Úřad radí, jak jednat s agresivními odmítači roušek. Obchodníci se s nimi nemají hádat

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Centre for Disease Control and Prevention - CDC) doporučuje servisním pracovníkům a maloobchodníkům nehádat se zbytečně se zákazníky, kteří si odmítají nasadit masku.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Podle informací americké televizní stanice CNN se jedná o nové pokyny CDC z tohoto týdne, jejichž účelem je zamezit případným agresivním reakcím lidí vůči zaměstnancům vymáhajícím preventivní opatření daného podniku v souvislosti s šířením koronaviru.

Mezi ty patří například nošení roušek, dodržování sociálních odstupů a v neposlední řadě také omezený počet zákazníků. Podle CDC ale může někdy docházet buďto k nedorozuměním, nebo dokonce i násilí, včetně verbálních a fyzických útoků vůči pracovníkům. Zdravotní úřad proto vydal jistá doporučení pro firmy - školení zaměstnanců, instalaci bezpečnostních systémů a vytýčení míst, kde se mohou pracovníci schovat před případným agresorem.

"Nehádejte se se zákazníkem, pokud se chová násilně," stojí v jednom z pokynů CDC, která se pro nová doporučení rozhodla po řadě incidentů v obchodech, kdy byli pracovníci napadeni poté, když vyžadovali po zákaznících roušku. Například v Pensylvánii byl jeden muž obviněn, že měl vystřelit na zaměstnance obchodu s tabákovými výrobky poté, co byl požádán o zakrytí nosu a úst. Minulý měsíc se Walmart, Home Depot, CVS a další obchodní řetězce nechaly slyšet, že budou obsluhovat i zákazníky, kteří si odmítnou nasadit masku.

Walmart zavedl dokonce své vlastní interní pokyny pro zaměstnance a vedení, jak jednat s odpůrci roušek. Jednou z instrukcí je se jej například zeptat, zda by jí nechtěl zdarma, a pokud i tak odmítne, pak jej nechat dál nakupovat.

Přestože nebyl v USA dosud přijat žádný federální zákon o povinném nošení roušek, více než 30 amerických států je vymáhá. Obchodníci se tak dostali do těžké situace, jak chránit své pracovníky před agresivními zákazníky nebo dokonce i kolegy, kteří toto opatření nedodržují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Louisville druhou noc pokračovaly protesty, policie zatkla 24 lidí

25.09.2020 10:49 Město Louisville v americkém státu Kentucky bylo po druhou noc svědkem protestů proti rasismu, při…

Karneval v Riu se odkládá na neurčito, naposledy byl zrušen v roce 1912

25.09.2020 08:34 Slavný karneval v Riu de Janeiro, který se měl konat příští rok v únoru, se odkládá kvůli…

Další federální poprava v USA: Smrtící injekci dostal černoch, který…

25.09.2020 07:37 Odsouzenec, který zavraždil pobožný bělošský pár, byl dnes popraven smrtící injekcí ve federální…

Těhotná žena zachránila manžela před žralokem

25.09.2020 07:26 Těhotná turistka zachránila svého manžela před útočícím žralokem v moři u souostroví Florida Keys,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama