Abbás předložil žádost o členství Palestinců v OSN

New York - Předseda Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v pátek podal formální žádost o plné členství samostatného palestinského státu v OSN. Informovala o tom agentura AFP.

Dokument v deskách s palestinským emblémem předal Abbás generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi v jeho newyorské kanceláři. Ten žádost ihned otevřel, aby ji prostudoval.Abbás po návratu do zasedacího sálu sklidil od mnohých účastníků 66. zasedání Valného shromáždění OSN hlasitý potlesk. Někteří mu dokonce tleskali vestoje.

Nadšení propuklo i na Západním břehu. Centrum palestinského města Ramalláhu se rozhučelo radostným vřískotem a pískáním tisíců lidí, kteří se tam shromáždili v očekávání historické události.„Abbási, jsme tví lidé, díky tobě jsme zvedli vysoko naše hlavy,“ buráceli Palestinci. „Hodláme bránit Palestinu svými dušemi a krví.“Projev prezidenta palestinské autonomie sledovali v přímém přenosu na velkých televizních obrazovkách. Obdobná atmosféra vládla v dalších městech na Západním břehu včetně Hebronu.Ve své následné řeči Abbás zaujal mírný postoj a prohlásil, že Palestinci jsou připraveni vrátit se k přímým jednáním s Izraelci. Palestina podle jeho slov neusiluje o izolaci ani zbavení legitimity Izraele."Prohlašuji, že Organizace pro osvobození Palestiny je připravena okamžitě se vrátit k jednacímu stolu," řekl Abbás. Mírové diskuze však opět podmínil tím, že Izraelci úplně zastaví další výstavbu svých osad na okupovaném území, což je problém, kvůli němuž loni zkrachovalo poslední kolo mírových rozhovorů.Reakce Izraele na sebe nenechala dlouho čekat. Židovský stát sdělil, že kroku Palestinců lituje. "Věříme, že jediná cesta ke skutečnému míru vede přes vyjednávání, nikoli jednostranné kroky," komentoval to mluvčí izraelského premiéra Gidi Šmerling.Ke kritice se připojily i Spojené státy, tradiční spojenec Izraelců. Washington oznámil, že hodlá hlasování o žádosti Palestinců vetovat. Americká vyslankyně při OSN Susan Riceová na svém profilu na sociální síti Twitter napsala, že jedině přímá izraelsko-palestinská jednání mohou vést k vzniku palestinského státu, nikoli "zkratky".Hranice palestinského státu jsou v textu žádosti vymezeny v liniích před Šestidenní válkou z června roku 1967, to znamená včetně západního břehu Jordánu, východního Jeruzaléma a pásma Gazy. Jeruzalém ovšem Izraelci považují za věčné a nedělitelné hlavní město jejich státu.Žádost generální tajemník schválí a předá k hlasování patnáctičlenné Radě bezpečnosti OSN, kde Palestinci potřebují souhlas nejméně devíti členů. Spojené státy jakožto stálý člen rady s právem veta však předem avizovaly, že žádost při hlasování zablokují. Jestliže Palestinci nezískají potřebných devět hlasů, jejich žádost bude automaticky zamítnuta, aniž by Američané museli právo veta použít.Dosud má Palestina v OSN status "entity s právem pozorovatele". I když ji světová organizace nepřijme jako plného člena, Valné shromáždění jí může po schválení většiny členských zemí přiznat status pozorovatelského "nečlenského státu", který má například Vatikán.To by Palestincům umožnilo účastnit se zasedání OSN a například ratifikovat dohodu o Mezinárodním trestním soudu (ICC), čehož se Izrael obává kvůli přítomnosti statisíců židovských osadníků na palestinském území.

Související

Více souvisejících

OSN palestina

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Velká Británie

Londýn vrátil Čagoské ostrovy pod kontrolu Mauricia. Národní skandál, píší tamní média

Britská vláda oznámila, že uzavřela dohodu s Mauriciem o předání kontroly nad spornými Čagoskými ostrovy, které se nacházejí v Indickém oceánu. Čagoské ostrovy, které Británie od roku 1814 spravovala jako součást svého impéria, se skládají z asi 60 atolů a leží přibližně 500 kilometrů jižně od Malediv a 2000 kilometrů severovýchodně od Mauricia. Ačkoli se jedná o relativně malé území s rozlohou pouhých 60 čtverečních kilometrů, jejich strategická poloha uprostřed Indického oceánu z nich činí důležité geopolitické území.

před 46 minutami

Jaderný výbuch

Putinovy hrozby nejsou prázdné řeči, atomovek má tisíce. Západ by to měl brát vážně, vyzval jaderný expert

Expert na jadernou bezpečnost Bahram Ghiassee upozornil, že Západ by měl brát vážně hrozby ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně použití jaderných zbraní. V rozhovoru pro agenturu Reuters Ghiassee reagoval na nedávný návrh úprav ruské jaderné doktríny, který umožňuje nasazení jaderných zbraní, pokud by bylo Rusko napadeno státem podporovaným jadernou mocností.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Joe Biden

Biden řekl, jestli se Blízký východ může vyhnout totální válce

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že totální válce na Blízkém východě lze stále zabránit, ale vyžaduje to ještě mnoho úsilí. Biden to uvedl v době, kdy v regionu panuje velké napětí kvůli izraelským útokům v pásmu Gazy a Libanonu a očekává se reakce Izraele na masivní raketový útok z Teheránu z úterního večera.

před 4 hodinami

Kniha Petra Bárdyho pojmenovaná Fico posedlý mocí

Fico žaluje Bárdyho: Kvůli přebalu knihy chce pět milionů. Je to šikana, reaguje novinář

Slovenský premiér podal žalobu na šéfredaktora portálu Aktuality.sk Petera Bárdyho kvůli jeho knize, která se zabývá právě Robertem Ficem. Premiérovi vadí použití jeho fotografie na obálce a požaduje od Bárdyho i vydavatele knihy odškodné ve výši 100 tisíc eur (přes 2,5 milionu korun) a omluvu. Bárdy ve čtvrtek oznámil, že žalobu vnímá jako formu šikany a hodlá se proti ní bránit u soudu. Stejnou částku chce předseda strany Směr vymoci i po nakladatelství Ringier Slovakia Media.

před 4 hodinami

před 10 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

včera

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

včera

včera

Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu na Maďarsko, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy