Trump vetoval zákon o obranném rozpočtu, může být přehlasován

Americký prezident Donald Trump dnes vetoval každoroční rozpočtový zákon ministerstva obrany (NDAA), který má v Kongresu širokou podporu demokratů i republikánů. Poprvé za dobu, kdy Trump zastává prezidentský úřad, by tak zákonodárci mohli jeho veto přehlasovat, napsala agentura AP.

Donald Trump
doporučujeme

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová podle agentury Reuters sdělila, že dolní komora se k vetu vysloví v pondělí 28. prosince.

Návrh předpokládá zvýšení platů amerických vojáků o tři procenta. Mimo jiné rovněž počítá s vynaložením prostředků ve výši 740 miliard dolarů (16 bilionů korun) na vojenské programy.

Trump podle AP už dlouho před svým vetem uvedl řadu důvodů, proč se proti zákonu hodlá postavit. Požadoval, aby do něj zákonodárci zahrnuli omezení týkající se společností vlastnících sociální sítě, které jsou podle něj proti němu zaujaté. Dále se mu nelíbí potenciální přejmenování vojenských základen, které nesou jména vůdců Konfederace jako Fort Benning a Fort Hood. Bez upřesnění také tvrdí, že zákon bude vyhovovat zejména Číně.

Ve své zprávě adresované Sněmovně reprezentantů tyto námitky zopakoval a uvedl, že normativní akt "selhává v tom, že nezahrnuje klíčová opatření týkající se národní bezpečnosti, předvídá kroky, které nerespektují americké veterány a americkou vojenskou historii, a také protiřečí snaze jeho administrativy, aby USA, jejich bezpečnost a zahraniční politika byly na prvním místě". Trump návrh NDAA rovněž nazval "dárkem pro Čínu a Rusko".

Trumpovo tvrzení, že ze zákona bude mít největší prospěch Čína, odmítl demokratický senátor Jack Reed, přičemž poukázal na to, že šéf Bílého domu svá vysvětlení několikrát změnil. "Prezident Trump očividně návrh nečetl a nerozumí mu. V návrhu je několik opatření obou stran, která jsou vůči Číně přísnější, než kdy byla Trumpova administrativa," zdůraznil senátor.

Ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu se pro zákon vyslovil dostatečný počet zákonodárců na to, aby mohlo být Trumpovo veto přehlasováno, poznamenala agentura AP. Současný šéf Bílého domu v minulosti vetoval osm zákonů. Jeho veta se ani v jednom případě nepodařilo zvrátit, protože příznivci návrhů pro ně nedokázali získat potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu, aby zákon mohl projít i bez Trumpova podpisu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko hlásí rekordní počet nakažených, nemocnice jsou přeplněné

28.01.2021 07:45 Mexiko ohlásilo rekordní denní bilanci nových případů nákazy koronavirem, kterých se za 24 hodin…

Blinken: Spojené státy mají obavy o ruského opozičníka Navalného

28.01.2021 06:58 Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes řekl, že Spojené státy mají velké obavy o…

Vláda USA varuje před hrozbou politicky motivovaného násilí

28.01.2021 06:51 Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti dnes varovalo před zvýšenou hrozbou domácího terorismu…

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama