Koronavirus ukázal, jakým problémem je obezita. Lékař navrhuje razantní řešení

NÁZOR - Většina lidí již pochopila, že staří lidé jsou mimořádně ohrožení nemocí covid-19, ale studie pacientů z Francie, Itálie, Číny a Spojených států identifikovaly chronické podmínky, které ohrožují také mladší osoby, upozorňuje americký internista Kermit Jones v komentáři pro server Guardian. Dodává, že téměř na vrcholu tohoto seznamu je obezita.

Obezita přerostla ve zdravotní krizi

Při snaze chránit se během současné pandemie a přípravě na další si musí zdravotníci jasně uvědomit spojitosti mezi obezitou a covid-19, nabádá lékař. Deklaruje, že obezita zvyšuje riziko respiračního selhání, ovlivňuje imunitní systém a může vést k chronickým zánětům, které se v případě nákazy novým koronavirem vymknou kontrole.

V souvislosti s koronavirem je nutné pohlížet na obezitu nikoliv jako na pouhou nemoc, ale také jako na zdravotní krizi, konstatuje Jones. Přiznává, že za svou praxi si uvědomil, nakolik je pro některé pacienty těžké přijmou zdravější životní styl, tudíž tato cesta vyžaduje především radikální změnu ve vztahu lékaře s pacientem.

"Pravdou je, že většina mých pacientů ví, co potřebuje, dříve než vkročí do mé ordinace," pokračuje internista. Uvádí, že pacientům bylo již předtím nespočetkrát doporučeno zhubnout, ale nevědí jak a často se tážou, co mají vlastně jíst, jak mají cvičit a zda by měli zkusit podpůrné přípravky.

Jones přiznává, že ve většině případů pacienti opouštějí ordinaci bez odpovědi, protože lékaři zkrátka nemají dost času, aby jim ji poskytli a ani nejlepší lékař na světě nedokáže během dvacetiminutové konzultace, která probíhá jednou, dvakrát do roka, změnit a potenciálně zachránit pacientův život.

Lékaři a pacienti se tak při zvládání chronických nemocí uchylují k zoufalému postupu, poukazuje internista. Vysvětluje, že po letech obecných slov o potřebě změnit životní styl je pacientům diagnostikována chronická choroba a následně probíhá intenzivní snaha zabránit jejím nezvratným důsledkům, ale lékaři i v této fázi často nabízejí jen obecné rady, které již nestačí a nevedou k velkému rozdílu.  

Ve světle spojení mezi obezitou a smrtícími nákazami jako covid-19 je třeba přístup zlepšit, nabádá Jones. Lékaři by podle něj měli mít mnohem více času na pacienty, aby s nimi připravili strategii úpravy životního stylu zahrnující detailní program její realizace.

Návrat k normálu nestačí

"Pokud to zní příliš dobře, aby to byla pravda, podívejme se na současnou strategii (ve vztahu) lékař-pacient u relativně komplexních chronických nemocí jako diabetes druhého typu," pokračuje internista. Poukazuje, že pacienti, jejichž hladina cukru v krvi je výrazně nad limitem, by měli chodit k lékaři každé tři měsíce, ale jelikož jejich problémy bývají komplexní, léčba si žádá vyšší úhrady a delší sezení s lékařem.

U obezity je tak klíčový včasný zásah, protože za předpokladu, že pacient dokáže změnit životní styl předtím, než se projeví dopady chronické choroby, má mnohem větší šanci na delší, zdravější život, bez ohledu na covid-19, zdůrazňuje Jones. Upozorňuje, že taková změna ale vyžaduje intenzivní vztah lékaře s pacientem, který jde dál než k běžným pobídkám k dietě a pohybu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pacienti potřebují personalizované lékařské rady, které odpovídají jejich metabolismu, tělesné stavbě a dalším individuálním faktorům, uvádí lékař. Stejně tak podle něj pacienti potřebují na míru šitý režim pohybu a podpůrné nástroje jako aplikace pro sledování příjmu potravin a jeho optimalizaci.

Pacienti si také zaslouží prostor, aby lékařům poskytli hluboké informace o svém okolí a návycích, na základě čehož se jim může dostat lékařské rady vycházející z potřebného kontextu, konstatuje internista. Dodává, že zajisté nejde o nejvýdělečnější způsob léčby, ale pacienti, kterým hrozí obezita, jej potřebují.

Je také potřeba, aby fungovaly preventivní zdravotní programy, přičemž jednotlivé státy by měly přijít s daňovými pobídkami pro firmy, které umožňují svým zaměstnancům alespoň pět hodin v týdnu cvičit během pracovní doby, míní Jones. Soudí, že vhodné by byly i daňové slevy pro jedince, kteří žijí zdravým životním stylem a udržují se v kondici, přičemž modelem pro takový postup by mohla být existující podpora využívání čisté energie.

"Návrat k normálu nestačí. Jednou z nejlepších věcí, které můžeme udělat v přípravě na další pandemii, je zabránit chronickým nemocem, dříve než propuknout," deklaruje lékař. Konstatuje, že zdravotníci složili přísahu, že budou pomáhat a radit pacientům, a nyní je třeba, aby se epidemie obezity - nejen ve Spojených státech - dostala pod kontrolu.

Související

Více souvisejících

obezita, nadváha, hubnutí Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

TikTok, ilustrační foto

Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci

Čínská sociální platforma Xiaohongshu, známá také jako RedNote, se stává útočištěm pro americké uživatele TikToku, kteří čelí blížícímu se zákazu této populární aplikace v USA. Tento přesun však odhaluje kulturní a politické rozdíly mezi západními a čínskými standardy obsahu, což vede k prvnímu setkání mnoha Američanů s přísnou čínskou cenzurou, píše CNN.

před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat

Prezident Donald Trump nařídil přejmenování Mexického zálivu na "Americký záliv" v rámci svého exekutivního nařízení "Obnova názvů, které ctí americkou velikost". Toto rozhodnutí ovšem vyvolává mnoho otázek ohledně toho, co přesně může prezident USA v této záležitosti změnit a jaký bude mít toto opatření dopad na mezinárodní úrovni. Odpověď na ně je ale vcelku jednoduchá, pro svět se prakticky nic nemění.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Martin Jirušek

EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří

Evropská unie čelí období nejistoty. Nový americký prezident Donald Trump opakovaně pohrozil zavedením vysokých na evropské výrobky, což by mohlo vážně zasáhnout unijní ekonomiku. Podle odborníka na mezinárodní vztahy Martina Jiruška z brněnské Masarykovy univerzity nemusí být důvod k panice. Podle něj se EU nesmí bát vyjednávat tvrdě, neboť je „bohatým a atraktivním trhem a tuto svoji váhu se musí naučit používat“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?

Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin posílili své již tak blízké vztahy během videokonference, která proběhla několik hodin po inauguraci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Si Ťin-pching vyjádřil odhodlání posunout vztahy mezi Čínou a Ruskem na novou úroveň a zdůraznil stabilitu a odolnost jejich partnerství tváří v tvář vnějším nejistotám.

před 5 hodinami

Při tragickém požáru zemřely desítky lidí

Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá

Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

včera

Petr Hannig

Zemřel producent a politik Petr Hannig

Den po 79. narozeninách zemřel hudební producent a politik Petr Hannig. Informoval o tom deník Blesk s odvoláním na jeho dlouholetou přítelkyni. Hannig stál například za vzestupem zpěvačky Lucie Bílé. 

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Starostové v čele s Rakušanem sbírají podpisy od občanů. Poslední setkání proběhlo v kavárně

Hnutí Starostové a nezávislí začalo svou kampaň k podzimním parlamentním volbám už minulý týden. Kandidáti se pravidelně setkávají s občany, aby sbírali podpisy, které ovlivní jejich umístění na kandidátkách. Předseda hnutí Vít Rakušan se nedávno setkal s voliči v Brandýse nad Labem, kde si vyměnil názory a diskutoval o jejich očekáváních.

včera

včera

včera

Útočníka ze školy v Rudolfově poslal soud do ústavu. Je podezřelý z pokusu o vraždu

Policie pokročila s případem nevydařeného pondělního útoku žáka na učitelku v základní škole v Rudolfově u Českých Budějovic. Nezletilý chlapec, který je podezřelý z pokusu o vraždu, byl v úterý na základě soudního rozhodnutí umístěn do diagnostického ústavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy