Pandemie: Počty mrtvých a hospitalizovaných v USA rostou, Biden čeká "nejtemnější dny"

Spojené státy v úterý opět zaznamenaly více než 3000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je to popáté, co denní bilance obětí tuto hranici překonala.

Počty mrtvých jsou těsně před vánočními svátky dál na vzestupu stejně jako vytíženost nemocnic, růst statistiky nakažených se drží těsně pod rekordní úrovní z minulého týdne.

Celkem se v USA nákaza koronavirem SARS-CoV-2 potvrdila u více než 18,2 milionu lidí, covidu-19 jsou v zemi připisována úmrtí více než 322.000 lidí.

Obě souhrnné statistiky nyní rostou výrazně rychleji než v kterékoli jiné fázi pandemie. List NYT za úterý eviduje na 202.000 nových infekcí a 3239 úmrtí, JHU lehce přes 3400 zemřelých a na 195.000 pozitivně testovaných. Průměrný přírůstek statistiky nakažených se dál drží nad 210.000, zatímco na poslední dny připadá vždy přes 2600 úmrtí. Na jaře a v létě jich nikdy nebylo za 24 hodin ohlášeno více než 3000.

Sílu podzimní vlny epidemie v USA odráží i počet aktuálních hospitalizací, který už je skoro na dvojnásobné hodnotě oproti maximu z jara. Podle iniciativy The COVID Tracking Project bylo v úterý v amerických nemocnicích 117.777 pacientů s covidem-19.

Our daily update is published. States reported 1.7 million tests, 189k cases, and 3,131 deaths. There are 117,777 COVID-19 patients currently hospitalized. pic.twitter.com/WkyEGVzL1t

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) December 23, 2020

Byť se od jara úspěšnost léčby výrazně zvýšila a v USA se tento měsíc začalo očkovat dvěma různými vakcínami proti covidu-19, nastupující prezident Joe Biden v úterý podle CNN uvedl, že "nejtemnější dny" v boji proti koronaviru jeho zemi teprve čekají. Experti očekávají, že do začátku jara počet obětí epidemie naroste nad půl milionu.

První ze dvou dávek vakcíny vyvinuté ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech už napříč USA dostalo nejméně 600.000 lidí, uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Americká vláda se s výrobci během testování látky dohodla na dodávce 100 milionů dávek a dnes Pfizer oznámil dohodu o zajištění dalších 100 milionů.

Jako první přišli v očkovací kampani na řadu zdravotníci. Ti v posledních týdnech v různých koutech USA čelí enormnímu náporu pacientů a data amerického ministerstva zdravotnictví ukazovala, že ve většině nemocnic byly minulý týden jednotky intenzivní péče zaplněné ze 70 procent nebo více.

Aktuální vlna nákazy silně zasáhla drtivou většinu amerického území, karanténní opatření se ovšem stát od státu dramaticky liší. Zatím jen Kalifornie, Ohio a Severní Karolína podle NYT zavedly omezení svobodného pohybu, relativně tvrdý režim už platí také v Pensylvánii, kde mimo jiné musely zavřít restaurace, kina či posilovny. Ve většině států ovšem ekonomika zůstává "převážně otevřená" a v několika částech USA guvernéři nesáhli ani po nařízení o nošení roušek. Týká se to i sedmimilionového Tennessee, kde se nyní denní počty nákaz dostávají i nad 10.000, zatímco průměrný přírůstek bilance mrtvých se od začátku prosince více než zdvojnásobil.

U počtu nových nákaz na milion obyvatel je aktuálně po Tennessee druhá nejhorší situace v Kalifornii, nejlidnatější americký stát hlásí denně přes 40.000 případů a více než 250 mrtvých. Počet hospitalizovaných lidí s covidem-19 se zde za poslední měsíc více než ztrojnásobil na bezmála 19.000 a volná zůstávala jen 2,5 procenta kapacity péče pro těžce nemocné. Místní úřady se snaží zprovoznit dodatečné "polní nemocnice" a naplánovat případné zavedení přídělového systému péče, píše NYT.

Guvernéři New Yorku a Washingtonu zase ve světle obav kolem mutace viru SARS-CoV-2 vyhlásili nová pravidla spojená s cestováním z Británie. Federální vláda podle informací agentury Reuters na začátku týdne kroky v této souvislosti neplánovala.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké) Joe Biden očkování Pfizer

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy