Kolumbie hlásí první oběti koronaviru, Kuba poslala zdravotníky do Itálie

Kolumbie oznámila první úmrtí na infekci koronavirem. V Ekvádoru rezignovala ministryně zdravotnictví Catalina Andramunoňová a jen několik hodin poté, co úřady uvedly, že bilance nakažených překročila 500 případů. Salvador s Guatemalou v sobotu vyhlásily zákaz vycházení, od kterého si slibují zastavení infekce.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Kuba podle agentury Reuters ohlásila, že vyslala do koronavirem těžce postižené Itálie lékaře a sestry, aby zde s infekcí bojovali.

Komunistická Kuba, která patří k chudým státům, ale je známá svou politikou vysílání zdravotníků do zahraničí na výpomoc, poskytla Itálii na boj s koronavirem 52 doktorů a sester. Za poslední dny je to šestý zdravotnický sbor poskytnutý do tažení proti infekci. Havana nyní podle Reuters zdravotníky poskytla také Venezuele, Nikarague, Jamajce, Surinamu a Grenadě.

Kolumbijské ministerstvo zdravotnictví v sobotu místního času (v noci na dnešek SEČ) oznámilo, že v zemi zemřel první pacient infikovaný koronavirem. Obětí byl podle Reuters 58letý muž, který pracoval jako taxikář v pobřežním městě Cartagena na severu země. Kolumbie doposud eviduje 210 případů nemoci COVID-19, kterou koronaviru způsobuje.

Kvůli opatřením spojeným s bojem proti koronaviru v noci na dnešek vypukly v několika kolumbijských věznicích nepokoje. Vězni se při nich dožadovali zrušení zákazu návštěv. Agentura DPA s odvoláním na místní média uvedla, že z věznic byla slyšet střelba a hlášeni jsou i zranění. Podrobnější informace o průběhu nepokojů či možných obětech úřady dosud nezveřejnily.

Chile dnes oznámilo celostátní zákaz nočního vycházení, které má ztížit šíření koronaviru. Potvrzeno bylo v této jihoamerické zemi již 632 případů nákazy, z toho 95 za posledních 24 hodin. Co do počtu nakažených se Chile řadí k nejvíce postiženým zemím v Latinské Americe.

Ekvádor v sobotu oznámil, že se dosud v zemi nakazilo 532 lidí, z nichž sedm zemřelo. Jen několik hodin poté dala svou funkci k dispozici ministryně zdravotnictví Andramunoňová. Její funkci převzal lékař Juan Carlos Zevallos. V úřadu skončil také ministr práce Andrés Madero.

Andramunoňová v posledních dnech čelila tlaku kvůli nedostatku ochranných prostředků pro zdravotníky a také kritice za nedostatečné prosazování preventivních pravidel, neboť řada lidí nerespektuje omezení pohybu.

V pondělí ekvádorská vláda v zemi vyhlásila stav nouze, uzavřela na dva týdny hranice, zakázala cestovatelům vstup do země a jako preventivní opatření proti šíření nákazy vyhlásila noční zákaz vycházení a omezila pohyb obyvatel.

Salvadorský prezident Nayib Bukele nařídil, že karanténa potrvá 30 dní. Opatření označil za obtěžující, ale nezbytné. Během zákazu vycházení jsou povoleny cesty na nákup, které může vykonat jen jeden z členů domácnosti. Tato země dosud eviduje tři nakažené.

Guatemalský prezident Alejandro Giammattei omezil zákaz vycházení na osm dní. Omezení, které platí ode dneška, lidem nařizuje zůstat doma vždy od 16:00 do 4:00 následujícího dnes. "Není jednoduché rozhodovat a není jednoduché cítit na svých bedrech odpovědnost za 18 milionů (obyvatel)," řekl Giammattei. Guatemala zaznamenala 17 případů nemoci včetně jednoho mrtvého.

S koronavirem se potýkají i další středoamerické země. Doposud evidují Honduras 26 infekcí, Nikaragua dva nakažené, Panama 245 případů a Kostarika 117 případů.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst nakažených je masivní. Denně přibývá 100 000 případů, čísla jsou…

06.06.2020 22:19 Aktualizováno Pandemie koronaviru není na ústupu ani zdaleka. Naopak, v posledních týdnech počet nakažených strmě…

V Brazílii výrazně přibývá nakažených, vláda reviduje data

06.06.2020 21:06 V Brazílii už několik dní v řadě přibývá za den kolem 30.000 potvrzených případů nákazy koronavirem…

V Buffalu byli obviněni policisté,kteří zranili 75letého demonstranta

06.06.2020 18:27 Z ublížení na zdraví obvinili dnes dva policisty z amerického města Buffalo, kteří tento týden při…

V Minneapolisu chtějí kvůli Floydovi zákaz škrtících chvatů

06.06.2020 17:39 V americkém Minneapolisu se radnice chystá policii zakázat užívání škrtících chvatů poté, co místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy