Odhad smrtnosti covid-19 byl přemrštěný, ukazují modely. Politolog nabádá k akci

NÁZOR - Pokračování koronavirové krize přináší cosi důležitého, konstatuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor poukazuje na to, že odhady úmrtnosti na nemoc klesají.

Co se děje?

Bílý dům ještě koncem března odhadoval, že i při opatřeních k omezení mezilidského kontaktu zemře na covid-19 mezi 100-240 tisíci Američanů, připomíná Zakaria. Zároveň odkazuje na nedávné tvrzení imunologa z amerického krizového týmu Anthonyho Fauciho, že tento vládní odhad bude brzy snížen.

Model Washingtonské univerzity, na který se odvolával Bílý dům26. března, předpokládal, že pokud budou opatření omezující mezilidské kontakty platit do 1. června, počet obětí nemoci v USA dosáhne v následujících čtyřech měsících 81 tisíc, uvádí politolog. Dodává, že do 8. dubna byl model již pětkrát revidován a v současnosti hovoří o zhruba 60 tisících mrtvých, což se shoduje s počtem lidí, kteří v zemi zemřeli na sezónní chřipku 2019-2020.

"Co se to děje?" táže se komentátor. Připouští, že omezení mezilidských kontaktů mohlo zafungovat lépe, než se čekalo, ale dodává, že uvedená čísla stále vzbuzují otázky.

Také predikce poměru nakažených, kteří budou vyžadovat hospitalizaci, se totiž ukázala jako velmi přemrštěná, upozorňuje Zakaria. Připomíná, že Washingtonská univerzita 30. března očekávala, že v Kalifornii bude k 3. dubnu potřeba 4.800 lůžek, ale ve skutečnosti jich byla obsazeno zhruba 2.200, v Louisianě se očekávalo 6.400 hospitalizovaných, ale v nemocnici skončilo na 1.700 pacientů, a v New Yorku, jehož zdravotnictví je nejvíce vytíženo, je momentálně odsazeno 15.000 lůžek namísto předvídaných 58.000.

Je dobré připravovat se na nejhorší, ale v tomto případě to znamená, že lékařská péče může být odepřena pacientům s dalšími závažnými nemocemi, případně můžou léčbu zanedbávat, i když pro to není důvod, vysvětluje komentátor. Soudí, že příčina tohoto stavu odráží skutečnost, že americké modely pracují s nejlepšími dostupnými daty, především z Číny a Itálie.

Skupina vědců ze Stanfordovy univerzity věří, že hlavní příčina poklesu odhadu obětí spočívá v tom, že bez rozsáhlého testování nešlo předvídat, kolik nakažených bude mít jen mírné, případně žádné projevy nemoci, upozorňuje Zakaria. Podotýká, že díky tomu je počet nakažených větší než počáteční odhady a smrtnost na covid-19 je nižší.

"V březnu Světová zdravotnická organizace ohlásila, že 3,4 % lidí s virem na něj umírají," píše politolog. Konstatuje, že to by byla mimořádně vysoká smrtnost, a i následný Fauciho odhad počítal až s jednoprocentní smrtností, což je stále desetinásobek ve srovnání s chřipkou.

Od té doby jsme ale zjistili, že mnoho lidí, možná až polovina, nemá žádné příznaky a některé studie tvrdí, že již může být dokonce 75-80 %, poukazuje Zakaria. Dodává, že to znamená, že většina nakažených se nikdy nedostane k lékaři a nebude zahrnuta do statistik.

Modely mohly chybovat až padesátinásobně

Epidemiolog John Ioannidis, který se zabývá analýzou dat a je jedním z nejcitovanějších vědců svého oboru, věří, že smrtnost covid-19 byla fatálně nadhodnocena, upozorňuje komentátor. Ioannidis mu sdělil, že pokud se vychází z modelu, kde je přítomen exponenciální růst, i malá chyba v základních číslech, výsledek může být desetinásobně, třicetinásobně ba dokonce padesátinásobně nadhodnocen.  

Ioannidis vychází s toho, že existují tři případy, kdy byla otestována celá populace - loď Diamond Princess, italské město Vo Euganeo a okres San Miguel v americkém Coloradu, uvádí Zakaria. Poukazuje, že počet asymptomatických pacientů na všech těchto místech naznačuje, že smrtnost na covid-19 je ve skutečnosti stejná jako na sezónní chřipku, což naznačují i data z Islandu a Dánska, kde probíhá zatím nejrozsáhlejší nahodilé testování.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Pokud bych měl vydat odhad založený na omezených testovacích datech, která máme, řekl bych, že covid-19 bude mít za následek v této sezóně 40 tisíc mrtvých v USA," cituje Zakaria imunologa Ioannidise. Podotýká, že mnoho zemí vypnulo své ekonomiky na základě dostupných modelů ve strachu z nejhorších scénářů, ale kvalita těchto modelů odráží kvalitu dat, ze kterých vycházejí.     

Otevírání ekonomik tak silně závisí na masovém testování, deklaruje politolog. Upozorňuje, že například Jižní Korea se s koronavirem dokázala vypořádat bez vypnutí ekonomiky právě kvůli rozsáhlému testování.

Nejurgentnějším úkolem nejen pro americkou vládu je tak nyní zahájení rozsáhlého, náhodného testování, shromáždění co nejlepších dat, ze kterých budou vycházet další kroky, deklaruje Zakaria. Varuje, že jinak budeme touto krizí slepě poletovat a krize bude delší, než by být musela.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy