NÁZOR – Soudě podle nového vzestupu nákaz koronavirem a nedávného propadem akciových trhů se bohové rozhodli seslat déšť na ekonomickou přehlídku amerického prezidenta Donalda Trumpa ve chvíli, kdy to nejméně potřebuje. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server National Interest ekonomický analytik Desmond Lachman z think tanku American Enterprise Institute.
Strach a pochybnosti
Méně než týden před volbami, kdy Trump zřejmě chtěl využít silná čísla amerického HDP jako důkaz úspěšnosti své hospodářské politiky, bohové zařídili propad cen akcií, které jsou oblíbeným ekonomickým indikátorem šéfa Bílého domu, upozorňuje Lachman. Dodává, že tak činí prostřednictvím zvyšování strachu na trzích, že také Spojené státy se zřejmě nacházejí na prahu druhé, zuřivější vlny koronavirové pandemie, i zaséváním pochybností, zda se prezident skutečně rychle dohodne s Kongresem na druhém balíčku pro stimulaci ekonomiky.
Americký HDP vzrost ve třetím kvartálu o 33 %, což je rekordní nárůst, nastiňuje analytik. S ohledem na předchozí Trumpovo ohlašování silného ekonomického oživení očekává, že šéf Bílého domu v této fázi předvolební kampaně bude uvedené číslo prezentovat jako důkaz pro svá tvrzení, že hospodářství zvládá skvěle.
„Bude tak činit, aniž by zmínil, že v předchozím čtvrtletí HDP propadl o 31 %, případně o podíl, který neměl obdoby ani během velké hospodářské krize,“ pokračuje odborník. Dodává, že díky tomu je americký HDP stále pod úrovní, kde se nacházel před začátkem pandemie, silnému růstu ve třetím čtvrtletí navzdory, přičemž 11 milionů Američanů nadále nemá práci.
Nedávné prudké oslabení akciových trhů dále komplikuje Trumpovu snahu prodat čísla o HDP jako signál jasného ekonomického zotavení ve tvaru V, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, že v posledních dnech americké akciové trhy ztratily okolo 7 %, což vymazalo téměř veškerý růst v předchozích čtyřech měsících.
To ukazuje, že trhy sotva chovají důvěru v udržitelnost nedávného ekonomického zotavení, upozorňuje Lachman. Situaci spíše hodnotí jako signál, že trhy Trumpovu tvrzení o zotavení ve tvaru V nevěří a očekávají, že americká ekonomika zažije dvojitou recesi.
Rostoucí pochyby trhů ohledně zotavení ve tvaru V vycházejí ze dvou faktorů, míní analytik. Za první označuje sílící obavy ze zuřivé druhé vlně pandemie nejen v USA, ale také v Evropě, za druhý pak politický vývoj po amerických volbách, který může oddálit schválení druhého balíčku na podporu americké ekonomiky až do února příštího roku, kdy se sejde Kongres v novém složení.
Paměť amerického voliče
„Naneštěstí by se zdálo, že trhy se druhé vlny globální pandemie obávají oprávněně,“ píše Lachman. Připomíná, že v Evropě již prudký nárůst počtu nakažených koronavirem zasáhl například Německo, Francii, Itálii či Španělsko, které výrazně ustupují od rozvolňování protikoronavirových opatření.
Ve Spojených státech je počet odhalených nákaz sice stále pod dřívějším vrcholem, ale zdravotničtí experti varují, že zima bude z pohledu nemoci covid-19 velmi pochmurná, uvádí ekonom.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Trhy se podle Lachmana oprávněně obávají i dalšího odkladu přijetí druhého stimulačního balíčku v USA, což zvyšuje šance na zadrhnutí tamní ekonomiky.
„Nejde pouze o to, že předseda FEDu Powell neustále připomíná, že zotavení americké ekonomiky již vykazuje jasné známky, že mu dochází pára,“ pokračuje odborník. Upozorňuje, že pokud se naplní prognózy o pochmurné koronavirové zimě, bude jen otázkou času, než se Spojené státy připojí k Evropě a začnou zavádět již odvolaná protikoronavirová opatření.
Trump v posledních čtyřech letech neúnavně odkazoval na sílu akciových trhů jako na klíčový ukazatel toho, co označuje za svou úspěšnou péči o ekonomiku, připomíná analytik. Domnívá se, že v posledních dnech před volbami ale o akciových trzích zřejmě příliš mluvit nebude v naději, že si voliči nespojí jejich stav s výhledem americké ekonomiky.
„Nebude muset čekat dlouho, abychom zjistili, jak dobrou mají američtí voliči paměť,“ uzavírá Lachman.
Související

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
USA (Spojené státy americké) , Ekonomika , Donald Trump , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera

Španělskem se šíří děsivý trend: Lidé kvůli popularitě na sociálních sítích mlátí seniory na ulici
včera

Izrael plánuje přesídlit celé Pásmo Gazy. Vybuduje obří koncentrační tábor, varuje expremiér Olmert
včera

Trumpův pozoruhodný posun dal Kremlu dostatek času. Rusko očekávalo tvrdší prohlášení
včera

Trump dal Rusku ultimátum: Na uzavření míru s Ukrajinou má 50 dní
včera

Evropa prostředník, USA prodejce. Jak vypadá Trumpův plán na zbrojní pomoc Ukrajině?
včera

Masakr v centru Gazy: Děti šly pro vodu, izraelská armáda je zabila
včera

Švýcaři členství v EU nevěří. Jsou hrdí na neutralitu, bohatství a přímou demokracii
včera

Rusko se chystá na jadernou válku. Buduje a modernizuje své jaderné základny
včera

Trump chystá zásadní oznámení o Rusku
včera

Nechválí Hitlera, místo toho obhajuje "dobré rasy." Muskova "nejchytřejší AI na světě" je diskriminační
včera

Vyplatí se podnikat v konfliktních zónách? Lafarge je lekcí pro celý svět
včera

Trump hrozí EU dalšími cly. Evropa zuří, trhy se propadají
včera

Trump pojede do Británie za králem Karlem III.
včera

Evropa může prosadit svou sílu a postavit se Trumpovi. Místo toho zatím čeká na jeho milosrdenství
včera

Pondělní počasí bude horké i v dalším kraji, vyplývá z nové výstrahy
včera

Slovensko odpovědělo Fialovi: Nebudeme hlasovacím automatem jen proto, že to chce český premiér
včera

Tábor Rafah: Humanitární město, nebo zločin proti lidskosti? Izraelský plán vyvolává vlnu kritiky
včera

Trump: Putin mluví hezky, ale všechny bombarduje. Chystá velkou ofenzívu, Ukrajině pošleme Patrioty
včera

Itálie a Řecko bijí na poplach kvůli Libyi, spojence to nechává chladnými
včera
Macron: Evropa čelí největší hrozbě od konce druhé světové války
Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Evropa čelí nejvážnější hrozbě své svobody od konce druhé světové války. Ve výrazném projevu k armádním činitelům v Paříži oznámil plán na razantní zvýšení francouzských výdajů na obranu a upozornil na narůstající globální nestabilitu, návrat imperialismu a sílící nebezpečí ze strany Ruska.
Zdroj: Libor Novák