Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Pokud by se parlamentní volby konaly mezi 2.–7. říjnem 2024, vyhrálo by je hnutí Progresívne Slovensko (PS) se ziskem 24,4 %, vyplývá to z nejnovějšího volebního průzkumu od agentury NMS Market Research Slovakia

Na druhém místě by skončil Smer-SD s 20,5 %. Třetí nejsilnější stranou by byl koaliční Hlas-SD, který by si u voličů vysloužil 12 %, zatímco krajně pravicová Republika by si zajistila 7,4 %. Dále by do slovenského parlamentu postoupili křesťanští demokraté z KDH s 6,9 % a pravicoví liberálové ze SaS s 6,2 %. Matovičovo hnutí Slovensko (dříve OĽaNO) by si vysloužilo u voličů 5,2 %. 

Pokud by si matovičovci zvolili stejný postup jako v předešlých parlamentních volbách a znovu se rozhodli kandidovat ve formátu trojkoalice společně se stranami ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia, museli by dosáhnout nejméně 7 % potřebných pro volební koalice. Novým subjektem v parlamentu by se stali Demokrati, kteří by získala 5,1 %.

Před branami parlamentu by zůstalo hnutí bývalého předsedy parlamentu Borise Kollára Sme Rodina se ziskem 3,9 %, Maďarská aliancia – Magyar Szövetség s 3,6 % a také nejmenší strana současné vládní koalice SNS s 2,9 %. 

Nejvíc si pohoršil Směr, mimoparlamentní strany rostou

Nejvyšší propad by zaznamenaní vládní Smer-SD, který se v porovnání s průzkumem ze září propadl o 3,4 procentuálních bodů. Jedná se o nejnižší zaznamenanou podporu Ficova Smeru od minulých parlamentních voleb, kde získal necelých 23 %. 

Naopak, nejvíc si polepšili mimoparlamentní Demokrati s nárůstem o 1,8 procentuálních bodů. Druhý nejvyšší meziměsíční nárůst zaznamenala krajní pravice v podobě hnutí Republika, a to o 1,4 procentuálních bodů. 

Třetici s nejvyšším nárůstem uzavírají hnutí Slovensko, ZA ĽUDÍ a Kresťanská Únia s nárustem 1,3 procentuálního bodu, což je posouvá na hranu zvolitelnosti.

Hnutí Igora Matoviče jako pomyslný jazýček na váhách

Pokud by Matovičovo hnutí Slovensko kandidovalo jako samostatný subjekt, v 150členné NR SR by opozice obsadila 83 křesel, což by stačilo na vznik koalice ve složení PS, KDH, SaS, Demokrati a Slovensko. Tento scénář je možný za předpokladu, že by opoziční strany oslovily hnutí Slovensko ke spolupráci. 

Hnutí Slovensko nebylo přizváno na opoziční protesty organizované PS, SaS a KDH a v řadách parlamentu nedisponuje vysokým koaličním potenciálem. Možnou alternativou by mohla být i menšinová vlády s podporou matovičovců. Nejvíc křesel by připadlo PS (42), druhý nejvyšší počet by mělo KDH (12), následně SaS (10) a nejméně Demokrati společně s hnutím Slovensko (oba shodně po 9). 

Koaličním partnerům Smer-SD a Hlas-SD by se nepodařilo složit vládu, a to ani kdyby přizvali krajně pravicovou Republiku. Společně by získali jenom 68 křesel, což by nestačilo na vytvoření koalice. Nejvíc křesel by měl Smer-SD (35), následně Hlas-SD (20) a nejméně Republika (13). Navíc se Hlas-SD před minulými parlamentními volbami vymezil vůči spolupráci s bývalými poslanci ĽSNS Mariana Kotleby. 

Pokud by Matovičovo hnutí Slovensko kandidovalo v rámci trojkoalice se stranami ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia, v 150členné NR SR by opozice obsadila 78 křesel, což by stačilo na vznik koalice ve složení PS, KDH, SaS a Demokrati. Nejvíc křesel by připadlo PS (45), druhý nejvyšší počet by mělo KDH (13), následně SaS (11), a nejméně Demokrati (9). 

Koaličním partnerům Smeru-SD a Hlasu-SD by se ani v tomto případě nepodařilo složit vládu, a to ani kdyby přizvali již vzpomínanou Republiku. Společně by získali jenom 72 křesel, což by nestačilo na vznik koalice. Nejvíc křesel by měl Smer-SD (37), následně Hlas-SD (22) a nejméně Republika (13).

Odezva voličů na konsolidační opatření vlády

Podle Mikuláše Hanese, politického analytika NMS Market Research Slovakia, lze pokles ve voličské podpoře stran vládní koalice s největší pravděpodobností vysvětlil jako reakci voličů na konsolidační balíček, který byl schválen před několika dny. 

Mezi opatření, která jsou součástí konsolidačního balíku, můžeme najít mimo jiné zvýšení základní sazby DPH na 23 % z původních 20 % nebo zavedení nové daně z finančních transakcí pro firmy a živnostníky. 

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico průzkumy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

před 2 hodinami

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 10 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 10 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 11 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 13 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy