NÁZOR - Amerického prezidenta Donalda Trumpa zřejmě dostatečně nenaplňují pozemské problémy - nebo chce jen znovu změnit téma -, a proto se nedávno obránit k vesmíru a přikázal Pentagonu vytvořit šestou odnož americké armády, vesmírné síly, poukazuje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník připomíná, že návrhu z minulého měsíce se okamžitě chopili sociální sítě a komici.
Agresivní ambice
Televizní pořad The Daily Show například vyzpovídal Trumpovy příznivce, kteří vyzdvihovali přínos vesmírných sil a uváděli zmatečné důvody, proč je USA potřebují - například k boji s teroristy za pomoci vesmírných dronů, zmiňuje New York Times. Dodává, že to jim lze sotva dávat za vinu, protože Trump jako obvykle poskytl jen málo detailů, mimo jiné o tom, co má mít nová složka ozbrojených sil za úkol.
"Rozmístí vojáky na orbitu? Jaký bude mít vztah k širší národní (hvězdné?) bezpečnostní strategii?" táže se editorial. Připouští, že je dobře, když prezident věnuje pozornost zranitelnosti a obraně amerických zájmů, ale obává se, že Trumpovy agresivní ambice - řeči o "dominanci ve vesmíru" a vesmíru coby "poli vedení války" - mohou vyvolat vesmírný závod ve zbrojení a učinit vesmírnou válku pravděpodobnější.
Situaci podle vlivného serveru zhoršuje Kongres, který nařídil Pentagonu zahájit práce na protiraketové obraně umístěné ve vesmíru, kterou experti označují za provokativní, technicky nerealizovatelnou a enormně drahou. Ještě nedávno přitom politici a vědci, když už ne hollywoodští filmaři, pojímali vesmír jako místo pro vědu, nikoliv pro mezigalaktické bitvy, zdůrazňuje prestižní deník. Připomíná, že v roce 1967 USA, SSSR, Británie a další země ratifikovaly smlouvu označující vesmír za místo pro mírové využití.
Od té doby je vesmír stále více dobývá, což ohrožuje tisíce satelitů umožňujících Pentagonu lokalizovat nepřátele, ověřovat smlouvy regulující zbrojení a včas varovat, pokud by nepřítel zaútočil na USA mezikontinentálními raketami, poukazuje New York Times. Vysvětluje, že z vesmíru jsou naváděny letadlové lodě v Perském zálivu, drony v Jemenu a bojové letouny v Sýrii.
"Mnoho zemí má na orbitu cenná zařízení, ale Amerika dlouho ve vesmíru dominovala a je nejvíce ohrožena, pokud se nepřítel rozhodne tyto satelity vyřadit," pokračuje renomovaný server. Zdůrazňuje, že to by ovlivnilo vše, od kontroly jaderných zbraní po předpověď počasí a telefony, přičemž představitelé USA přiznávají, že na takový boj není jejich země dostatečně připravena.
Je třeba přemýšlet zeširoka
Za studené války USA a SSSR prováděly omezené testy protisatelitních zbraní a nyní se tyto útočné prostředky snaží získat Čína a částečně též Rusko, píše newyorský deník. Za zlom označuje rok 2007, kdy Čína provedla první úspěšný test takové zbraně a letos v únoru americké tajné služby varovaly, že Rusko a Čína dokážou ničit americké satelity do dvou let.
Kritici tvrdí, že americké letectvo tomu nevěnuje patřičnou pozornost, protože ho více zajímají piloti a letadla a vesmírné aktivity Pentagonu jsou roztříštěny mezi 60 agenturami, a tak je třeba jistá konsolidace, která eliminuje neefektivitu a zaměří se na skutečné výzvy, připouští editorial. Doplňuje, že Kongres ve skutečnosti nařídil Pentagonu tuto otázku prostudovat a Trump svým oznámením předběhl výsledky uvedeného šetření, které mají být zveřejněny příští měsíc.
"Než aby skočil k nové rozsáhlé vojenské organizaci, by měl Trump zvážit začátek v podobě precizního pochopení toho, co je třeba k zlepšení vesmírné obrany," nabádá New York Times. Ptá se, zda Pentagon musí jen odvádět lepší práci při nákupu satelitů a slaďování činnosti armádních odnoží, nebo stavět odolnější družice a zda je vesmír skutečně budoucností uplatňování americké moci a místem k válčení, které si žádá nové zbraně a síly.
I tak Trumpova iniciativa postrádá jeden důležitý prvek, a to diplomacii, která může možnost vesmírných válek snížit, deklaruje vlivný server. Připomíná, že Čína a Rusko navrhly závaznou smlouvu zakazující nasazení zbraní ve vesmíru, byť ji mnoho expertů považuje za neověřitelnou a naivní, jelikož obě země agresivně vyvíjejí nové prostředky. Bylo by tedy lepší, pokud by Čína a Rusko spolupracovaly s USA a EU na vytvoření norem zodpovědného chování ve vesmíru, včetně zákazu protisatelitních zbraní, dodává editorial. Konstatuje, že Obamova administrativa nechala Evropany navrhnout taková pravidla, ale toto užitečné úsilí přišlo vniveč.
Pokud USA chtějí dosáhnout konstruktivních výsledků, musejí vést mnohostranná jednání, ač je Trump znám svou nechutí k takovému postupu, tvrdí prestižní deník. Naznačuje, že rozhovory na nižší úrovni, například skrze skupinu v OSN či ministerstva obchodu pověřená jednáním o vesmírném odpadu, by mohly Washingtonu, Moskvě a Pekingu poskytnout příležitost k takové debatě.
Trump a mnoho expertů zřejmě předpokládá, že válka ve vesmíru je pravděpodobná, ne-li nevyhnutelná, avšak Čína a Rusko navzdory jejich agresivnímu chování rovněž závisejí na přístupu do vesmíru a měly by mít zájem vyhnout se takovému konfliktu, soudí New York Times. "Ať se s návrhem na vesmírné síly stane cokoliv, Trump by měl přemýšlet více zeširoka - o tom, jak Spojené státy mohou schovat vesmír pro světové dobro, bez konfliktů a otevřený pro všechny k výzkumu vesmíru inklinujícími země," uzavírá editorial.
Související
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
USA (Spojené státy americké) , vesmir , Americká armáda (U.S. ARMY) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
Donald Trump se po vítězství v prezidentských volbách rychle pustil do budování základů svého druhého funkčního období v Bílém domě. Jeho první týden po volbách přinesl jasný pohled na jeho priority, ale také šokoval mnohé ve Washingtonu i po celém světě, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák