KOMENTÁŘ | Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

Hrozba ze strany ruských zpravodajských služeb je v Evropské unii stále aktuální a s tím, jak se vyhrocují vztahy mezi Bruselem a Moskvou, toto ohrožení ještě roste. EuroZprávy.cz během září s odvoláním na informace německé rozvědky upozorňovaly na aktivity jednotky GRU 29155, která je mimo jiné zodpovědná za výbuch muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Americké a německé zpravodajské služby podle zprávy BfV společně odhalily kybernetickou skupinu UNC2589 neboli Cadet Blizzard či Ember Bear, která je na tuto jednotku napojená.

Kromě BfV se na odhalení této skupiny podílely i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), Agentura pro kybernetickou bezpečnost a bezpečnost infrastruktury (CISA) a Národní bezpečnostní agentura (NSA). Kromě těchto velkých amerických agentur přiložily ruku k dílu také Bezpečnostní informační služba ČR a Vojenské zpravodajství ČR.

Ne každá členská země EU má stejné bezpečnostní kapacity. Je zřejmé, že daleko lépe se může bránit bohatému Lucembursku a Slovinsku s málo obyvateli než ohromné Francii či Německu (nejde ale o pravidlo). Ruské rozvědky v čele s GRU využívají možnosti „ztratit se“ a působit nepoznaní z úkrytu.

Proto evropské země potřebují dobrou koordinaci. Schengenský prostor může různým agentům zaručit, že se po jednom vstupu na jeho území definitivně zbaví bezpečnostních kontrol – pokud nejsou nastavena ad hoc pravidla, jako kontroly na německých hranicích a podobně. K tomuto nepomáhá laxní či dokonce zkorumpovaný přístup některých pohraničníků v různých zemích EU.

Nutná je výměna dat o osobách, které mohou být s ruskými rozvědkami spojené. Jako příklad vzorové spolupráce může sloužit právě odhalení kybernetické skupiny UNC2589, kdy se do jejího rozkrytí přidala nejen německá BfV, ale také americká FBI, CISA a NSA nebo české BIS a VZ. V tomto ohledu perfektně zafungovala kooperace napříč Atlantikem, což je cílem téměř všech administrativ v Bílém domu už od útoků proti Světovému obchodnímu centru v New Yorku z 11. září 2001.

Podstatný je neustálý boj proti dezinformacím a úsilí o ustavení silných a nezávislých médií. Zde jako velice špatný příklad může sloužit Slovensko, kde vláda Roberta Fica brojí proti médiím v soukromém vlastnictví, jako jsou třeba Aktuality.sk, Denník N nebo Sme. Tato média jeho styl vládnutí a poklonkování Rusku rozebírají a informují o něm, což se Ficovi příliš nehodí.

Členské státy EU potřebují do jisté míry jednotný postup (samozřejmě s ohledem na národní bezpečnost každého státu) tak, aby se země, které třeba nejsou tak zdatné v kybernetickém prostoru, mohly spolehnout na silnější partnery.

Jinými slovy – jde o úplně jiný postup, než jaký zachovává Kreml. Ten kontroluje přední zpravodajské agentury jako jsou TASS nebo RIA Novosti, tyto na veřejnost vypouštějí pouze informace výhodné pro režim Vladimira Putina.

Inspiraci je možné hledat třeba ve Spojených státech, kde Donald Trump až „bezmocně“ bojuje proti médiím s tím, že na něj pořádají „hon na čarodějnice“. Ve skutečnosti ale média v USA fungují ve valné většině na bázi soukromého vlastnictví a oproti médiím evropským nemají takové problémy s rozkrýváním důležitých kauz a jak se ukázalo nedávno v případě New York Times – mohou si dovolit otevřeně podpořit určitého kandidáta na politický post.

Kromě silných a nezávislých médiích je důležité bojovat i proti dezinformacím. Ty jsou hluboce zakořeněné ve společnosti a šíří je různá antisystémová média a skupiny, občas s podporu cizích (státních) aktérů.

K jejich šíření napomáhá strach či panika napříč společností – v českém případě pomohla zejména pandemie onemocnění covid-19 a ruská invaze proti Ukrajině. Vždy se našli jednotlivci či skupiny, kteří byli ochotní bojovat proti jakémukoli přístupu využívaného „vládnoucí vrstvou“ či „elitami“.

Různá antisystémová hnutí vytvářejí živnou půdu pro cizí vlivové působení, což přímo ohrožuje národní bezpečnost. Jakmile se do kterékoli země dostanou cizí zpravodajci a agenti, dokážou ji postupně infikovat a jejich odhalení je nesmírně náročné. Často působí na ambasádách, které jsou už ze zásady nedotknutelné, neboť se pokládají za území jiného státu.

Navíc léta působení pod rouškou utajení vedou k „naturalizaci“ těchto zpravodajců a jejich odhalení se tak stává čím dál těžším. Takže ať už vedou síť dezinformátorů nebo sledují pohyby armády či infiltrují některý ze strategických průmyslů, čím déle fungují, tím větší hrozbou pro národní bezpečnost jsou.

Boj proti ruským zpravodajským službám na území EU je náročný a vyžaduje dlouhodobou spolupráci mezi členskými státy a jejich partnery, zejména v oblasti sdílení informací a koordinace. Silná a nezávislá média hrají klíčovou roli v boji proti dezinformacím, které jsou jedním z hlavních nástrojů zahraničních vlivových kampaní.

Kooperace v rámci Evropské unie a se spojenci, jako jsou Spojené státy, je zásadní pro efektivní odhalování špionážních sítí a kybernetických útoků. Vzájemná výměna dat a zkušeností zvyšuje šance na úspěch, ale boj musí být nepřetržitý a systematický, aby bylo možné čelit stále sofistikovanějším metodám cizích rozvědek.

Související

Více souvisejících

špionáž komentář

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 1 hodinou

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Výhled počasí do konce října. Kdy začnou teploty klesat?

Až na začátek listopadu už vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle nejnovějšího dlouhodobého výhledu bude počasí v následujících dnech a týdnech odpovídat typickému podzimu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy