Návrat dětí do škol? Američtí akademici naznačili, kde leží bezpečná hranice

NÁZOR - Zjistili jsme, že školy mohou otevřít pro prezenční výuku, aniž by v lokalitě zesílilo šíření nemoci covid-19, pokud jsou počty nakažených relativně nízké. V komentáři pro server The Conversation to tvrdí profesor ekonomie Scott Iberman a profesorka ekonomie Katharine Strunková z Michiganské státní univerzity a datový analytik Dan Goldhaber z Washingtonské univerzity. Deklarují, že nákaza se naopak rozšíří, je-li v oblasti více než 21 případů na 100 tisíc obyvatel.

Velká myšlenka

Autoři komentáře staví svůj závěr na datech z amerických států Michigan a Washington z rozmezí září až prosince 2020, které umožnily jednotlivým okresům rozhodnout, zda povolí prezenční výuku, díky čemž lze pozorovat, jak jednotlivá rozhodnutí ovlivnila počet případů nákazy koronavirem v oblasti.

"Je to těžké určit, protože na vině mohou být další faktory, například omezování kontaktů a nošení roušek," přiznávají ekonomové a datový analytik. Poukazují, že se může zdát, že prezenční výuka vede k šíření covidu-19, ale ve skutečnosti se tak děje díky dodržování, resp. absenci bezpečnostních opatření, především v případě, že konkrétní oblast je ochotnější poslat žáky zpět do škol.

S tímto se Iberman, Strunková a Goldhaber pokusili vypořádat tím, že do statistické analýzy zahrnuli informace, jako je míra nošení roušek v oblasti a politická orientace okresu ve volbách v roce 2016, která je důležitým faktorem, protože republikáni zjevně dodržují protiepidemiologická opatření méně než demokraté, a stejně tak více podporují prezenční výuku navzdory pandemii.

Akademici zjistili, že koronavirus se pravděpodobně ve školách do jisté míry šíří, ale jeho šíření může zkrátka kopírovat to, co probíhá v dané lokalitě, a děti i učitelé se zřejmě nenakazí ve školní budově pravděpodobněji než jinde, spíše naopak.

Proč je to důležité?

"Většina (zkoumaných) okresů uzavřela brány tamních škol v březnu a neotevřela je po zbytek školního roku, místo toho nabídla žákům distanční výuku," pokračují autoři komentáře. Zdůrazňují, že zároveň rostou důkazy o tom, že distanční výuka příliš nefunguje, především v případě žáků z nízkopříjmových rodin a rodin etnických menšin.

S ohledem na tyto výzvy se mnoho michiganských a washingtonských okresů rozhodlo na podzim nabídnout hybridní výuku, ale jak začal počet případů covidu-19 růst, některé - například v okolí Chicaga - čelí obtížné volbě, zda školy skutečně otevřít, případně nechat otevřené, konstatují Iberman, Strunková a Goldhaber. Dodávají, že doteď neměly úřady data, z nichž by mohly vycházet, a tak je jejich studie prvním vědeckým podkladem, se kterým můžou američtí politici operovat při svém těžkém rozhodování.

Co stále nevíme?

Trojice expertů poskytuje konkrétní odhady, kdy je počet případů covidu-19 natolik vysoký, že otevření škol přispěje k dalšímu šíření viru, ale varuje, že by k takovému kroku mělo přistupovat opatrně, jelikož statistické odhady mohou vykazovat chyby.

Důležité tak není soustředit se na konkrétní číslo, ale pochopit, že existuje hranice, kdy prezenční výuka začne přispívat ke komunitnímu šíření koronaviru, deklarují autoři komentáře. Dodávají, že roli navíc hraje zřejmě i způsob, jakým školy fungují a jaká bezpečnostní opatření přijmout.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Školy mohou například vrátit (do lavic) pouze část studentů, vyžadovat nošení roušek a udržovat několikametrový rozestup mezi lavicemi," píšou odborníci. Věří, že taková opatření zřejmě snižují přenos viru, avšak nelze posoudit, nakolik pomáhají ve skutečnosti, jelikož nejsou dostupné informace o předpisech jednotlivých škol a jejich případném dodržování.

Jaké další výzkumy probíhají?

Již vzniklo několik studií o tom, jak covid-19 ovlivňuje učení, připomínají Iberman, Strunková a Goldhaber. Podotýkají, že ze závěrů vyplývá, že pandemie poškozuje mnohem více vzdělání žáků z řad nízkopřijmových rodin a etnických menšin.

Neproběhl ale výraznější výzkum toho, jak se covid-19 ve školách šíří, upozorňují autoři komentáře. Poukazují, že podle jedné studie existuje spojitost mezi uzavřením škol na jaře loňského roku a poklesem počtu koronavirových úmrtí, avšak v té době došlo také k přijetí dalších opatření k omezení mezilidských kontaktů, tudíž role uzavření škol není zcela jasná.

Nová studie vývoje hospitalizací dospěla k podobným závěrům, jaké přinesli Iberman, Strunková a Goldhaber. Ty znějí, že prezenční výuka vede k většímu počtu hospitalizovaných, pokud je v lokalitě obecně velký počet nákaz, ale nelze najít žádnou korelaci mezi prezenční výukou a počtem pacientů v nemocnicích, je-li počet nákaz v oblasti celkově nízký.  

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Koalici Spolu utíkají voliči, třetina by jim už hlas nedala. Volby by jasně vyhrálo ANO

Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by v únoru 2025 vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů. Na druhém místě by skončila koalice Spolu, která by získala 18,5 procenta. Třetí příčku by obsadilo hnutí STAN s 10 procenty. Do Sněmovny by se dostalo celkem sedm politických subjektů, přičemž další strany by nepřekročily nutnou pětiprocentní hranici.

Aktualizováno před 16 minutami

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar zasáhla dvě mohutná zemětřesení. Záběry z místa budí hrůzu, budovy padaly až v Thajsku

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog už eviduje první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude vysoký zejména v Myanmaru. O českých obětech zatím informace nejsou.

před 32 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin požaduje na Ukrajině přechodnou vládu pod dohledem OSN. Pak bude jednat o míru

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl zřízení přechodné vlády na Ukrajině pod záštitou Organizace spojených národů (OSN), která by dohlížela na zemi až do uspořádání demokratických voleb. Putin uvedl, že tento krok by mohl otevřít cestu k mírovým jednáním a umožnit vznik „kompetentní vlády“, s níž by Rusko bylo ochotno uzavřít mírovou dohodu. Podle ruské státní agentury TASS by takové dokumenty měly být „uznávány po celém světě jako legitimní, spolehlivé a stabilní“.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Praha - Petřínská rozhledna

Počasí se bude na začátku dubna držet jasného trendu

Příští týden už začne duben, v jehož úvodu se bude den ode dne oteplovat. V závěru pracovního týdne by už maximální teploty měly atakovat dvacítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Play-Off Sparta vs. Třinec

Jsou přibývající excesy hokejových fanoušků projevem úpadku české společnosti?

Možná bude tento článek vyznívat, že už stárnu (což je samozřejmě pravda) a čím dál víc tak vzpomínám na dřívější (dle mého soudu v mnohém normálnější) svět, ale to, co se poslední dobou děje na extraligových stadionech, mně radost nedělá a pokud proti tomu něco jako společnost neuděláme, bojím se, kam se naše společnost bude řítit. Řeč je o několika nevídaných excesech ze strany hokejových fanoušků. Tedy pardon, „fanoušků“.

včera

včera

včera

včera

včera

Policie Nizozemí

Útok nožem v centru Amsterdamu. Policie hlásí několik zraněných

V centru Amsterdamu došlo ve čtvrtek odpoledne k útoku nožem, který si vyžádal několik zraněných osob. Podezřelá osoba, která útočila nožem, byla zadržena policií. Aktuálně probíhá vyšetřování incidentu. Zatím není známo, že by se jednalo o teroristický útok.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa hodila vidle do plánů Putina. Sankce proti Rusku nezruší

Evropští lídři na čtvrtečním summitu v Paříži důrazně prohlásili, že nyní není vhodný čas na zrušení sankcí vůči Rusku. Reagovali tak na požadavek Moskvy, která uvedla, že by přistoupila na dohodu o ukončení bojů v oblasti Černého moře zprostředkovanou Spojenými státy pouze v případě, že by některé sankce byly zmírněny, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Putin brzy zemře a všechno skončí, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval Spojené státy, aby neumožnily ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi uniknout z politické a ekonomické izolace. Jeho prohlášení zaznělo 26. března, den poté, co Ukrajina a Rusko dosáhly dohody o částečném příměří týkajícím se útoků na energetickou infrastrukturu a černomořské oblasti, kterou zprostředkovaly Spojené státy. V rámci této dohody se USA zavázaly rozšířit ruský přístup ke globálním trhům.

včera

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy