Apokalypsa na Bahamách: Hurikán Dorian ničil vše, co mu stálo v cestě

Hurikán Dorian pokračoval v noci na dnešek v pomalém přechodu přes severní část souostroví Bahamy. Jedna z nejsilnějších atlantických bouří v historii na ostrovech strhávala střechy domů, převracela auta, porážela stromy a stožáry elektrického vedení a způsobila rozsáhlé záplavy, informovala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Hurikán v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň s vichrem o rychlosti téměř 300 kilometrů v hodině. Během noci na dnešek vítr lehce zeslábl na 265 kilometrů za hodinu, úřady na Bahamách ale nabádají občany, aby nadále setrvali v nouzových úkrytech.

Z postižených bahamských ostrovů zatím přichází jen málo zpráv; na řadě míst byly totiž přerušeny dodávky elektřiny a omezený je i přístup k internetu. Dá se ale předpokládat, že hurikán připraví mnoho místních obyvatel o domovy, uvedla agentura AP.

zdroj: YouTube

"Došlo k obrovských škodám na majetku a infrastruktuře. Naštěstí zatím nemáme zprávy o žádných ztrátách na životech," prohlásila v neděli představitelka bahamského ministerstva cestovního ruchu a letectví Joy Jibriluová.

Jako první pocítily dopad hurikánu v neděli bahamské ostrovy Abaco, poté se živel přesunul nad ostrov Grand Bahama. Podle meteorologů bude hurikán pravděpodobně sužovat souostroví až do úterního rána vzhledem k tomu, že postupuje velmi pomalu - rychlostí pouhých 1,6 kilometru za hodinu.

Jibriluová a vládní mluvčí Kevin Harris uvedli, že dostali od obyvatel ostrovů Abaco videonahrávky, na nich jsou vidět domy s chybějícími částmi střech, strhané dráty elektrického vedení a záplavové vody dosahující výšky automobilových střech.

Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco "není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice".

Bouře míří od Baham na západ k americkému pobřeží. Guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster v neděli nařídil evakuaci celého pobřeží státu; opatření se týká 830.000 lidí. O několik hodin později vyhlásil povinnou evakuaci atlantického pobřeží také guvernér státu Georgia Brian Kemp. Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy. Ve všech třech zmíněných státech byl již vyhlášen stav nouze.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V domě v New Jersey se zřítily balkony, desítky zraněných

15.09.2019 08:44 Nejméně 22 lidí utrpělo zranění při zřícení několika dřevěných balkonů z třípatrového domu ve městě…

Otřesný nález v Mexiku: Ve studni objevili pytle s desítkami mrtvol

15.09.2019 08:03 Ostatky, které se našly na počátku září ve studni nedaleko města Guadalajara ve středním Mexiko,…

Horor v USA: 2246 pozůstatků plodů našli u zesnulého doktora v domě

15.09.2019 07:14 Více než 2000 pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z…

USA zabily syna Usámy bin Ládina, potvrdil Trump

14.09.2019 22:18 Aktualizováno Při americké protiteroristické operaci v oblasti Afghánistánu a Pákistánu byl zabit syn již dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama