Nápor covidu-19 v USA maří start školního roku

Rychlé šíření koronaviru na jihu Spojených států narušuje začátek nového školního roku. Jen ve státě Mississippi během několika prvních dní od obnovení výuky nařídili karanténu více než 20.000 školáků, v Texasu a Georgii některé školy dočasně zavřely, informovala zpravodajská společnost BBC.

Kromě toho pokračují tahanice kolem nařizování roušek na školách, které některé jižní státy zakázaly. Pozitivní test na koronavirus ve čtvrtek oznámili tři američtí senátoři, včetně zástupce Mississippi Rogera Wickera.

V USA od začátku července roste průměrný počet nově hlášených nákaz, který se tento týden poprvé od února dostal nad 140.000 za den. Výrazně už vzrostly také přírůstky u bilance obětí covidu-19, přičemž ve čtvrtek podle deníku The New York Times (NYT) úřady v zemi s 330 miliony obyvateli oznámily celkem 1734 úmrtí, což je u daného zdroje nejvyšší denní součet za více než čtyři měsíce. Zasažený je především jihovýchod země, ve státě Alabama nemocnice ve středu oznámily, že nemají žádná volná místa na jednotkách intenzivní péče.

Za absence přísných restrikcí má kromě zdravotnictví vážné problémy i školství, neboť v srpnu v mnoha státech začíná nový školní rok. V Mississippi se za první týden výuky covid-19 potvrdil u přibližně 4500 dětí a více než 20.000 se muselo uchýlit do izolace kvůli kontaktu s nakaženými. To je asi pět procent všech žáků, vyplývá z dat státního ministerstva zdravotnictví. "Zachází to dál, než co jsme zažívali... když jsme byli na předchozím vrcholu, co se týče dopadu na školy," uvedl státní epidemiolog Paul Byers.

Se 36 procenty plně naočkovaných obyvatel je Mississippi hned za Alabamou druhým nejméně proočkovaným státem v USA, vývoj v místním školství ale není ojedinělým úkazem, píše BBC. Ve floridském okrese Hillsborough se počet žáků a zaměstnanců s nařízenou karanténou za několik dní školy dostal nad 10.000, v karanténě jsou i tisíce školáků v Louisianě či Tennessee. Okres Ware v Georgii po "prudkém nárůstu" počtu nakažených uzavřel všechny státní školy, zatímco šíření infekce donutilo k uzavírkám několik školních okrsků v Texasu.

Situaci na některých místech komplikují spory kolem roušek poté, co několik států s republikánským vedením zakázalo lokálním orgánům jejich nošení nařizovat. "Bitva o roušky na školách na Floridě ve čtvrtek dál nabírala obrátky," hlásil list Miami Herald. Reagoval na krok okresního soudce, který se rozhodl umožnit projednání stížnosti na guvernéra Rona DeSantise v souvislosti s jeho dekretem proti nařizování roušek na školách. Verdikt přišel den poté, co se další tři okresní školní rady navzdory guvernérově vyhlášce rozhodly začít roušky vyžadovat. Povinnost mít ve škole zakryté dýchací cesty se tak nově podle Miami Herald týká asi milionu floridských studentů, pakliže nemají potvrzení o nároku na výjimku.

Podobný příběh se odehrává v Texasu, kde se zákaz guvernéra Grega Abbotta dostal k nejvyššímu soudu. Ten ve čtvrtek vydal provizorní příkaz, který umožňuje školám používání roušek vyžadovat. Podle agentury AP mezitím zakrývání dýchacích cest nařídili lídři sedmi okresů a 48 školských okrsků.

I Florida a Texas registrují za poslední týdny dramatické zhoršení epidemické situace, přičemž zdravotníci při šíření koronavirové mutace delta pozorují nižší průměrný věk hospitalizovaných než v předchozích vlnách epidemie. Děti končí s covidem-19 v nemocnici velmi zřídka, počet hospitalizací mezi nejmladšími nicméně tento měsíc dosáhl nového rekordu. Pro děti do 12 let zatím není v USA schválené očkování proti covidu-19.

Očkovaní naopak byli všichni tři američtí senátoři, kteří ve čtvrtek ohlásili, že měli pozitivní test na koronavirus. "Jakkoli se necítím skvěle, rozhodně se cítím mnohem lépe, než bych se cítil bez vakcíny," uvedl nezávislý senátor státu Maine Angus King. Kromě něj a republikána Wickera byl nově s pozitivním výsledkem testován ještě demokrat John Hickenlooper. Z vrcholných politiků v USA v poslední době stejný osud potkal republikánského senátora Lindseyho Grahama a texaského guvernéra Abbotta.

Související

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

včera

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

včera

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

včera

Jarní počasí ukáže příjemnou tvář, vyplývá z týdenní předpovědi

Příjemné jarní počasí můžete očekávat od právě začínajícího týdne na přelomu dubna a května. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty vystoupají přes 20 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy