Převrat v Barmě odsoudila řada zemí, šéf OSN i organizace AI

Spojené státy, Austrálie či generální tajemník OSN vyjádřily znepokojení nad zprávami o převratu v Barmě a vyzvaly armádu k propuštění šéfky tamní vlády Do Aun Schan Su Ťij i dalších politiků. Informovaly o tom agentura AP a Reuters. K propuštění Su Ťij a jejích kolegů vyzvala i organizace Amnesty International (AI). Japonsko, Indie či Singapur doufají v demokratický dialog, naopak Thajsko označilo převrat ze "interní věc" Barmy.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

"Zatčení Aun Schan Su Ťij a dalších politiků je extrémně alarmující," uvedla regionální zástupkyně AI Ming Juová. Odsoudila také vypnutí telefonního a internetového spojení, navíc v době, kdy Barma také bojuje s epidemií covidu-19.

Zadržení nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij a další barmských politiků odsoudil i generální tajemník OSN António Guterres. Jeho mluvčí Stéphane Dujarric uvedl, že takový vývoj je vážnou ranou demokratickým reformám v zemi, a vyzval velení barmské armády, aby respektovalo vůli barmského lidu a lidská práva a základní svobody.

"Vyzýváme barmské vojenské velení, aby propustilo všechny vládní činitele a představitele občanské společnosti, a respektovalo vůli barmského lidu tak, jak byla vyjádřena v demokratických volbách 8. listopadu," citoval Reuters šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena.

Právě kvůli loňským volbám barmská armáda zadržela vládní činitele, protože viní Národní ligu pro demokracii (NLD), stranu někdejší disidentky Su Ťij, která volby vyhrála, z volebních podvodů. Dnes se mělo konat ustavující zasedání nového parlamentu, armáda ale vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav a vedení země se ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain.

Spojené státy jsou znepokojeny zprávami, že barmská armáda podkopává přechod země k demokracii a že zatkla šéfku vlády Aun Schan Su Ťij a další civilní představitele Barmy," uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Dodala, že prezident Joe Biden je o situaci informován.

"Spojené státy odsuzují jakýkoli pokus změnit výsledek nedávných voleb či znemožnit přechod země k demokracii, a podniknou kroky proti těm, kteří jsou za tyto činy zodpovědní," pokračuje prohlášení Bílého domu.

Také australská ministryně zahraničí Marise Payneová vyzvala k propuštění šéfky vlády Su Ťij a dalších politiků a podpořila výsledky listopadových parlamentních voleb v Barmě.

Japonsko dnes apelovalo na Barmu, aby nepřerušovala demokratický vývoj v zemi. "Je důležité, aby příslušné strany vyřešily situaci pokojně dialogem a v souladu s demokratickým procesem," uvedl hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató. Podobně se vyjádřil i Singapur a Indie, jejichž ministerstva zahraničí rovněž vyzvaly k dialogu a demokratickému řešení.

Indonésie v pondělí vyzvala všechny strany v Barmě, aby se držely demokratických principů a ústavní vlády. "Všechny volební rozpory by měly být vyřešeny v souladu s existujícími právními mechanismy," uvedlo v prohlášení indonéské ministerstvo zahraničí.

Thajský vicepremiér Pravit Vongsuvan na dotaz novinářů ohledně převratu v Barmě odpověděl, že je to "jejich vnitřní záležitost". Ve stejném smyslu se vyjádřily také Filipíny, které mají větší obavu o bezpečí svých obyvatel v Barmě, než o samotné dění v zemi. "Události v Barmě jsou vnitřní záležitostí, do které se nebudeme vměšovat," uvedl mluvčí prezidentského úřadu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

06.03.2021 15:10 Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne…

Česko vydalo do USA podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích

06.03.2021 09:57 Aktualizováno Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama