Apokalypsa na Bahamách: Hurikán Dorian ničil vše, co mu stálo v cestě

Hurikán Dorian pokračoval v noci na dnešek v pomalém přechodu přes severní část souostroví Bahamy. Jedna z nejsilnějších atlantických bouří v historii na ostrovech strhávala střechy domů, převracela auta, porážela stromy a stožáry elektrického vedení a způsobila rozsáhlé záplavy, informovala dnes agentura AP.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Hurikán v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň s vichrem o rychlosti téměř 300 kilometrů v hodině. Během noci na dnešek vítr lehce zeslábl na 265 kilometrů za hodinu, úřady na Bahamách ale nabádají občany, aby nadále setrvali v nouzových úkrytech.

Z postižených bahamských ostrovů zatím přichází jen málo zpráv; na řadě míst byly totiž přerušeny dodávky elektřiny a omezený je i přístup k internetu. Dá se ale předpokládat, že hurikán připraví mnoho místních obyvatel o domovy, uvedla agentura AP.

zdroj: YouTube

"Došlo k obrovských škodám na majetku a infrastruktuře. Naštěstí zatím nemáme zprávy o žádných ztrátách na životech," prohlásila v neděli představitelka bahamského ministerstva cestovního ruchu a letectví Joy Jibriluová.

Jako první pocítily dopad hurikánu v neděli bahamské ostrovy Abaco, poté se živel přesunul nad ostrov Grand Bahama. Podle meteorologů bude hurikán pravděpodobně sužovat souostroví až do úterního rána vzhledem k tomu, že postupuje velmi pomalu - rychlostí pouhých 1,6 kilometru za hodinu.

Jibriluová a vládní mluvčí Kevin Harris uvedli, že dostali od obyvatel ostrovů Abaco videonahrávky, na nich jsou vidět domy s chybějícími částmi střech, strhané dráty elektrického vedení a záplavové vody dosahující výšky automobilových střech.

Bahamský premiér Hubert Minnis prohlásil, že v některých oblastech ostrovů Abaco "není patrný rozdíl mezi tím, kde je oceán a kde začínají silnice".

Bouře míří od Baham na západ k americkému pobřeží. Guvernér Jižní Karolíny Henry McMaster v neděli nařídil evakuaci celého pobřeží státu; opatření se týká 830.000 lidí. O několik hodin později vyhlásil povinnou evakuaci atlantického pobřeží také guvernér státu Georgia Brian Kemp. Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy. Ve všech třech zmíněných státech byl již vyhlášen stav nouze.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, ukázal průzkum

02.04.2020 10:38 Americký prezident Donald Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, jeho kroky nyní…

Koronavirus v USA usmrtil přes 5000 lidí, nejmladší obětí je šestiměsíční…

02.04.2020 07:42 Podle posledních statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse nákaze koronavirem ve Spojených…

USA posílí vojenskou přítomnost v Karibiku, lodě mají operovat blíže u…

02.04.2020 07:33 Spojené státy posílí svoji vojenskou přítomnost v oblasti Karibiku, aby drogové kartely a …

COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Vojáci opouštějí zasaženou letadlovou…

02.04.2020 05:51 Kvůli rozšíření koronaviru na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt kotvící u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy