové je situace tak vážnější, než byly její prvotní obavy. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Servítky si Clintonová při kritice Trumpovy politiky nulové tolerance ilegálního přistěhovalectví rozhodně nebrala a řekla, že by rozdělování rodin rozhodně nemělo zůstat bez následků. Dokonce neváhala říci, že by se současná policiká situace v USA měla stát překážkou chystané oficiální návštěvy Velké Británie, která by se měla uskutečnit příští měsíc. Podmínkou pro diplomatické jednání mezi Británií a USA by bylo opětovné sloučení rodin.

V rozhovoru pro britský deník The Guardian řekla Clintonová, že reálné dopady zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem jsou horší, než si po překvapivém výsledku prezidentských voleb původně myslela. Problém americké migrační politiky spočívá totiž v tom, že jak Severní, tak i Jižní Amerika praktikují právní zásadu "ius soli", tedy právo místa.

Pokud například Mexičanka nezákonně překoná americkou hranici a porodí na území USA dítě, pak nastává situace, kdy má matka mexické občanství, zatímco dítě americké občanství. Deportace ilegálních přistěhovalců z tohoto důvodu může znamenat trvalé oddělení dětí od rodičů. 

Clintonová se obává, že v důsledku striktní migrační politiky dojde k oddělení více, než 2 300 amerických dětí od jejich pokrevních rodičů s občanstvím jiné země. V důsledku odlišného občanství dětí a rodičů pak může dojít k trvalému rozdělení rodin podobně, jako tomu bylo například v minulosti v důsledku výstavby železné opony a berlínské zdi.

Trump plní své sliby

Demokratická kandidátka na americkou prezidentku nicméně připouští, že Trump tímto plní své předvolební sliby, kdy založil svou kampaň výhradně na řešení problematiky ilegálního přistěhovalectví, zejména mexických občanů. Pod sloganem "Make America Great Again!" se Trump zavázal, že vyřeší dlouhodobý problém ve vztazích mezi USA a Mexikem, který spočívá v efektivnější ochraně mexických hranic a tvrdším přístupu k mexickým přistěhovalcům zneužívajícím zásadu práva místa pro získání trvalého pobytu v USA. Oddělení dětí od rodičů by mělo být taktéž jedním z nástrojů politického vydírání sousedního Mexika, aby i ono samo hlídalo své hranice.

Pod politickým i diplomatickým tlakem Trump nakonec ustoupil a ukončil proces rozdělování rodin. Nicméně k faktickému oddělení dětí od rodičů už došlo a nastává podobná situace, jako ze Studené války, kdy byla část rodiny na východě, a část rodiny na západě. Jak konkrétně tento problém vyřeší Bílý dům, zůstává nejasné.

Americké ministerstvo vnitra například přiznává, že rodiče, kteří v důsledku Trumpovy politiky přišli o své děti, nemají žádné informace o tom, kde se jejich děti nacházejí. Systém je podle resortu vnitra pomalý a chaotický.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Hillary Clintonová USA (Spojené státy americké) migrace

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy