Spojené státy, Austrálie či generální tajemník OSN vyjádřily znepokojení nad zprávami o převratu v Barmě a vyzvaly armádu k propuštění šéfky tamní vlády Do Aun Schan Su Ťij i dalších politiků. Informovaly o tom agentura AP a Reuters. K propuštění Su Ťij a jejích kolegů vyzvala i organizace Amnesty International (AI). Japonsko, Indie či Singapur doufají v demokratický dialog, naopak Thajsko označilo převrat ze "interní věc" Barmy.
"Zatčení Aun Schan Su Ťij a dalších politiků je extrémně alarmující," uvedla regionální zástupkyně AI Ming Juová. Odsoudila také vypnutí telefonního a internetového spojení, navíc v době, kdy Barma také bojuje s epidemií covidu-19.
Zadržení nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij a další barmských politiků odsoudil i generální tajemník OSN António Guterres. Jeho mluvčí Stéphane Dujarric uvedl, že takový vývoj je vážnou ranou demokratickým reformám v zemi, a vyzval velení barmské armády, aby respektovalo vůli barmského lidu a lidská práva a základní svobody.
"Vyzýváme barmské vojenské velení, aby propustilo všechny vládní činitele a představitele občanské společnosti, a respektovalo vůli barmského lidu tak, jak byla vyjádřena v demokratických volbách 8. listopadu," citoval Reuters šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena.
Právě kvůli loňským volbám barmská armáda zadržela vládní činitele, protože viní Národní ligu pro demokracii (NLD), stranu někdejší disidentky Su Ťij, která volby vyhrála, z volebních podvodů. Dnes se mělo konat ustavující zasedání nového parlamentu, armáda ale vyhlásila v zemi na rok výjimečný stav a vedení země se ujal vrchní velitel armády Min Aun Hlain.
Spojené státy jsou znepokojeny zprávami, že barmská armáda podkopává přechod země k demokracii a že zatkla šéfku vlády Aun Schan Su Ťij a další civilní představitele Barmy," uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Dodala, že prezident Joe Biden je o situaci informován.
"Spojené státy odsuzují jakýkoli pokus změnit výsledek nedávných voleb či znemožnit přechod země k demokracii, a podniknou kroky proti těm, kteří jsou za tyto činy zodpovědní," pokračuje prohlášení Bílého domu.
Také australská ministryně zahraničí Marise Payneová vyzvala k propuštění šéfky vlády Su Ťij a dalších politiků a podpořila výsledky listopadových parlamentních voleb v Barmě.
Japonsko dnes apelovalo na Barmu, aby nepřerušovala demokratický vývoj v zemi. "Je důležité, aby příslušné strany vyřešily situaci pokojně dialogem a v souladu s demokratickým procesem," uvedl hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató. Podobně se vyjádřil i Singapur a Indie, jejichž ministerstva zahraničí rovněž vyzvaly k dialogu a demokratickému řešení.
Indonésie v pondělí vyzvala všechny strany v Barmě, aby se držely demokratických principů a ústavní vlády. "Všechny volební rozpory by měly být vyřešeny v souladu s existujícími právními mechanismy," uvedlo v prohlášení indonéské ministerstvo zahraničí.
Thajský vicepremiér Pravit Vongsuvan na dotaz novinářů ohledně převratu v Barmě odpověděl, že je to "jejich vnitřní záležitost". Ve stejném smyslu se vyjádřily také Filipíny, které mají větší obavu o bezpečí svých obyvatel v Barmě, než o samotné dění v zemi. "Události v Barmě jsou vnitřní záležitostí, do které se nebudeme vměšovat," uvedl mluvčí prezidentského úřadu.
Související

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku přesáhla hranici dvou tisíc obětí

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují
barma , OSN , amnesty international
Aktuálně se děje
před 7 minutami

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
před 34 minutami

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno před 1 hodinou

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
před 1 hodinou

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
před 3 hodinami

Počasí příští víkend bude bez tropických teplot
včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
včera

Obchodní válka na spadnutí. EU rozděluje taktika v klíčových rozhovorech s Trumpem
včera

Katastrofální povodně v Texasu: Mezi mrtvými jsou desítky dětí, úmrtím se dalo předejít
včera

Izrael vysílá vyjednavače do Kataru, ale odmítá požadavky Hamásu na změnu příměří
včera

Itálie, Francie a Německo se spojily. Von der Lyenové pošlou rázný dopis
včera

Trump dočasně opouští America First. Mění i postoj k cizincům
včera

Evropa čelí extrémní pylové sezóně. Alergií trpí i lidé, kteří ji dodnes neměli
včera

Zradit Ukrajinu znamená oslabit USA, Putin je překážkou. Trumpův oblíbený server tlačí na amerického prezidenta
včera

Spartu opouští obránce Vitík. Reprezentant míří do Boloni za zhruba 15 milionů eur
včera

Letošní Tour de France i s českým zástupcem. Poprvé se na slavném závodě představí Bittner
včera

Tragédie v Texasu: Povodně si vyžádaly přes 50 obětí, desítky dětí stále pohřešovány
včera

Trump si užívá svou hru. Blížící se lhůta pro celní ultimátum paniku v Bílém domě nevzbuzuje
včera

Velká Británie svolává summit koalice ochotných na podporu Ukrajiny
včera

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?
včera
Počasí příští týden tropy nepřinese. Teploty se propadnou až na 16 stupňů
Česko si příští týden odpočine od tropického počasí. Teploty se jen málokdy přehoupnou přes třicítku, uvedl ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák