Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Maďarský premiér zdůraznil, že v současnosti čelí EU nejen válce na Ukrajině, ale také konfliktům na Blízkém východě a v Africe, které hrozí eskalací. Orbán upozornil na možnou bezpečnostní krizi, jež by mohla vést k rozpadu schengenského systému, a proto podle něj musí Unie přijmout zásadní opatření.

Orbán vidí Maďarské předsednictví jako příležitost pro změnu. I když Maďarsko nemůže přímo rozhodovat, jeho role spočívá v předkládání návrhů. „Chceme být hlasem změny a katalyzátorem reforem,“ zdůraznil Orbán.

Premiér také varoval před poklesem konkurenceschopnosti EU. Podle něj je ekonomika Unie stále méně výkonná, přičemž vyšší ceny energií a přechod od ruské energetiky snižují HDP. K řešení této situace Orbán doporučuje zavedení dotací na energetickou transformaci.

Orbán dále upozornil na negativní dopad tzv. zeleného přechodu, který podle jeho slov v současnosti vede k nezaměstnanosti, zejména v automobilovém průmyslu. „Nesmíme se nechat ukolébat iluzí, že zelený přechod automaticky přinese řešení,“ poznamenal maďarský premiér.

V otázce migrace Orbán kritizoval myšlenku, že by migrace mohla kompenzovat demografický pokles. Zdůraznil, že nelegální migrace představuje bezpečnostní hrozbu a že její následky zahrnují nárůst antisemitismu, násilí na ženách a homofobie. Řešení vidí v zavedení vnějších hotspotů, které by umožnily lepší kontrolu hranic.

Orbán rovněž navrhl svolání „schengenských summitů“, které by zahrnovaly hlavní představitele států schengenského prostoru. Tento přístup, jak uvedl, již pomohl v roce 2008 během finanční krize a měl by být zopakován i nyní.

Zatímco Orbán prosazuje změny na evropské úrovni, doma čelí tvrdé kritice. Maďarský europoslanec a předseda opoziční strany TISZA, Péter Magyar, ho ve středu během téhož zasedání konfrontoval s problémy v Maďarsku.

Magyar Orbána obvinil z toho, že navzdory 14letému vedení s ústavní většinou země nefunguje, a to ani v základních oblastech, jako je zdravotnictví a doprava. Kritizoval také propouštění odsouzených převaděčů a poukázal na nedostatek dětí v zemi, což označil za demografickou katastrofu.

Magyar dále obvinil Orbánovu vládu z toho, že podporuje rodinu jen naoko, přičemž poukázal na pedofilní skandály, které otřásly zemí. Upozornil také na exodus mladých Maďarů do zahraničí, kde se narodí tisíce maďarských dětí, zatímco domácí populace stárne.

Orbánovu vládu kritizoval i za špatnou komunikaci s opozicí, když připomněl, že lídr opozice nebyl již půl roku pozván do veřejnoprávních médií, zatímco Orbán tam pravidelně vystupuje. „Pane premiére, čas pracuje pro nás,“ uzavřel své vystoupení Magyar.

Přes veškerou kritiku Orbán zopakoval svou vizi, že Unie potřebuje zásadní změny, přičemž maďarské předsednictví chce hrát klíčovou roli v jejich prosazování.

I předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku vystoupila na adresu Orbána, který krátce předtím představil priority maďarského předsednictví v Radě, kriticky.

Připomněla, že stále jsou v EU lídři, kteří za válečný stav na Ukrajině neobviňují agresora, tedy Rusko, ale Ukrajince. Pomohla si paralelou, když položila otázku, zda by tito lídři obvinili z dění v roce 1956 Maďarů, v roce 1968 občany Československa či v roce 1990 Litevců za to, co se dělo na podnět Moskvy.

Uvedla, že Ukrajinci bojují za svobodou a je jen jedna cesta k dosažení míru, a to je dále pomáhat Ukrajincům, ekonomicky, finančně i vojensky. Upozornila, že minulý týden eurokomise oznámila poskytnutí 35 miliard eur jako makrofinanční půjčku, což bude splaceno z výnosů ze zmrazených ruských aktiv.

"Budeme stát u Ukrajiny během této zimy a tak dlouho, jak to bude nutné," dodala šéfka eurokomise.

V oblasti konkurenceschopnosti připomněla zprávu Maria Draghiho a potřebu odstraňovat bariéry na jednotném trhu, které představují i ​​čínská cla a opatření bránící evropským firmám působit přeshraničně. Zmínila, že EU se snaží budovat unii úspor a investic. Zároveň však vnímá to, že maďarská vláda jde opačným směrem a vzdaluje se jednotnému trhu a to v době, kdy maďarský HDP na hlavu je již nižší než v sousedních zemích.

Von der Leyenová podle serveru Euroactiv připomněla i úsilí o dekarbonizaci, což kráčí ruku v ruce se snižováním závislosti na ruských fosilních paliv, avšak s odkazem na Orbána dodala, že jsou zde lídři, kteří trvají na fosilních palivech z Ruska a jdou proti společné deklaraci zemí EU z Versailles z roku 2022.

Šéfka EK se dotkla i tématu migrace, o kterém hovořil i Orbán, a uvedla, že je to evropská výzva, která vyžaduje společnou reakci. I proto byl přijat nový pakt o migraci a azylu, který je třeba provádět a EU se zaměřuje na státy s vnějšími hranicemi Unie.

Zároveň dodala, že nechápe, proč Orbánova vláda předčasně propouští odsouzené pašeráky migrantů, čímž "hází problém za zdi sousedů" . Poukázala na to, že maďarská vláda dává pracovní povolení pro ruské občany bez dodatečných bezpečnostních prověrek a kontrol a že nový vízový režim se stává bezpečnostním rizikem nejen pro Maďarsko, ale pro všechny členské státy EU. Ptala se také, proč maďarská vláda dovoluje čínské policii působit na jejím území a zda tím neotevírá zadní dvířka pro působení zahraničních sil v Evropě.

Von der Leyenová připomněla, že Orbán v roce 2011, během prvního předsednictví v Radě EU, sliboval, že bude kráčet ve stopách revolucionářů z roku 1956 a že EU musí zůstat sjednocená.

"To platilo tehdy i dnes. Tak se obracím na maďarské občany: jsme jednou rodinou. Vaše budoucnost je naší budoucností a 10 milionů Maďarů má dobrou příležitost tuto budoucnost vytvářet," vzkázala v závěru svého vystoupení.

Související

Viktor Orbán

Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád

V Maďarsku se politická situace nevyvíjí pro premiéra Viktora Orbána, který čelí rostoucímu tlaku opozice vedené Péterem Magyarem, příznivě. Francouzský konzervativní týdeník Le Point upozornil na výsledky aktuálních průzkumů veřejného mínění, které naznačují výrazný pokles podpory vládní strany Fidesz.  
Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

Maďarsko EU (Evropská unie) Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů

Prezident Joe Biden v pondělí oznámil, že zmírňuje tresty smrti pro 37 vězňů, čímž jim mění trest na doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Tento krok znamená, že pouze tři osoby zůstávají odsouzeny k smrti. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy