Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Pokud by se parlamentní volby konaly mezi 2.–7. říjnem 2024, vyhrálo by je hnutí Progresívne Slovensko (PS) se ziskem 24,4 %, vyplývá to z nejnovějšího volebního průzkumu od agentury NMS Market Research Slovakia

Na druhém místě by skončil Smer-SD s 20,5 %. Třetí nejsilnější stranou by byl koaliční Hlas-SD, který by si u voličů vysloužil 12 %, zatímco krajně pravicová Republika by si zajistila 7,4 %. Dále by do slovenského parlamentu postoupili křesťanští demokraté z KDH s 6,9 % a pravicoví liberálové ze SaS s 6,2 %. Matovičovo hnutí Slovensko (dříve OĽaNO) by si vysloužilo u voličů 5,2 %. 

Pokud by si matovičovci zvolili stejný postup jako v předešlých parlamentních volbách a znovu se rozhodli kandidovat ve formátu trojkoalice společně se stranami ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia, museli by dosáhnout nejméně 7 % potřebných pro volební koalice. Novým subjektem v parlamentu by se stali Demokrati, kteří by získala 5,1 %.

Před branami parlamentu by zůstalo hnutí bývalého předsedy parlamentu Borise Kollára Sme Rodina se ziskem 3,9 %, Maďarská aliancia – Magyar Szövetség s 3,6 % a také nejmenší strana současné vládní koalice SNS s 2,9 %. 

Nejvíc si pohoršil Směr, mimoparlamentní strany rostou

Nejvyšší propad by zaznamenaní vládní Smer-SD, který se v porovnání s průzkumem ze září propadl o 3,4 procentuálních bodů. Jedná se o nejnižší zaznamenanou podporu Ficova Smeru od minulých parlamentních voleb, kde získal necelých 23 %. 

Naopak, nejvíc si polepšili mimoparlamentní Demokrati s nárůstem o 1,8 procentuálních bodů. Druhý nejvyšší meziměsíční nárůst zaznamenala krajní pravice v podobě hnutí Republika, a to o 1,4 procentuálních bodů. 

Třetici s nejvyšším nárůstem uzavírají hnutí Slovensko, ZA ĽUDÍ a Kresťanská Únia s nárustem 1,3 procentuálního bodu, což je posouvá na hranu zvolitelnosti.

Hnutí Igora Matoviče jako pomyslný jazýček na váhách

Pokud by Matovičovo hnutí Slovensko kandidovalo jako samostatný subjekt, v 150členné NR SR by opozice obsadila 83 křesel, což by stačilo na vznik koalice ve složení PS, KDH, SaS, Demokrati a Slovensko. Tento scénář je možný za předpokladu, že by opoziční strany oslovily hnutí Slovensko ke spolupráci. 

Hnutí Slovensko nebylo přizváno na opoziční protesty organizované PS, SaS a KDH a v řadách parlamentu nedisponuje vysokým koaličním potenciálem. Možnou alternativou by mohla být i menšinová vlády s podporou matovičovců. Nejvíc křesel by připadlo PS (42), druhý nejvyšší počet by mělo KDH (12), následně SaS (10) a nejméně Demokrati společně s hnutím Slovensko (oba shodně po 9). 

Koaličním partnerům Smer-SD a Hlas-SD by se nepodařilo složit vládu, a to ani kdyby přizvali krajně pravicovou Republiku. Společně by získali jenom 68 křesel, což by nestačilo na vytvoření koalice. Nejvíc křesel by měl Smer-SD (35), následně Hlas-SD (20) a nejméně Republika (13). Navíc se Hlas-SD před minulými parlamentními volbami vymezil vůči spolupráci s bývalými poslanci ĽSNS Mariana Kotleby. 

Pokud by Matovičovo hnutí Slovensko kandidovalo v rámci trojkoalice se stranami ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia, v 150členné NR SR by opozice obsadila 78 křesel, což by stačilo na vznik koalice ve složení PS, KDH, SaS a Demokrati. Nejvíc křesel by připadlo PS (45), druhý nejvyšší počet by mělo KDH (13), následně SaS (11), a nejméně Demokrati (9). 

Koaličním partnerům Smeru-SD a Hlasu-SD by se ani v tomto případě nepodařilo složit vládu, a to ani kdyby přizvali již vzpomínanou Republiku. Společně by získali jenom 72 křesel, což by nestačilo na vznik koalice. Nejvíc křesel by měl Smer-SD (37), následně Hlas-SD (22) a nejméně Republika (13).

Odezva voličů na konsolidační opatření vlády

Podle Mikuláše Hanese, politického analytika NMS Market Research Slovakia, lze pokles ve voličské podpoře stran vládní koalice s největší pravděpodobností vysvětlil jako reakci voličů na konsolidační balíček, který byl schválen před několika dny. 

Mezi opatření, která jsou součástí konsolidačního balíku, můžeme najít mimo jiné zvýšení základní sazby DPH na 23 % z původních 20 % nebo zavedení nové daně z finančních transakcí pro firmy a živnostníky. 

Související

Robert Fico

Fico využil 28. říjen ke kritice. Zmínil Fialův údajný exces, jde i o Babiše

V den, kdy si Česko i Slovensko připomínalo vznik společného státu před 106 lety, se slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) rozhodl zkritizovat předsedu české vlády Petra Fialu (ODS). Ficovi se totiž nelíbily jeho výroky k uzavření smíru mezi Bratislavou a českým expremiérem Andrejem Babišem (ANO). Fico doufá, že šlo o ojedinělý exces.

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico průzkumy

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Hrіm-2, také známý jako OTRK Sapsan

Ukrajina nasadí proti Rusku "zázračnou zbraň". Může s ní zkusit zabít Putina

Ukrajina se v rámci své obranné strategie připravuje na nasazení nové zbraně, balistické střely Hrim-2, která by mohla výrazně rozšířit její schopnost zasahovat ruské cíle daleko za hranicemi. "Zázračná zbraň", jak ji označil server index.hu, umožní Ukrajině zaměřit se na Kreml a dokonce i na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

B-52 Stratofortresses

Situace eskaluje. USA poslaly na Blízký východ strategické bombardéry B-52

Americká armáda vyslala na Blízký východ strategické bombardéry B-52 jako součást širšího rozmístění sil v regionu, což podle Washingtonu slouží jako varování Íránu. O nasazení bombardérů informovala americká armáda v sobotu, zatímco den předtím oznámil Pentagon, že do oblasti vyšle také stíhací a tankovací letouny a torpédoborce s protiraketovou obranou.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka

Bývalý ruský prezident a současný místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv v sobotu v rozhovoru pro stanici RT varoval Spojené státy, aby vážně braly ruská upozornění ohledně jaderných zbraní.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy