KOMENTÁŘ | Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

Hrozba ze strany ruských zpravodajských služeb je v Evropské unii stále aktuální a s tím, jak se vyhrocují vztahy mezi Bruselem a Moskvou, toto ohrožení ještě roste. EuroZprávy.cz během září s odvoláním na informace německé rozvědky upozorňovaly na aktivity jednotky GRU 29155, která je mimo jiné zodpovědná za výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Americké a německé zpravodajské služby podle zprávy BfV společně odhalily kybernetickou skupinu UNC2589 neboli Cadet Blizzard či Ember Bear, která je na tuto jednotku napojená.

Kromě BfV se na odhalení této skupiny podílely i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA) a Národní bezpečnostní agentura (NSA). Kromě těchto velkých amerických agentur přiložily ruku k dílu také Bezpečnostní informační služba ČR a Vojenské zpravodajství ČR.

Ne každá členská země EU má stejné bezpečnostní kapacity. Je zřejmé, že daleko lépe se může bránit bohatému Lucembursku a Slovinsku s málo obyvateli než ohromné Francii či Německu (nejde ale o pravidlo). Ruské rozvědky v čele s GRU využívají možnosti „ztratit se“ a působit nepoznaní z úkrytu.

Proto evropské země potřebují dobrou koordinaci. Schengenský prostor může různým agentům zaručit, že se po jednom vstupu na jeho území definitivně zbaví bezpečnostních kontrol – pokud nejsou nastavena ad hoc pravidla, jako kontroly na německých hranicích a podobně. K tomuto nepomáhá laxní či dokonce zkorumpovaný přístup některých pohraničníků v různých zemích EU.

Nutná je výměna dat o osobách, které mohou být s ruskými rozvědkami spojené. Jako příklad vzorové spolupráce může sloužit právě odhalení kybernetické skupiny UNC2589, kdy se do jejího rozkrytí přidala nejen německá BfV, ale také americká FBI, CISA a NSA nebo české BIS a VZ. V tomto ohledu perfektně zafungovala kooperace napříč Atlantikem, což je cílem téměř všech administrativ v Bílém domu už od útoků proti Světovému obchodnímu centru v New Yorku z 11. září 2001.

Podstatný je neustálý boj proti dezinformacím a úsilí o ustavení silných a nezávislých médií. Zde jako velice špatný příklad může sloužit Slovensko, kde vláda Roberta Fica brojí proti médiím v soukromém vlastnictví, jako jsou třeba Aktuality.sk, Denník N nebo Sme. Tato média jeho styl vládnutí a poklonkování Rusku rozebírají a informují o něm, což se Ficovi příliš nehodí.

Členské státy EU potřebují do jisté míry jednotný postup (samozřejmě s ohledem na národní bezpečnost každého státu) tak, aby se země, které třeba nejsou tak zdatné v kybernetickém prostoru, mohly spolehnout na silnější partnery.

Jinými slovy – jde o úplně jiný postup, než jaký zachovává Kreml. Ten kontroluje přední zpravodajské agentury jako jsou TASS nebo RIA Novosti, tyto na veřejnost vypouštějí pouze informace výhodné pro režim Vladimira Putina.

Inspiraci je možné hledat třeba ve Spojených státech, kde Donald Trump až „bezmocně“ bojuje proti médiím s tím, že na něj pořádají „hon na čarodějnice“. Ve skutečnosti ale média v USA fungují ve valné většině na bázi soukromého vlastnictví a oproti médiím evropským nemají takové problémy s rozkrýváním důležitých kauz a jak se ukázalo nedávno v případě New York Times – mohou si dovolit otevřeně podpořit určitého kandidáta na politický post.

Kromě silných a nezávislých médiích je důležité bojovat i proti dezinformacím. Ty jsou hluboce zakořeněné ve společnosti a šíří je různá antisystémová média a skupiny, občas s podporu cizích (státních) aktérů.

K jejich šíření napomáhá strach či panika napříč společností – v českém případě pomohla zejména pandemie onemocnění covid-19 a ruská invaze proti Ukrajině. Vždy se našli jednotlivci či skupiny, kteří byli ochotní bojovat proti jakémukoli přístupu využívaného „vládnoucí vrstvou“ či „elitami“.

Různá antisystémová hnutí vytvářejí živnou půdu pro cizí vlivové působení, což přímo ohrožuje národní bezpečnost. Jakmile se do kterékoli země dostanou cizí zpravodajci a agenti, dokážou ji postupně infikovat a jejich odhalení je nesmírně náročné. Často působí na ambasádách, které jsou už ze zásady nedotknutelné, neboť se pokládají za území jiného státu.

Navíc léta působení pod rouškou utajení vedou k „naturalizaci“ těchto zpravodajců a jejich odhalení se tak stává čím dál těžším. Takže ať už vedou síť dezinformátorů nebo sledují pohyby armády či infiltrují některý ze strategických průmyslů, čím déle fungují, tím větší hrozbou pro národní bezpečnost jsou.

Boj proti ruským zpravodajským službám na území EU je náročný a vyžaduje dlouhodobou spolupráci mezi členskými státy a jejich partnery, zejména v oblasti sdílení informací a koordinace. Silná a nezávislá média hrají klíčovou roli v boji proti dezinformacím, které jsou jedním z hlavních nástrojů zahraničních vlivových kampaní.

Kooperace v rámci Evropské unie a se spojenci, jako jsou Spojené státy, je zásadní pro efektivní odhalování špionážních sítí a kybernetických útoků. Vzájemná výměna dat a zkušeností zvyšuje šance na úspěch, ale boj musí být nepřetržitý a systematický, aby bylo možné čelit stále sofistikovanějším metodám cizích rozvědek.

Související

Ilustrační fotografie.

Izrael odhalil několik špionů svého úhlavního nepřítele

Izrael řeší uprostřed konfliktů s hnutími Hamás a Hizballáh velkou nepříjemnost. Podařilo se zadržet sedm izraelských občanů podezřelých ze špionáže pro Írán, který obě zmíněná hnutí podporuje. Oznámila to izraelská tajná služba Šin Bet ve spolupráci s policií, informoval web Times of Israel. 

Více souvisejících

špionáž komentář

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 29 minutami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 1 hodinou

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 1 hodinou

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 7 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 8 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 8 hodinami

Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní

Americký prezident Joe Biden povolil dodávky protipěchotních min Ukrajině. Uvedl to server SkyNews s tím, že jde o kontroverzní zbraň, která je v řadě zemí zakázána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy