Nobelovu cenu za chemii dostali vědci z Google. Dokázali, co bylo donedávna nemožné

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali David Baker z Washingtonské univerzity a Britové Demis Hassabis a John Jumper ze společnosti Google DeepMind za revoluční výzkum v oblasti bílkovin.

Chemici se více než půlstoletí snažili odvodit si trojrozměrnou strukturu bílkoviny ze sekvence aminokyselin. Vědcům z výzkumné laboratoře umělé inteligence (AI) společnosti Google se nyní podařilo využít AI k předvídání struktury téměř všech známých bílkovin na Zemi, kterých je 200 milionů.

Kód pro umělou inteligenci AlphaFold2, který společnost Google zpřístupnila veřejnosti, nazvala švédská vědecká akademie "zlatým dolem pro vědce" . AlphaFold2 dosud využily více než dva miliony lidí ze 190 zemí.

"Dříve často trvalo celá léta zjistit strukturu bílkoviny - pokud se to vůbec podařilo. Nyní to lze udělat za pár minut," uvádí Královská akademie věd. Připouští, že model AI není dokonalý, ale dokáže odhadnout pravděpodobnost, do jaké míry je jím vytvořená struktura správná.

Davidu Bakerovi se zase podařilo to, co mnozí vědci donedávna považovali za nemožné: vytvořit zcela nové bílkoviny se zcela novými funkcemi.

Podařilo se mu to s pomocí počítačového programu Rosetta k předvídání struktur bílkovin, který představil v roce 1998. Později se rozhodl vyzkoušet s programem opačný proces: místo zadávání sekvencí aminokyselin s cílem získat strukturu bílkoviny bylo jeho úkolem prostřednictvím zadané požadované proteinové struktury získat sekvenci a vytvořit tak novou bílkovinu.

Bakerova výzkumná skupina nakreslila bílkovinu se zcela novou strukturou a nechala program Rosetta spočítat, který typ sekvence aminokyselin by mohl vést k požadovanému proteinu. Rosetta prohledala databázi všech známých proteinových struktur a hledala krátké fragmenty bílkovin, které měly podobnost s požadovanou strukturou. Tyto fragmenty poté optimalizovala a navrhla sekvenci aminokyselin. Tak se ukázalo, že Rosetta dokáže zkonstruovat novou bílkovinu.

Do té doby se vědcům podařilo pouze napodobit stávající struktury bílkovin. Protein vytvořený Rosettou však byl jedinečný, něco takového se v přírodě nevyskytovalo. Se svými 93 aminokyselinami byl zároveň největším proteinem vytvořeným de novo. 

Související

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své Komentář

Gorbačov nastoupil před 40 lety. Názory Rusů a světa se snad nemohou více lišit

Datum 11. března 1985 není ve veřejném prostoru příliš připomínáno. Přesto jej můžeme považovat za jeden z klíčových momentů poválečných světových dějin. Ten den do čela Sovětského svazu nastoupil Michail Gorbačov, jehož politika vyústila v kolaps komunistické moci ve střední a východní Evropě i konec více než čtyři desetiletí trvající studené války. Důvody, proč je tento nositel Nobelovy ceny za mír ve světě oslovován, zatímco v rodném Rusku mnohými zatracován, mohou srozumitelně vysvětlit podporu, které u nezanedbatelné části Rusů těší současný kremelský autoritář Vladimir Putin.

Více souvisejících

nobelova cena

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy