Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

Pokud by se parlamentní volby konaly mezi 2.–7. říjnem 2024, vyhrálo by je hnutí Progresívne Slovensko (PS) se ziskem 24,4 %, vyplývá to z nejnovějšího volebního průzkumu od agentury NMS Market Research Slovakia

Na druhém místě by skončil Smer-SD s 20,5 %. Třetí nejsilnější stranou by byl koaliční Hlas-SD, který by si u voličů vysloužil 12 %, zatímco krajně pravicová Republika by si zajistila 7,4 %. Dále by do slovenského parlamentu postoupili křesťanští demokraté z KDH s 6,9 % a pravicoví liberálové ze SaS s 6,2 %. Matovičovo hnutí Slovensko (dříve OĽaNO) by si vysloužilo u voličů 5,2 %. 

Pokud by si matovičovci zvolili stejný postup jako v předešlých parlamentních volbách a znovu se rozhodli kandidovat ve formátu trojkoalice společně se stranami ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia, museli by dosáhnout nejméně 7 % potřebných pro volební koalice. Novým subjektem v parlamentu by se stali Demokrati, kteří by získala 5,1 %.

Před branami parlamentu by zůstalo hnutí bývalého předsedy parlamentu Borise Kollára Sme Rodina se ziskem 3,9 %, Maďarská aliancia – Magyar Szövetség s 3,6 % a také nejmenší strana současné vládní koalice SNS s 2,9 %. 

Nejvíc si pohoršil Směr, mimoparlamentní strany rostou

Nejvyšší propad by zaznamenaní vládní Smer-SD, který se v porovnání s průzkumem ze září propadl o 3,4 procentuálních bodů. Jedná se o nejnižší zaznamenanou podporu Ficova Smeru od minulých parlamentních voleb, kde získal necelých 23 %. 

Naopak, nejvíc si polepšili mimoparlamentní Demokrati s nárůstem o 1,8 procentuálních bodů. Druhý nejvyšší meziměsíční nárůst zaznamenala krajní pravice v podobě hnutí Republika, a to o 1,4 procentuálních bodů. 

Třetici s nejvyšším nárůstem uzavírají hnutí Slovensko, ZA ĽUDÍ a Kresťanská Únia s nárustem 1,3 procentuálního bodu, což je posouvá na hranu zvolitelnosti.

Hnutí Igora Matoviče jako pomyslný jazýček na váhách

Pokud by Matovičovo hnutí Slovensko kandidovalo jako samostatný subjekt, v 150členné NR SR by opozice obsadila 83 křesel, což by stačilo na vznik koalice ve složení PS, KDH, SaS, Demokrati a Slovensko. Tento scénář je možný za předpokladu, že by opoziční strany oslovily hnutí Slovensko ke spolupráci. 

Hnutí Slovensko nebylo přizváno na opoziční protesty organizované PS, SaS a KDH a v řadách parlamentu nedisponuje vysokým koaličním potenciálem. Možnou alternativou by mohla být i menšinová vlády s podporou matovičovců. Nejvíc křesel by připadlo PS (42), druhý nejvyšší počet by mělo KDH (12), následně SaS (10) a nejméně Demokrati společně s hnutím Slovensko (oba shodně po 9). 

Koaličním partnerům Smer-SD a Hlas-SD by se nepodařilo složit vládu, a to ani kdyby přizvali krajně pravicovou Republiku. Společně by získali jenom 68 křesel, což by nestačilo na vytvoření koalice. Nejvíc křesel by měl Smer-SD (35), následně Hlas-SD (20) a nejméně Republika (13). Navíc se Hlas-SD před minulými parlamentními volbami vymezil vůči spolupráci s bývalými poslanci ĽSNS Mariana Kotleby. 

Pokud by Matovičovo hnutí Slovensko kandidovalo v rámci trojkoalice se stranami ZA ĽUDÍ a Kresťanská únia, v 150členné NR SR by opozice obsadila 78 křesel, což by stačilo na vznik koalice ve složení PS, KDH, SaS a Demokrati. Nejvíc křesel by připadlo PS (45), druhý nejvyšší počet by mělo KDH (13), následně SaS (11), a nejméně Demokrati (9). 

Koaličním partnerům Smeru-SD a Hlasu-SD by se ani v tomto případě nepodařilo složit vládu, a to ani kdyby přizvali již vzpomínanou Republiku. Společně by získali jenom 72 křesel, což by nestačilo na vznik koalice. Nejvíc křesel by měl Smer-SD (37), následně Hlas-SD (22) a nejméně Republika (13).

Odezva voličů na konsolidační opatření vlády

Podle Mikuláše Hanese, politického analytika NMS Market Research Slovakia, lze pokles ve voličské podpoře stran vládní koalice s největší pravděpodobností vysvětlil jako reakci voličů na konsolidační balíček, který byl schválen před několika dny. 

Mezi opatření, která jsou součástí konsolidačního balíku, můžeme najít mimo jiné zvýšení základní sazby DPH na 23 % z původních 20 % nebo zavedení nové daně z finančních transakcí pro firmy a živnostníky. 

Související

Více souvisejících

Slovensko Robert Fico průzkumy

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Aktualizováno před 32 minutami

před 40 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

včera

včera

Donald Tusk a Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Česko a Polsko v Praze uzavřely několik dohod. Začne stavba klíčové dálnice

V Praze ve středu proběhly 9. česko-polské mezivládní konzultace. Vlády obou zemí v čele s Petrem Fialou a Donaldem Tuskem jednaly ve Strakově akademii a v Lichtenštejnském paláci o spolupráci v oblasti jaderné energetiky, výstavbě dopravní infrastruktury, nelegální migraci, povodňové ochraně či další podpoře Ukrajiny. Ministři zdravotnictví se dohodli, že dokončí jednání o uzavření přeshraniční dohody o spolupráci zdravotnických záchranných služeb, která významně zlepší poskytování přeshraniční neodkladné péče.

včera

včera

Sahara, ilustrační fotografie.

Sahara se ocitla pod vodou. To jsme nezažili desítky let, říká meteorolog

Extrémní deštivé počasí v září nezažilo pouze Česko, ale také největší poušť světa Sahara. Během pozdního léta přitom v poušti na jihovýchodě Maroka, které patří k nejsušším místům na Zemi, prší jen výjimečně. Tentokrát spadlo i více než 250 milimetrů během dvou dní, uvedla Al-Džazíra. 

včera

Orbán už má připravené šampaňské pro případ Trumpova vítězství

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že pokud bude republikánský kandidát Donald Trump znovu zvolen za prezidenta USA, může učinit kroky k míru na Ukrajině ještě před inaugurací.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy