Strach z druhé vlny pandemie sílí. Trump má před volbami problém, tvrdí ekonom

NÁZOR – Soudě podle nového vzestupu nákaz koronavirem a nedávného propadem akciových trhů se bohové rozhodli seslat déšť na ekonomickou přehlídku amerického prezidenta Donalda Trumpa ve chvíli, kdy to nejméně potřebuje. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server National Interest ekonomický analytik Desmond Lachman z think tanku American Enterprise Institute.

Strach a pochybnosti

Méně než týden před volbami, kdy Trump zřejmě chtěl využít silná čísla amerického HDP jako důkaz úspěšnosti své hospodářské politiky, bohové zařídili propad cen akcií, které jsou oblíbeným ekonomickým indikátorem šéfa Bílého domu, upozorňuje Lachman. Dodává, že tak činí prostřednictvím zvyšování strachu na trzích, že také Spojené státy se zřejmě nacházejí na prahu druhé, zuřivější vlny koronavirové pandemie, i zaséváním pochybností, zda se prezident skutečně rychle dohodne s Kongresem na druhém balíčku pro stimulaci ekonomiky.

Americký HDP vzrost ve třetím kvartálu o 33 %, což je rekordní nárůst, nastiňuje analytik. S ohledem na předchozí Trumpovo ohlašování silného ekonomického oživení očekává, že šéf Bílého domu v této fázi předvolební kampaně bude uvedené číslo prezentovat jako důkaz pro svá tvrzení, že hospodářství zvládá skvěle.

„Bude tak činit, aniž by zmínil, že v předchozím čtvrtletí HDP propadl o 31 %, případně o podíl, který neměl obdoby ani během velké hospodářské krize,“ pokračuje odborník. Dodává, že díky tomu je americký HDP stále pod úrovní, kde se nacházel před začátkem pandemie, silnému růstu ve třetím čtvrtletí navzdory, přičemž 11 milionů Američanů nadále nemá práci.

Nedávné prudké oslabení akciových trhů dále komplikuje Trumpovu snahu prodat čísla o HDP jako signál jasného ekonomického zotavení ve tvaru V, deklaruje autor komentáře. Vysvětluje, že v posledních dnech americké akciové trhy ztratily okolo 7 %, což vymazalo téměř veškerý růst v předchozích čtyřech měsících.

To ukazuje, že trhy sotva chovají důvěru v udržitelnost nedávného ekonomického zotavení, upozorňuje Lachman. Situaci spíše hodnotí jako signál, že trhy Trumpovu tvrzení o zotavení ve tvaru V nevěří a očekávají, že americká ekonomika zažije dvojitou recesi.

Rostoucí pochyby trhů ohledně zotavení ve tvaru V vycházejí ze dvou faktorů, míní analytik. Za první označuje sílící obavy ze zuřivé druhé vlně pandemie nejen v USA, ale také v Evropě, za druhý pak politický vývoj po amerických volbách, který může oddálit schválení druhého balíčku na podporu americké ekonomiky až do února příštího roku, kdy se sejde Kongres v novém složení.

Paměť amerického voliče

„Naneštěstí by se zdálo, že trhy se druhé vlny globální pandemie obávají oprávněně,“ píše Lachman. Připomíná, že v Evropě již prudký nárůst počtu nakažených koronavirem zasáhl například Německo, Francii, Itálii či Španělsko, které výrazně ustupují od rozvolňování protikoronavirových opatření.

Ve Spojených státech je počet odhalených nákaz sice stále pod dřívějším vrcholem, ale zdravotničtí experti varují, že zima bude z pohledu nemoci covid-19 velmi pochmurná, uvádí ekonom.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trhy se podle Lachmana oprávněně obávají i dalšího odkladu přijetí druhého stimulačního balíčku v USA, což zvyšuje šance na zadrhnutí tamní ekonomiky.

„Nejde pouze o to, že předseda FEDu Powell neustále připomíná, že zotavení americké ekonomiky již vykazuje jasné známky, že mu dochází pára,“ pokračuje odborník. Upozorňuje, že pokud se naplní prognózy o pochmurné koronavirové zimě, bude jen otázkou času, než se Spojené státy připojí k Evropě a začnou zavádět již odvolaná protikoronavirová opatření.

Trump v posledních čtyřech letech neúnavně odkazoval na sílu akciových trhů jako na klíčový ukazatel toho, co označuje za svou úspěšnou péči o ekonomiku, připomíná analytik. Domnívá se, že v posledních dnech před volbami ale o akciových trzích zřejmě příliš mluvit nebude v naději, že si voliči nespojí jejich stav s výhledem americké ekonomiky.

„Nebude muset čekat dlouho, abychom zjistili, jak dobrou mají američtí voliči paměť,“ uzavírá Lachman.

Související

Pentagon Původní zpráva

Pentagon pro EZ: Žádné americké jednotky na Ukrajině nejsou. Ministerstva obrany exkluzivně promluvila

Server EuroZprávy.cz přináší exkluzivní vyjádření od resortů obrany USA, Německa, Francie, Kanady, Nizozemska a Litvy k tomu, jestli se na území Ukrajiny nacházejí jejich vojenské jednotky. Všichni to kategoricky odmítli a naopak uznávají, že ukrajinským vojákům pomáhají s výcvikem na území Severoatlantické aliance. Řádově jde o desítky tisíc vycvičených mužů. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Ekonomika Donald Trump Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

včera

Kapitána národního týmu Součka trápí koleno. Köstl i tak doufá, že bude proti Gruzii k dispozici

Během úvodního zápasu českého národního týmu s Portugalskem přišla kromě předvedené hry a prohry 1:2 další nepříjemnost v podobě obnoveného zdravotního problému s kolenem u kapitána Tomáše Součka. To ho trápilo i před startem Eura a v trénincích před Portugalskem měl jisté úlevy. Přesto však asistent trenéra Jaroslav Köstl věří, že Souček je znám jako veliký bojovník hraje, i když je mu cokoliv.

Zdroj: David Holub

Další zprávy