KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit nebudou

KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46. prezidentem Spojených států. Byť inaugurační ceremoniál sužovaly zvýšené obavy o bezpečnost nastávajícího prezidenta spolu s pandemií koronaviru, nic nemohlo přebít historický význam tohoto dne.

Úderem středečního poledne oficiálně skončilo první a zároveň poslední období prezidenta Donalda Trumpa. Stalo se tak právě ve chvíli, kdy Joe Biden s pravou rukou položenou na Bibli složil slavnostní slib a stal se tak v pořadí již 46. prezidentem Spojených států. Inaugurační ceremoniál byl letos jiný, netradiční a přítomnost jednotek národní gardy připomínala následky útoku na Kapitol z 6. ledna. 

Ani atmosféra nebyla stejná. Kvůli pandemii koronaviru byl park National Mall prázdný. Nebyly slyšet jásající davy rozpínající se daleko za Washingtonův monument. Okolní ulice obklopovali pouze policisté, armáda a reportéři. Před západním křídlem Kapitolu se shromáždili vládní činitelé. Ale již za nedlouho po příchodu nastávající viceprezidentky Kamaly Harrisové byl v tvářích zúčastněných vidět znatelný oddych.

Historický podtext tohoto momentu umocnilo uvedení Harrisové do úřadu Soniou Sotomayorovou jakožto první hispánskou a latinskoamerickou ústavní soudkyní v historii Spojených států. Harrisová nejenže bude teprve první ženou na postu viceprezidenta a zároveň první Afroameričankou a asijskou Američankou v úřadu, ale stala se i inspirací pro mnoho mladých dívek po celém světě. 

Nic není nemožné, jak ostatně naznačil později i prezident Biden ve svém projevu. Jakoby se Spojené státy na chvíli vrátily do roku 2008. Tomu ostatně nahrávala i přítomnost Obamových a tíha okolností nápadně připomínající Obamovy první dny v úřadu. Na to si pochopitelně Joe Biden pamatuje velmi dobře, neboť právě tehdy stál na místě Harrisové on, po boku prvního afro-amerického prezidenta v historii země. 

I tehdy Ameriku sužovala ekonomická krize, země i vládní představitelé byli rozděleni do dvou táborů, společnost se začala měnit. Kdo jiný by tedy měl mít v podobných situacích více zkušeností než právě Joe Biden? Jako viceprezident zažil, co nastane, pokud protistrana přestane spolupracovat. Jako letitý senátor se zúčastnil jednání a hlasování o těch nejdůležitějších legislativních rozhodnutích, která formovala Ameriku. Pokud tedy existuje člověk, který po čtyřech letech Donalda Trumpa znovu dokáže najít konsensus mezi oběma politickými stranami, je to právě Joe Biden.

To ostatně dokázal i ve svém projevu. Ten byl podobně jako průběh celé inaugurace vcelku netradiční v porovnání s projevy, které jsme měli možnost slyšet od jeho předchůdců. Velkým tématem byly jednota, důvěra, pravda a demokracie. I tím se přiblížil někdejšímu projevu Baracka Obamy, který ve své řeči několikrát zmínil nezbytnost hodnot jako pokora, tolerance, jednota a demokracie. Žádný prezident před ním ovšem ve svém inauguračním projevu nezmínil nadřazenost bílé rasy. Jeho předchůdci Obama, Bush a Clinton sice zmínili problém přetrvávajícího rasismu, nikdo z nich ale specifičtější nebyl. Biden zároveň nevěnoval jedinou větu Donaldu Trumpovi.

Historickou roli této inaugurace a Bidenův projev, ve kterém neopomněl ani jedny z nejvýznamnějších osobností Spojených států nesoucí ohromný podíl v boji za lidská práva, Abrahama Lincolna a Martina Luthera Kinga, doplnila svou básní teprve dvaadvacetiletá básnířka Amanda Gormanová. V ní popsala zemi věřící v demokracii, pravdu a naději: ,,Světlo je tu stále, jen pokud jsme natolik stateční, abychom ho viděli. Jen pokud jsme natolik stateční, abychom jím byli.“ 

Ve svém projevu prezident Biden prezidenta Lincolna citoval doslova, řekl: ,,Vkládám do toho svou duši,“ stejně jako Lincoln při podpisu Proklamace emancipace. O tom, že Joe Biden hodlá svému poslání obětovat vše a svému slibu i patřičně dostát, pochybuje málokdo. Ať už jeho politickou kariéru definuje cokoli, v první řadě je to umění naslouchat a velkorysost. Na tom by se snad shodla i řada republikánů, kteří měli tu možnost s ním v minulosti pracovat.

O tom ostatně svědčilo i velmi vřelé přivítání Bidena a Harrisové krátce po inauguraci ze strany Kevina McCarthyho, lídra republikánské menšiny ve Sněmovně. Jak ale McCarthy sám uvedl, lidé je budou soudit podle činů, ne podle slov. Nálada ve Washingtonu se ve středu zdála uvolněná, jakoby s Donaldem Trumpem zmizelo ono napětí, které poslední čtyři roky svíralo zdi Kapitolu. Na druhou stranu nelze očekávat, že prezident Biden s republikány najde společnou řeč přes noc.

Ani s demokraty, kteří nyní kontrolují obě komory Kongresu, to nebude tak jednoduché. Najít podporu mezi progresivisty, liberály nebo umírněnějšími demokraty bude také vyžadovat trpělivost a umění kompromisu. Chování některých republikánů včetně bývalého viceprezidenta Mika Pence, který se svou manželkou na Bidenovu inauguraci na rozdíl od Donalda Trumpa dorazil, při nejmenším nasvědčuje tomu, že víra ve spolupráci v alespoň některých oblastech politiky není zcela ztracená. Otázkou ovšem zůstává, zda tento optimismus přežije impeachment.

Související

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Joe Biden Kamala Harrisová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy