Ve Spojených státech probíhá debata o modernizaci jaderného zbraňového arzenálu země. V září Kongres i přes protesty demokratů odsouhlasil program za téměř 88 milionů dolarů, který má vyvinout nové jaderná střely pro americké ponorky. Experti i zákonodárci se neshodnou, zda jsou taktické jaderné zbraně vhodné pro odstrašení, nebo naopak hrozí rozpoutat globální jaderný konflikt.
Prezident Donald Trump od svého nástupu do úřadu několikrát zmínil, že chce navýšit a zmodernizovat jaderný arzenál Spojených států. V únoru tohoto roku vydalo ministerstvo obrany dokument s názvem „Nuclear Posture Review“, ve kterém se počítá s rozšířením takzvaných „low-yield“ jaderných zbraní. Jde v podstatě o taktické atomové zbraně, které mají mít jen „omezenou“ sílu a dají se proto použít jako součást běžných bojových operací. Tedy aspoň teoreticky.
Podle webové stránky Howstuffworks.com mají dnes Spojené státy ve svém jaderném arzenálu zhruba 500 kusů této kategorie, z nichž je asi 200 dislokováno v Evropě. Většinou se jedná o bomby, které jako nosiče využívají letadla. Podle stránky „Medill news service“ vlastní armáda Spojených států až 1000 těchto zbraní. Joseph Cirincione, prezident neziskové organizace Ploughshares Fund, která usiluje o denuklearizaci světa, říká, že mají takové bomby podobnou sílu, jako ty svržené na Hirošimu (15kt) a Nagasaki (20kt). „Když lidé používají termín“low-yield“ obecně tím myslí něco podobně destruktivního, jako byla Hirošima. Tedy přibližně 10 kilotun explozivní síly,“ dodává Cirincione.
S tím souhlasí i Alexandra Bell z think-tanku Center for Arms Control and Non-Proliferation. „Zbraně označované jako „low-yield“ jsou v podstatě jako ty použité za druhé světové války. Tyhle věci nejsou malé.. znepokojuje mě, že se o nich často mluví, jako by vlastně o nic tak hrozného nešlo.“ Součástí modernizace arzenálu je i plán na znovuzavedení střel odpalovaných z ponorek (SLCM), které prezident Barrack Obama nařídil vyřadit. Podle deníku Washington Post bude v dlouhodobém horizontu celková modernizace jaderných kapacit USA, kterou nicméně schválil již prezident Obama v roce 2010, stát asi 1,2 bilionů dolarů.
Debata ohledně taktických jaderných zbraní se vede především s důrazem na jejich prospěšnost nebo naopak rizikovost. Jejich odpůrci tvrdí, že jejich existence zvyšuje riziko použití a následné eskalace. Důvodem je právě to, že nejsou považovány za natolik ničivé jako strategické jaderné zbraně. Panují oprávněné obavy, že by jejich případné použití mohlo být spouštěčem globální nukleární války. Sharon Weiner, která se věnuje národní bezpečnosti a jaderným zbraním na Americké univerzitě, upozorňuje, že v případě útoku navíc není možné dopředu poznat, zda se jedná o taktickou nebo strategickou zbraň. Proto je riziko eskalace enormní.
Někteří experti však nesouhlasí. Matthew Costlow z National Institute for Public Policy připomíná, že taktické jaderné zbraně byly součástí amerického arzenálu po desetiletí a nikdy nebyly použity. „Samotná skutečnost, že takové kapacity máte, přece ještě neznamená, že je použijete. Je jednoduše nepravdivé a historickými fakty nepodložené, že by taktické nukleární zbraně zvyšovaly riziko jejich použití.“ Vládní dokument Nuclear Posture Review (NPR) zmiňuje, že nové zbraně pomohou „zajistit, aby potenciální protivník nebyl pokoušen využít sám limitovaný jaderný útok. V konečném důsledku tak povedou ke snížení hrozby atomového konfliktu.“
Hlavním argumentem pro rozšíření arzenálu „low-yield“ zbraní je obava z Ruska a jeho kapacit. Podle zastánců tohoto kroku totiž ruská doktrína počítá s nasazením vlastních taktických zbraní v potenciálním, byť tradičním, konfliktu. Analýza v NPR uvádí, že Rusko modernizuje svoji zásobu zhruba 2000 taktických zbraní. Kristin Ven Bruusgaard, která se jaderným zbraním věnuje na Stanfordské univerzitě, ve svém článku pro web National Interest takové vnímání kritizovala. „Rusko nemá doktrínu preventivního jaderného útoku.“ Podle ní však Moskva jasně říká, že pokud by byla ohrožena samotná existence státu, neváhala by jaderné zbraně použít.
Související
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
Jaderné zbraně , Americká armáda (U.S. ARMY) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák