Koronavirus se nedaří zastavit. Státy v USA zavírají pláže, bary či kina

Spojeným státům se nedaří zastavit šíření koronaviru, nové případy nemoci covid-19 rychle přibývají. Rekordy hlásí například Kalifornie. Americké státy ve snaze dostat epidemii pod kontrolu obnovují karanténní opatření a zavádějí povinné nošení roušek.

V USA, kde žije 330 milionů obyvatel, se dosud podle Univerzity Johnse Hopkinse nakazilo takřka 2,6 milionu lidí, z nichž 126.000 komplikacím souvisejícím s infekcí podlehlo. Agentura Reuters srovnala týdenní údaje a zjistila, že se v minulém týdnu ve srovnání s předchozími sedmi dny v USA počet nových případů zvýšil o 46 procent.

V 21 amerických státech je přitom míra nákazy vyšší než úroveň, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za znepokojivou. Zatímco předminulý týden se vrátilo jako pozitivní pět procent provedených testů, minulý týden to bylo sedm procent. WHO považuje za znepokojivé, pokud míra pozitivních testů přesáhne pět procent. Z podrobnějšího rozboru vyplývá, že stát Arizona měl minulý týden 24 procent pozitivních testů, Florida 16 procent a Nevada, Jižní Karolína a Texas po 15 procentech.

Počet nových případů se ve srovnání s předchozím týdnem zvýšil v 31 státech - na Floridě, v Louisianě, Idahu a ve státě Washington to byl více než dvojnásobek.

Arizonský guvernér Doug Ducey v pondělí nařídil uzavřít bary, noční kluby, tělocvičny, kina a vodní centra na nejméně 30 dní. Od tohoto opatření si slibuje zpomalení růstu nových případů nemoci covid-19. Uvedl také, že veřejné školy nezačnou fungovat dříve než 17. srpna.

Uzavření barů a hospod počínaje 1. červencem nařídil také kalifornský okres San Diego. Opatření zpřísňují i další regiony v Kalifornii, která podle propočtu Reuters za pondělí zaznamenala rekordní přírůstek nemocných od počátku pandemie. Reuters uvedl, že nově přibylo nejméně 7418 případů a že tato bilance není konečná, neboť ještě nejsou dostupná data za všech okresů. Například v okrese Los Angeles bylo za poslední den evidováno přes 2900 případů covidu-19, což je denní rekord.

Los Angeles od 3. do 6. července uzavře všechny pláže a také plážové promenády včetně přilehlých cyklostezek, za porušení vstupu bude hrozit pokuta až tisíc dolarů (24.000 korun). Město tak chce zabránit tomu, aby lidé víkend s oslavou Dne nezávislosti trávili na přeplněných plážích.

Nevadský guvernér Steve Sisolak pozastavil uvolňování protikoronavirových opatření. Nevada tak nejméně do konce července zůstane v přechodné fázi a pokud se situace nezlepší, nebo dokonce zhorší, je Sisolak připraven podniknout rázné kroky.

V Kansasu guvernérka Laura Kellyová oznámila, že podepíše dekret, který většině obyvatel tohoto státu USA nařídí nošení roušek na veřejnosti. Opatření, které začne platit od pátku, bude roušky vyžadovat v obchodech a na místech, kde nebude možné dodržovat vzájemný odstup nejméně šesti stop (1,8 metru), a to nejen ve vnitřních prostorách, ale také venku.

Povinné roušky zavedla například floridská města Miami Beach či Jacksonville či okres Jefferson v Louisianě. Americká média uvádějí, že roušky alespoň nějakým způsobem vyžaduje 45 z 50 amerických států a také v hlavním městě Washingtonu, plošně jsou povinné v 18 z nich, mimo jiné v New Yorku, Marylandu, New Jersey či Pensylvánii. Naopak Iowa, Montana, Jižní Dakota, Wisconsin a Utah nosit roušky po obyvatelích nechtějí, ačkoli Utah tuto ochranu důrazně doporučuje.

Povinné nošení roušek se nyní v USA stalo aktuálním tématem. Newyorský guvernér Andrew Cuomo, jehož stát byl ještě před několika týdny hlavním ohniskem epidemie v zemi, vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby exekutivním nařízením přikázal nošení roušek. Cuomo na prezidenta rovněž apeloval, aby sám šel příkladem a roušku si nasadil. Trump není příznivcem roušek a jejich nošení ponechává na osobním rozhodnutí každého, uvedl Bílý dům s tím, že prezident zároveň nemá problém s příkazy místních samospráv.

Související

John Kirby, koordinátor strategické komunikace Národní bezpečnostní rady

Íránský útok na Izrael byl podle USA trapným neúspěchem

Masivní dronový a raketový útok Íránu na Izrael byl "velkolepým a trapným neúspěchem", uvedl v pondělí Bílý dům. S tímto prohlášením přišel den poté, co americké jednotky pomohly Izraeli sestřelit většinu raket a bezpilotních letadel vypálených Teheránem.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) pláž Andrew Cuomo (New York) Kalifornie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy