Čtyři děti přežily 40 dní v amazonské džungli po pádu letadla

V Kolumbii se po 40 dnech našly čtyři děti, které se po pádu malého letadla ztratily v amazonské džungli. Oznámil to kolumbijský prezident Gustavo Petro. Děti ve věku jeden, čtyři, devět a 13 let zachránila armáda nedaleko místa nehody letadla, napsala CNN.

"Radost pro celou zemi! Čtyři děti, které se ztratily v kolumbijské džungli, byly nalezeny živé," napsal prezident na twitteru. V letadle byli kromě dětí tři dospělí, a to včetně matky dětí a pilota. Letadlo Cessna 206 se zřítilo 1. května. Dospělí při havárii zemřeli a jejich těla byla nalezena v troskách.

Podle informací poskytnutých ozbrojenými silami byli sourozenci v pátek nalezeni v kolumbijském departementu Caquetá. Vojenští lékaři, kteří byli součástí pátracího týmu, se nejprve postarali o jejich zdravotní stav. Fotografie, které byly sdíleny kolumbijskou armádou, naznačují, že děti jsou vyčerpané.

Děti pocházejí z domorodé komunity, což pravděpodobně hrálo roli při jejich přežití v džungli po tak dlouhou dobu. Během pátrání byly objeveny různé stopy, včetně provizorních přístřešků a zbytků snědeného ovoce. Celý průběh mise nazvané Operace Naděje, byl sledován s napětím celou kolumbijskou veřejností.

"Děti byly spolu. Jsou oslabené a budou podrobeny lékařské prohlídce," uvedl prezident Petro před novináři. "Jsem velmi šťastný, že byly nalezeny," dodal. Předseda původně informoval o nalezení dětí již 17. května, ale později tuto zprávu odvolal.

"Učinili jsme vše, co bylo nutné, abychom nemožné udělali možným. Nasadili jsme satelity a letadla, která shazovala potraviny a letáky," uvedl generál Pedro Sánchez, velitel Společného vojenského velitelství pro speciální operace na letecké základně v Bogotě.

Jejich babička María Fátima Valencia řekla, že je „všechny obejme“ a „všem poděkuje“, jakmile se znovu shledají ve svém domovském městě Villavicencio, kde žijí.

Lékaři před leteckým transportem do hlavního města Bogoty provedli důkladné vyšetření dětí, které na fotografii působily pohuble.

Na palubě letadla poskytovali péči celkem čtyři zdravotníci, včetně dětského lékaře a neonatologa, jak uvedlo Kolumbijské letectvo.

"Doufáme, že zítra budou ošetřeni ve vojenské nemocnici," řekl ministr obrany Ivan Velasquez v pátek večer a chválil kolumbijskou armádu a domorodé komunity za pomoc při jejich hledání.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 
V Kolumbii našli čtyři děti, které po pádu letadla přežily dva týdny v džungli

Samy v džungli strávily 17 dní: 4 děti přežily havárii letadla

V pralese na jihu Kolumbie byli ve středu nalezeny čtyři děti včetně jedenáctiměsíční kojence, kteří přežili pád malého letadla před více než dvěma týdny. K této informaci se vyjádřil kolumbijský prezident Gustavo Petro. Bohužel, dospělí cestující, včetně matky dětí, které se nacházely na palubě letounu Cessna 206, tragickou nehodu nepřežili, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Kolumbie Letecké nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy