Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

Konflikt, který eskaloval po útoku Hamásu na Izrael v říjnu loňského roku, již přinutil opustit domovy více než 600 000 lidí.

OSN upozorňuje, že 80 % přístřešků pro vysídlené osoby je plně obsazeno, přičemž většina z nich je umístěna ve školních budovách, což ohrožuje vzdělávací systém. Začátek školního roku byl odložen na listopad, což ovlivnilo i 350 000 dětí. Krize v Libanonu zároveň zvýšila potřebu humanitární pomoci a infrastruktury.

Španělský premiér Pedro Sánchez ostře kritizoval izraelskou vojenskou ofenzívu na jihu Libanonu a označil ji za invazi do suverénního státu. Vyzval mezinárodní společenství k zásahu s odkazem na porušování mezinárodního práva. Sánchez zároveň vyjádřil nespokojenost s nedostatečnou reakcí EU na konflikt.

Na jihu Libanonu zasahuje v rámci mírové mise OSN (UNIFIL) více než 670 španělských vojáků. Ti jsou součástí mezinárodní snahy o zmírnění konfliktu, který zemi destabilizuje. Izraelské vojenské akce jsou doprovázeny intenzivními leteckými útoky na cíle Hizballáhu nejen na jihu Libanonu, ale i v hlavním městě Bejrútu.

Evropská komise oznámila spuštění humanitárního vzdušného mostu pro Libanon, který by měl zajistit dodávky základních potřeb, včetně hygienických balíčků, přikrývek a nouzových přístřešků. První let v rámci této operace má dorazit do Bejrútu již 11. října, přičemž humanitární zásoby pocházejí z nouzových skladů EU v Dubaji a Itálii.

EU zároveň mobilizuje veškeré nástroje nouzové reakce, aby podpořila lidi zasažené touto krizí. Několik členských států Unie, včetně Španělska, Slovenska, Polska, Francie a Belgie, již poskytlo humanitární pomoc Libanonu. Řecko navíc ohlásilo, že poskytne další pomoc v nejbližších dnech.

Koordinační centrum EU pro reakce na mimořádné situace (ERCC) zajišťuje koordinaci těchto humanitárních dodávek a mobilizuje další zdroje v případě potřeby. EU rovněž financuje přepravní náklady spojené s touto pomocí a zajišťuje hladký průběh celé operace.

Humanitární dodávky do Libanonu zahrnují i léky a zdravotnické potřeby, které jsou nezbytné pro lidi postižené ozbrojenými střety a vysídlené osoby, jež mají omezený přístup k lékařské péči. V letošním roce přidělila EU Libanonu humanitární pomoc v celkové hodnotě 104 milionů eur, což výrazně přispělo k řešení této závažné krize. 

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael libanon Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy