Americký ministr Austin upozornil na hrozby ze strany Číny a KLDR

Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že spojenectví mezi USA a Jižní Koreu je důležitější než kdy dřív kvůli nevídaným hrozbám, které představují Čína a KLDR. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na jihokorejskou agenturu Jonhap.

Lloyd Austin
doporučujeme

Austin a jeho jihokorejský protějšek So Uk na dnešním jednání v Soulu také podle Reuters potvrdili, že jejich společným cílem je dosažení úplné denuklearizace Korejského poloostrova a zajištění trvalého míru na poloostrově.

"Vzhledem k bezprecedentním hrozbám, které představují jak KLDR, tak Čína, nebylo spojenectví mezi USA a Jižní Koreou nikdy důležitější," řekl Austin. Šéf Pentagonu podle agentury DPA zdůraznil důležitost vojenské připravenosti. Obě strany musejí podle něj usilovat o to, aby v případě potřeby byly schopny "ještě týž večer bojovat".

Na návštěvě v Jižní Koreji je rovněž americký ministr zahraničí Antony Blinken, který jedná se svým jihokorejským protějškem. Cesta amerických ministrů do Soulu navazuje na jejich pobyt v Tokiu, při němž Austin a jeho japonský kolega Nobuo Kiši vyjádřili obavy z narůstajících snah Číny posílit svůj vliv v regionu.

Také Blinken po jednání v Tokiu uvedl, že Peking je čím dál "represivnější v domácí politice a agresivnější v zahraničních vztazích" s ohledem na nárokování neobydleného souostroví Senkaku ve Východočínském moři, požadavky v Jihočínském moři a politiku vůči Tchaj-wanu. Dalším tématem jednání v Tokiu bylo například porušování lidských práv ze strany Číny v Hongkongu a v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Čína dnes v reakci na zprávy o jednání Tokio a Washington vyzvala, aby se přestaly vměšovat do čínských vnitřních záležitostí.

V úterý vlivná sestra severokorejského lídra Kim Čong-una kritizovala Spojené státy a Jižní Koreu za jejich společné vojenské cvičení a Američanům vzkázala, aby se podobného jednání vyvarovaly, pokud chtějí "dobře spát". Bidenova vláda se podle vysoce postaveného činitele v únoru několika způsoby pokusila se Severní Koreou navázat kontakt, aby "snížila riziko eskalace". Pchjongjang však až dosud na americké snahy nereagoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při střelbě na škole v USA zemřel student

13.04.2021 07:54 V prostorách střední školy Austin-East Magnet High School ve městě Knoxville v americkém státu…

Na tiskové konference Bílého domu pronikl falešný novinář

12.04.2021 22:04 Ne jednou tlumočili novináři během tiskové konference Bílého domu dotaz jednoho ze svých domnělých…

Biden nečeká a ruší Trumpova pravidla přátelská k akciovým trhům

12.04.2021 16:49 Americký prezident Joe Biden, zvolený za Demokratickou stranu, začal hned po nástupu do funkce…

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama