Nový peruánský prezident Merino po masových protestech rezignoval

Nový prezident Peru Manuel Merino, který tento týden v nejvyšší funkci nahradil sesazeného Martína Vizcarru, oznámil rezignaci. K té jej předtím kvůli masovým protestům, během nichž zemřeli v sobotu nejméně dva lidé, vyzval šéf parlamentu Luis Valdez. Odchod dočasné hlavy státu žádaly všechny politické strany zastoupené v zákonodárném sboru, napsala agentura Reuters.

Při rozsáhlých protestech, které se konají po celé zemi, bylo zraněno přes šest desítek lidí, několik z nich kvůli střelbě bezpečnostních složek. Poté, co se objevily zprávy o úmrtí dvou demonstrantů na následky střelných zranění, se k volání po Merinově rezignaci přidali i politici.

Vizcarru v pondělí sesadil z funkce parlament kvůli podezření z korupce, které se údajně dopustil v době, než se stal v roce 2018 prezidentem. Mnozí ale tvrdí, že za jeho odvoláním stály osobní zájmy poslanců. Úřadu hlavy státu se poté ujal Merino, který do té doby šéfoval parlamentu. Demonstranti tvrdí, že šlo o parlamentní puč.

Merino v krátkém projevu, který přenášela televize, řekl, že jeho nástup do funkce prezidenta se odehrál v souladu s právem. "Já, stejně jako vy všichni, chci pro tuto zemi to nejlepší," citovala jej agentura AP.

Peruánský Kongres by se měl ještě dnes sejít na mimořádném zasedání, aby vybral novou hlavu státu. Sesazený prezident Vizcarra ale řekl, že do vývoje událostí by měl zasáhnout nejvyšší soud.

"Není možné, aby instituce, která nás uvrhla do politické krize, která Peru na pět dní paralyzovala, nyní přišla s řešením a vybrala osobu, která je podle jejího názoru vhodná," uvedl exprezident.

Vizcarra se do čela země dostal před dvěma lety z pozice viceprezidenta poté, co kvůli obvinění z korupce odstoupil prezident Pedro Pablo Kuczynski. V Peru jsou kvůli korupci nyní stíháni či už odsouzeni všichni žijící exprezidenti. Vizcarru zatím vyšetřuje prokuratura kvůli přijetí úplatku v době, kdy byl guvernérem (2011 - 2014). Vizcarra obvinění odmítá.

Rychlé řešení politické krize je pro Peru důležité i vzhledem k pandemii koronaviru. Země se 32 miliony obyvatel patří k nejvíce postiženým státům na světě, dosud se tam potvrdilo přes 930.000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, více než 35.000 lidí v souvislosti s nemoci covid-19 zemřelo.

"Domnívám se, že jsme se dostali do nejvážnější krize demokracie a lidských práv od dob Fujimoriho," řekl agentuře AP analytik Alonso Gurmendi Dunkelberg s odkazem na éru prezidenta Alberta Fujimoriho, který vládl v letech 1990 až 2000. V roce 2009 byl odsouzen k 25 letům vězení za porušování lidských práv, za podíl na smrti 25 lidí a také za účast na korupci.

Související

Dostali jsme se do fáze šestého masového vymírání druhů?

Státy se dohodly na alianci proti odlesňování amazonského pralesa

Osm latinskoamerických států se v úterý dohodlo na společné alianci proti odlesňování amazonského pralesa. Společné datum konce ničení tohoto ekosystému však prohlášení amazonského summitu v brazilském Belému neobsahuje, píše brazilský tisk. To kritizují ekologové. 

Více souvisejících

Peru Manuel Merino Demonstrace Martín Vizcarra

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy