Austin popsal, jak mohou severokorejští vojáci změnit válku na Ukrajině

Vyslání severokorejských vojáků do Ruska na podporu tamních sil ve válce proti Ukrajině může podle amerického ministra obrany Lloyda Austina konflikt nejen prodloužit, ale i zapojit další státy. Austin sdělil své obavy po setkání s jihokorejským ministrem obrany Kim Jong-hjunem ve středu v Pentagonu.

Podle Austina je na východě Ruska již nasazeno zhruba 10 000 vojáků z KLDR, kteří jsou vybaveni ruskými uniformami a vojenskou výstrojí. Tyto síly jsou údajně nasazeny v Kurské oblasti, kde ukrajinské jednotky začátkem srpna provedly průlom a zabraly významné území.

Austin toto nasazení označil za "nebezpečnou a destabilizující eskalaci" a dodal, že zapojení severokorejských jednotek by mohlo posílit ochotu dalších stran zapojit se do konfliktu. „Má to potenciál prodloužit nebo rozšířit konflikt,“ řekl Austin. Vysvětlil, že severokorejští vojáci se tímto krokem mohou stát terčem ukrajinských útoků, přičemž americké a spojenecké zbraně, které Ukrajina obdržela, budou použity i proti nim.

Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun upozornil, že severokorejské síly mohou během nasazení v Rusku získat cenné zkušenosti v moderním válčení, což může představovat přímou hrozbu pro bezpečnost Korejského poloostrova. Kim zároveň vyjádřil obavy, že KLDR bude za poskytnutí vojenské pomoci Rusku požadovat pokročilé vojenské technologie, například taktické jaderné zbraně, balistické střely nebo technologie pro jaderné ponorky.

Vláda v Soulu již dříve oznámila, že zvažuje vyslání vojenských pozorovatelů na Ukrajinu, kteří by analyzovali postupy severokorejských jednotek. Ministr Kim toto považuje za příležitost pro lepší pochopení taktiky a fungování severokorejských sil.

Kreml na zprávy o přítomnosti severokorejských vojáků nereagoval přímo. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že rozhodnutí Moskvy je v souladu s dohodou o vzájemné pomoci s KLDR, která umožňuje oboustrannou vojenskou pomoc v případě ohrožení.

Tento vývoj přichází v době, kdy se válka na Ukrajině dostává do kritické fáze. Vstup severokorejských sil do bojů by mohl výrazně změnit situaci na bojišti, a proto oba spojenci – USA a Jižní Korea – varovali před možnými důsledky a vyzvali KLDR, aby své jednotky stáhla.

Generální tajemník NATO Mark Rutte už začátkem týdne potvrdil, že severokorejští vojáci byli vysláni do Ruska a nasazeni v Kurské oblasti. Rutte toto zapojení Severní Koreje označil za „nebezpečné rozšíření ruské války,“ což podle něj představuje významnou eskalaci konfliktu. 

Podle serveru Politico hovořil Rutte o vyslání severokorejských jednotek jako o projevu zoufalství ruského prezidenta Vladimira Putina, jehož vojska od srpna čelí ukrajinské ofenzivě v Kurské oblasti.

"Prohlubující se vojenská spolupráce mezi Ruskem a Severní Koreou představuje hrozbu jak pro indo-pacifickou, tak pro euroatlantickou bezpečnost," uvedl Rutte po setkání s delegací Jižní Koreje v Bruselu.

NATO nyní situaci konzultuje s partnery, včetně Ukrajiny a dalších zemí indo-pacifického regionu, a Rutte plánuje další jednání s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem.

Podle západních představitelů a agentury AP přítomnost tisíců severokorejských vojáků zvýší tlak na ukrajinskou armádu a může vést k eskalaci geopolitického napětí na Korejském poloostrově, v Japonsku i Austrálii.

Rutte navíc připomněl, že více než 600 000 ruských vojáků už bylo zraněno nebo zahynulo ve válce, a tvrdí, že Putin je bez zahraniční podpory neschopný pokračovat v bojích na Ukrajině.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Lloyd J. Austin III

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy