New York kvůli koronaviru opět uzavře restaurace

V nejlidnatějším americkém městě New Yorku od pondělí opět nebude možné posedět ve vnitřních prostorech restaurací. Podle agentury AP to dnes oznámil guvernér stejnojmenného státu Andrew Cuomo, podle nějž ve městě nebezpečným tempem rostou počty nově nakažených i hospitalizovaných lidí s koronavirem.

Brooklynský most (Brooklyn Bridge) je jeden z nejstarších visutých mostů ve Spojených státech amerických. New York, USA
doporučujeme

New York je jedním ze světových kulinářských center a tamní restauratéři museli svoje podniky zavřít již při jarní fázi epidemie, která město zasáhla z celých Spojených států nejsilněji. "Je to bolestivé. Tolik restaurací se potýká s problémy. Nemůžeme ale dovolit, aby se virus v našem městě znovu prosadil," poznamenal starosta New Yorku Bill de Blasio, který Cuomovo nařízení podporuje.

S krokem však nesouhlasí provozovatelé restaurací, kteří varují před nutností propouštět zaměstnance v období před vánočními svátky a v situaci, kdy Kongres stále ještě neschválil další pomocný balík pro Američany zasažené koronavirovými restrikcemi.

Restaurace budou moci stále připravovat jídla s sebou nebo k venkovní konzumaci, do New Yorku však již přichází zimní počasí a posezení u stolečků na chodnících tak zřejmě příliš mnoho zákazníků nepřiláká.

New York rovněž otevře naproti své radnici speciální centrum, které bude koordinovat distribuci vakcíny. Největší pozornost se přitom podle de Blasia bude věnovat 27 nejhůře zasaženým čtvrtím, v nichž žijí především příslušníci etnických menšin. Do města by mělo v týdnu před vánocemi Vánocemi přijít asi 350.000 dávek vakcíny společnosti Moderna, které doplní 170.000 dávek očkovací látky firmy Pfizer, jež by měl New York obdržet již o tomto víkendu.

Ani jedna z látek zatím nezískala povolení k nasazení v populaci od amerických regulačních úřadů, u vakcíny Pfizeru by však rozhodnutí mělo padnout velmi brzy.

Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn přitom čelí rostoucímu tlaku z Bílého domu, aby povolení udělil co nejrychleji. "Vypusťte ty zatracené vakcíny ven hned teď, doktore Hahne. Přestaňte hrát hry a začněte zachraňovat životy," napsal dnes na twitteru Trump. Agentura Reuters následně informovala, že personální šéf Bílého domu Mark Meadows v telefonátu Hahnovi hrozil tím, že pokud FDA neschválí očkovací látku Pfizeru do konce dnešního dne, má se Hahn chystat na rezignaci.

V USA přitom stále přetrvává značná nedůvěra vůči novým očkovacím látkám, jež byly vyvinuty a otestovány v rekordně krátkém čase. Řada respondentů při průzkumech veřejného mínění uvedla, že se bojí mimo jiné toho, že úřady povolí očkování ne zcela prověřenou látkou kvůli politickému tlaku na co nejrychlejší postup.

Trump se snaží vývoj vakcíny a její rychlé nasazení prezentovat jako jeden ze svých hlavních úspěchů v boji s koronavirem. Dlouhodobě totiž čelí silné kritice opozice i expertů, že šíření viru podceňuje, a že nedostatečná reakce jeho vlády učinila USA zemí s nejvyšším celkovým počtem infekcí i zemřelých na světě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Hainesová žádá, aby USA zaujaly agresivní postoj vůči Číně

19.01.2021 21:44 Spojené státy by měly zaujmout důrazný postoj vůči hrozbě, kterou představuje dnešní útočná a…

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama