Snaha o odstrašení Ruska? Trump chce více taktických jaderných zbraní

Ve Spojených státech probíhá debata o modernizaci jaderného zbraňového arzenálu země. V září Kongres i přes protesty demokratů odsouhlasil program za téměř 88 milionů dolarů, který má vyvinout nové jaderná střely pro americké ponorky. Experti i zákonodárci se neshodnou, zda jsou taktické jaderné zbraně vhodné pro odstrašení, nebo naopak hrozí rozpoutat globální jaderný konflikt.

Prezident Donald Trump od svého nástupu do úřadu několikrát zmínil, že chce navýšit a zmodernizovat jaderný arzenál Spojených států. V únoru tohoto roku vydalo ministerstvo obrany dokument s názvem „Nuclear Posture Review“, ve kterém se počítá s rozšířením takzvaných „low-yield“ jaderných zbraní. Jde v podstatě o taktické atomové zbraně, které mají mít jen „omezenou“ sílu a dají se proto použít jako součást běžných bojových operací. Tedy aspoň teoreticky.

Podle webové stránky Howstuffworks.com mají dnes Spojené státy ve svém jaderném arzenálu zhruba 500 kusů této kategorie, z nichž je asi 200 dislokováno v Evropě. Většinou se jedná o bomby, které jako nosiče využívají letadla. Podle stránky „Medill news service“ vlastní armáda Spojených států až 1000 těchto zbraní. Joseph Cirincione, prezident neziskové organizace Ploughshares Fund, která usiluje o denuklearizaci světa, říká, že mají takové bomby podobnou sílu, jako ty svržené na Hirošimu (15kt) a Nagasaki (20kt). „Když lidé používají termín“low-yield“ obecně tím myslí něco podobně destruktivního, jako byla Hirošima. Tedy přibližně 10 kilotun explozivní síly,“ dodává Cirincione.

S tím souhlasí i Alexandra Bell z think-tanku Center for Arms Control and Non-Proliferation. „Zbraně označované jako „low-yield“ jsou v podstatě jako ty použité za druhé světové války. Tyhle věci nejsou malé.. znepokojuje mě, že se o nich často mluví, jako by vlastně o nic tak hrozného nešlo.“ Součástí modernizace arzenálu je i plán na znovuzavedení střel odpalovaných z ponorek (SLCM), které prezident Barrack Obama nařídil vyřadit. Podle deníku Washington Post bude v dlouhodobém horizontu celková modernizace jaderných kapacit USA, kterou nicméně schválil již prezident Obama v roce 2010, stát asi 1,2 bilionů dolarů.

Debata ohledně taktických jaderných zbraní se vede především s důrazem na jejich prospěšnost nebo naopak rizikovost. Jejich odpůrci tvrdí, že jejich existence zvyšuje riziko použití a následné eskalace. Důvodem je právě to, že nejsou považovány za natolik ničivé jako strategické jaderné zbraně. Panují oprávněné obavy, že by jejich případné použití mohlo být spouštěčem globální nukleární války. Sharon Weiner, která se věnuje národní bezpečnosti a jaderným zbraním na Americké univerzitě, upozorňuje, že v případě útoku navíc není možné dopředu poznat, zda se jedná o taktickou nebo strategickou zbraň. Proto je riziko eskalace enormní.

Někteří experti však nesouhlasí. Matthew Costlow z National Institute for Public Policy připomíná, že taktické jaderné zbraně byly součástí amerického arzenálu po desetiletí a nikdy nebyly použity. „Samotná skutečnost, že takové kapacity máte, přece ještě neznamená, že je použijete. Je jednoduše nepravdivé a historickými fakty nepodložené, že by taktické nukleární zbraně zvyšovaly riziko jejich použití.“ Vládní dokument Nuclear Posture Review (NPR) zmiňuje, že nové zbraně pomohou „zajistit, aby potenciální protivník nebyl pokoušen využít sám limitovaný jaderný útok. V konečném důsledku tak povedou ke snížení hrozby atomového konfliktu.“

Hlavním argumentem pro rozšíření arzenálu „low-yield“ zbraní je obava z Ruska a jeho kapacit. Podle zastánců tohoto kroku totiž ruská doktrína počítá s nasazením vlastních taktických zbraní v potenciálním, byť tradičním, konfliktu. Analýza v NPR uvádí, že Rusko modernizuje svoji zásobu zhruba 2000 taktických zbraní. Kristin Ven Bruusgaard, která se jaderným zbraním věnuje na Stanfordské univerzitě, ve svém článku pro web National Interest takové vnímání kritizovala. „Rusko nemá doktrínu preventivního jaderného útoku.“ Podle ní však Moskva jasně říká, že pokud by byla ohrožena samotná existence státu, neváhala by jaderné zbraně použít.

Související

Více souvisejících

Jaderné zbraně Americká armáda (U.S. ARMY) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy