17 let uplynulo, lidé se děsí obří invaze cikád

Washington - Spojené státy se chystají na invazi milionů cikád, které se v těchto dnech začnou hromadně líhnout po sedmnáctiletém čekání pod zemí v podobě larvy. První z okřídlených hmyzích návštěvníků, kteří podle očekávání zcela pokryjí americké východní pobřeží, už se objevili v Severní Karolíně a New Jersey.

Kalamita Líhně II začala!" ohlásil tento týden server Cikádamánie, kde fanoušci tohoto létavého hmyzu podobného cvrčkům hlásí zaznamenaný výskyt. Ale skutečná kalamita začne až během tohoto měsíce ve chvíli, kdy průměrná teplota půdy dosáhne 17 stupňů Celsia. Pak během jejího vrcholu mohou na každém čtverečním metru být roje cikád čítající až dva tisíce jedinců.

Cikády se běžně vyskytují po celém světě, ale cyklický fenomén jejich líhnutí je známý jen ze Spojených států. Každých 17 let tyto "periodické cikády" dospějí, spáří se, nakladou vajíčka a uhynou, to vše za doprovodu ohlušujícího cvrkacího koncertu. Jejich potomci, kteří se z vajíček vylíhnou, se zavrtají do země do hloubky 20 centimetrů, kde se živí mízou z kořenů, než o mnoho let později přijde jejich velký den na slunci.

Periodické populační exploze jsou důmyslnou životní strategií, která se cikádám vyplácí. Mají mnoho nepřátel a potřebují si nad nimi zajistit takovou početní převahu, aby jich přežilo dost na zplození další generace. To ale nebude do budoucna vůbec jednoduché. Cikády ohrožuje nezadržitelně postupující urbanizace krajiny.

Tam, kde se před sedmnácti lety zavrtaly larvy do země, mohly vyrůst domy, silnice, parkoviště, nákupní střediska, továrny... Lesy, jejichž rozsáhlé plochy cikády nezbytně potřebují k životu, se mohly změnit na luka, pastviny, zahrady nebo pole. Za posledních 200 let cikád dramaticky ubylo a jejich současný výskyt se omezuje jen na zlomek území, kde je před staletími přírodovědci pozorovali.

Jejich líhně či snůšky, kterých je celkem 15 a jsou označeny římskými číslicemi, mají povětšinou sedmnáctiletý cyklus, ale tři mají jen třináctiletý cyklus a navzájem se překrývají, což znamená, že téměř každý rok se některá snůška vylíhne. Ne všechny jsou ale stejné - a Líheň II je opravdu velká.

"Dospělé cikády jsou významným zdrojem potravy pro řadu zvířat," řekl AFP entomolog Andrew Liebhold. Na chuť jim ovšem přišel i jeden výrazně větší savec - konkrétně Homo sapiens. Lidé na cikádách, které mnozí jedí syrové, oceňují vysoký obsah bílkovin a méně tuku, než má například hovězí steak.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Zvířata Počasí

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 20 minutami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Počasí v zimě očima modelů. Na světě jsou první předpovědi sněhové nadílky

Česko sice zažívá v první polovině týdne oteplení, ale podzim už vládne pevnou rukou. Následovat bude zima, jejíž podobu již specifikují první předpovědní modely ze zahraničí. Pro milovníky nejchladnějšího ročního období zatím nepřicházejí dobré zprávy. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy