USA hlásí za sobotu 62 000 nově nakažených

Téměř 62.000 případů nákazy koronavirem a 769 úmrtí spojených s nemocí covid-19 v sobotu ohlásily úřady ve Spojených státech. Uvádí to deník The New York Times (NYT), který shromažďuje statistiky po jednotlivých amerických okresech. Obě nová denní čísla jsou nižší než páteční součty, ale vyšší než statistiky z minulé soboty.

Brooklynský most (Brooklyn Bridge) je jeden z nejstarších visutých mostů ve Spojených státech amerických. New York, USA
doporučujeme

Spojené státy evidují v absolutních hodnotách zdaleka nejvíce obětí nákazy a infikovaných ze všech zemí světa. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se v zemi nákaza potvrdila u více než 3,7 milionu lidí, zatímco bilance obětí už překročila 140.000 životů.

Od poloviny června jsou denní počty nakažených na vzestupu, přičemž nepříznivý vývoj už se podle agentury Reuters týká 43 z 50 amerických států.

Na úrovni celých USA za poslední měsíc klouzavý průměr nových nákaz narostl z přibližně 22.000 na skoro 66.000. Trend u bilance obětí na životech začal stoupat na začátku minulého týdne, aktuální denní součty jsou ale stále zhruba třetinové oproti dubnovému vrcholu epidemie.

Rekordní nárůsty zjištěných nákaz provázejí problémy se zpracováváním testů na virus SARS-CoV, které mnohdy trvá déle než týden.

Americký prezident i tento týden tvrdil, že Spojené státy mají "nejlepší testování na světě", agentura AP ovšem pozoruje několikahodinové fronty u odběrových míst v těžce zasažených jižních státech. V Pittsburghu zase údajně úřady vyzvaly potenciálně nakažené obyvatele, aby se místo snahy absolvovat test pokud možno uchýlili ke 14denní karanténě, a pomohli tak snížit vytížení systému.

"Testování je problém úplně všude," komentoval vývoj republikánský guvernér státu Utah Gary Herbert. Fronty na odběrových místech a prodlevy v hlášení výsledků testů přispívají v USA k šíření viru a nabourávají plány na obnovení běžného fungování obchodů, škol a dalších institucí, uvedla AP. "Je v podstatě k ničemu mít výsledek testu, který dostanete po uplynutí více než 48 hodin," řekla profesorka z Univerzity George Washingtona Leana Wenová, která dříve dohlížela na veřejné zdraví ve městě Baltimore.

Deníky The New York Times a Washington Post (WP) navíc s odvoláním na zdroje obeznámené s vyjednáváním napsaly, že Bílý dům se snaží vyškrtnout dotace na podporu testování z nového souboru na podporu ekonomiky, který připravují republikánští kongresmani. Senátoři prý v tomto směru navrhují vyčlenit 25 miliard dolarů (skoro 600 miliard Kč) pro státy, vládní činitelé ale při víkendových jednáních prosazovali úplné vynulování této položky, stejně jako desetimiliardového příspěvku pro Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

"Přístup administrativy rozzlobil některé republikánské senátory..., někteří se snaží odporovat a zajistit, že peníze v návrhu zůstanou," píše WP. Součástí souboru opatření mají být i dodatečné dávky pro nezaměstnané a další opatření. Republikáni by mohli svůj plán podrobně představit už příští týden.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V Brazílii přibylo přes 23 tisíc nakažených, smutný rekord…

10.08.2020 10:18 Aktualizováno Brazílie za poslední den zaznamenala 23.010 nově nakažených koronavirem a 572 úmrtí pacientů s…

Severní Karolínu zasáhlo zemětřesení, bylo nejsilnější od roku 1916

09.08.2020 18:17 Americkou Severní Karolínu dnes zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 100 let. Otřesy byly…

Progresivisté podpoří Bidena. Se svou iniciativou se odkazují na Sanderse

09.08.2020 15:15 Progresivistická organizace Roots Action oznámila, že hodlá podpořit Joe Bidena v prezidentském…

"Trumpova politika nás bude stát křesla," obávají se republikánští senátoři

09.08.2020 08:48 Do listopadových voleb zbývá jen pár měsíců. Rozhodovat se v nich bude vedle hlavy státu i o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama